AH VALİM AHH! SUMOTAŞ'TA GÖZ YUMULAN ZARAR 100 MİLYON

Sumotaş Kooperatifinin iflasa gittiğini öngören üyelerin Kocaeli Valiliği Ticaret İl Müdürlüğüne şikayeti sonrası Ticaret Bakanlığının gönderdiği ve yolsuzluğu kapatan müfettişlerin örtmeye çalıştığı zararın 100 milyon lira olduğu, zarar ettirilen Sumotaş'ın benzin istasyonuna da Murat Koç ile Edip Moğultay'ın göz koyduğu, Murat Koç'un 2.570.000 lira emanet adı altında avanta verdiği, Edip Moğultay'ın da Sumotaş'a borç para verip faiz aldığı iddia edildi.

+13
Haber albümü için resme tıklayın

İddialar ile ilgili Sumotaş Başkanı Hüseyin Türker gazetemize konuştu. Kocaeli Halk Gazetesi'nin gündeme getirdiği SUMOTAŞ skandalı büyüyor. Marika Mehmet Top'un başkanlığa geldiği 2016 yılından sonra yaptığı ve Sumotaş Kooperatifi'ni zarara uğrattığı üyelerce anlaşılan hatalı işler için üyeler Kocaeli Valiliği Ticaret İl Müdürlüğüne şikayet dilekçesi ile başvurmuş, üyelerin başvurusu sonrası Ticaret Bakanlığı'ndan gönderilen müfettişler "Çoğu iddiaların asılsız olduğuna" dair rapor düzenleyerek Marika Mehmet Top'u aklamıştı. Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin akladığı Marika Mehmet Top'a karşı üyelerin isyan etmesi ile Top başkanlıktan istifa etmek zorunda kalmış, Top'un istifası sonrası yeni seçilen yönetimin hesap uzmanlarına yaptırdığı inceleme ile Sumotaş'ın ne kadar zarara uğratıldığı ortaya çıkarılmaya çalışılıyordu. Gazetemizin gündeme getirdiği yolsuzluk haberi sonrası görüştüğümüz haber kaynaklarımız Marika Mehmet Top döneminde Sumotaş'ın ettiği zararın 100 milyon TL'yi bulacağını iddia ettiler.

Kocaeli Halk Gazetesi'nin yaptığı "SUMOTAŞ BÖYLE ZARAR ETTİRİLDİ SAYIN VALİM!" başlıklı haberimiz sonrası Sumotaş üyesi çok sayıda kamyoncu esnafı haberimizi teyit etti ve skandalın gündeme getirilmesinden de memnun olduklarını ifade ettiler.

SUMOTAŞ BAŞKANI HÜSEYİN TÜRKER GAZETEMİZE KONUŞTU

Gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk Bostan Sumotaş Kooperatifi Başkanı Hüseyin Türker ile görüştü. Gazetemizde çıkan haberin doğru olduğunu söyleyen Türker haberimizde Sumotaş'ın zarar ettirilmesinde Valiliğin sorumlu tutulmasını eleştirdi. Bostan'ın üyelerin Valiliğe ısrarlı şikayetleri varken bakanlık müfettişlerinin kooperatif yönetimini aklamaya çalışması ve Valiliğin şikâyetlere karşı hassas davranmamasının suistimal yapan önceki Sumotaş yönetimini cesaretlendirdiğini ve zararın bu süreçte büyüdüğünü söylediği görüşmede Sumotaş Kooperatifi başkanı Hüseyin Türker'in verdiği bilgiler Sumotaş Kooperatifinin nasıl bir felaketle karşı karşıya kaldığını ve üyeler ile yeni yönetimin fedakarlık ile kooperatifi ayakta tuttuğunu ortaya koydu.

SUMOTAŞ HER TARAFTAN KİLİTLENİNCE ÜYELERİN İSTEĞİ İLE GÖREVE GELDİM

Sumotaş'ın bankalardan ve yakıt aldığı Shell ile her taraftan kitlenmesi sonrası 2019 yılının 8.ayının 8'inde göreve başladığını söyleyen Hüseyin Türker gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk Bostan'ın "2019 ve 2020 yıllarının denetim ve yönetim raporları genel kurulda ibra edilmemiş bu konuda ne yaptınız" sorusuna "Marika Mehmet Top yönetimini de ondan sonra 6 ay kadar devam eden Mehmet Yılmaz yönetimini de ibra etmedik. Çünkü biz yönetime geldiğimizde bize hiçbir konuda bilgi vermedikleri gibi evrak bile teslim etmediler. Biz de onların yönetimini ibra etmedik. Avukatımız ile hesap uzmanı görevlendirip inceleme süreci başlattık. Ben yönetimi devraldığımda sıkıntılı konular vardı. Bunlardan biri mesela petrol istasyonunun 8.5 milyon lira borcu vardı. Bu para nereye gitti?" dedi.

EDİP MOĞULTAY’DAN PARA ALINDI

 Bostan'ın Edip Moğultay da buraya para vermiş faiz almış diye hatırlatması üzerine "Evet bu da var" diyen Türker "Moğultay'ın yanına gittiğini Moğultay'ın kendisine kanunen 1.5 milyon lira alacağı olduğunu ancak gerçekte bu paranın 700 küsür bin lirasını tahsil edip 600 küsür bin lirasının kaldığını buna istinaden Marika'ya ait kamyonu verirsek bu parayı kapatacağını söyledi. Kamyon yaklaşık 150 bin lira değerinde idi ve 600 küsür bin lira borcu sileceği için ben bu teklifi kabul ettim." dedi. Bostan'ın "Edip Moğultay ne verdi de 1.5 milyon lira alacaklı oldu" sorusuna "PARA VERMİŞ hatta Marika Mehmet Top ile Edip Moğultay Sumotaş hesabına para giriş çıkışı yapmış ve böylece kooperatif Moğultay'a borçlanmış" dedi. Para giriş çıkışının "aslında böyle bir para da girmediği anlamına mı geldiği" sorusuna "Hayır, para girmiş" diye cevap veren Türker "Para nereye gitmiş" sorusuna ise "Onu o yönetim biliyor." dedi. Kooperatife girdi çıktı 700 bin civarı üstünün ne olduğu gibi konular için müfettiş görevlendirdik, dedi.

2014 LINA KADAR GERİYE DOĞRU İNCELEME BAŞLATTIK

2014'e kadar geriye gittiklerini, müfettiş ile birlikte muhasebecinin, denetici olarak görevlendirdikleri Nazır Esirci, Kooperatif Başkan Yardımcısı Şükrü Oktay ile avukat Hülya San Şener geçmiş dönemi incelemeye devam ettiklerini ve daha raporların çıkmadığını söyleyen başkan Hüseyin Türker Shell ile anlaşma olduğu halde başka firmalardan petrol alındığı için Marika Mehmet Top döneminde çok sayıda ceza kesildiğini, benzinlik lisansının iptal edildiğini, kendisinin 12 cezayı 4'e indirtip lisansı tekrar aldığını, Shell'e olan 7 küsür milyonluk borcu bir kısmını üyeden alarak bir kısmını da bankadan kredi çekerek ödediklerini, kendileri göreve gelmeden önce de Marika Mehmet Top döneminden sonra gelen ara dönem yönetimin bankadan 2 milyon kredi çektiği için o borcu ödediklerini söyledi.

SUMOTAŞ BAŞKAN YARDIMCISI ŞÜKRÜ OKTAY, MURAT KOÇ’TAN PARA ALINDI

Sumotaş başkan yardımcısı Şükrü Oktay gazetemizde yer alan ve üyelere dağıtılan kurumun nasıl zarar ettirildiğine dair raporun kendileri tarafından hazırlatıldığını söyledikten sonra gazetede yazan maddeler kurumun nasıl zarar ettirildiğini gösteriyor dedi. Marika Mehmet Top'un, spot akaryakıt satan Alperhan Petrol sahibi Murat Koç'tan Sumotaş kooperatifinin Shell ile sözleşmesi bittikten sonra kendisinden mazot alınsın diye Shell ile anlaşma bitmeden 1 yıl öncesinde de 2.5 milyon borç aldığını, bunun 500 bin lirasını iki taksit ile ödediğini, üyelerin bu para alışından habersiz olduğu, Murat Koç'un kalan parayı geri almak istediğinde Sumotaş'a gelmesi ile bu para alışverişinden kooperatifin haberi olduğunu, Marika Mehmet Top'un Murat Koç'tan alınan paradan 70 bin lirayı da kendi hesabına aktardığını söyledi. Haber kaynaklarımızın Murat Koç'un kurumdan alacaklı olarak petrol istasyonuna sahip olmak istediğine dair iddiasını teyit edecek şekilde anlatılan bu sürecin Sumotaş üyelerince anlamlı bulunmadığı, Sumotaş'ın zarara uğratılmak istenerek yüksek akaryakıt satışı ve kâr beklentisi olan petrol istasyonunun Murat Koç'a devredilmesinin amaçlandığı iddiaları üyelerce inandırıcı bulundu.

TÜRKER SORUŞTURMA DERİNLEŞTİKÇE OPERASYONUN BOYUTUNU GÖRECEK

Gazetemiz haber kaynakları ise Sumotaş Başkanı Hüseyin Türker'in konuya tam vakıf olmadığını, kendisinin de henüz inceleme devam ediyor, geçmişte neler yapıldığını tespit etmeye çalışıyoruz sözlerinin Marika Mehmet Top döneminde Sumotaş'a yapılan çökertme operasyonunun niteliği ve boyutlarını tam olarak göremediğini, zamanla başkan Türker'in Marika Mehmet Top dönemi için çok daha ağır ve vahamet açıklamalar yapacağını söylediler.

EDİP MOĞULTAY - MURAT KOÇ VE MARİKA MEHMET TOP İLİŞKİSİ AÇIĞA ÇIKARILMALI

Özellikle Edip Moğultay'ın Sumotaş kooperatifi ile para alışverişinin başkan Türker'in ifade ettiği gibi 700 bin rakamında olmadığını 5 milyon civarında bir para alışverişi olduğunu, bu paranın hangi gerekçe ile alınıp verildiğinin bilinmediğini, Sumotaş'ın kayıp milyonlarca parasının nereye gittiğinin bilinmediği, bir çok kişiye elden para verilip alındığını, Edip Moğultay'a resmi banka hareketi dışı faiz ödendiğine dair çokça duyum alındığını, Moğultay'ın vaz geçtiği alacaklarının da faiz hesabı olduğunun söylendiğini, üyeler olarak hem Sumotaş yönetiminin hem Murat Koç ve Edip Moğultay'ın hem de Marika Mehmet Top'un bu para alışverişlerini açıklamaları gerektiğini söylediler. Bu konuda ellerinde belge olduğunu da ifade eden haber kaynaklarımız Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya imzalı 30.01.2020 tarihli raporda para alışverişi hakkında "Herhangi bir ticari ilişki olmadığı halde kooperatif hesabına 2.500.000 TL tutarında bir paranın ne amaçla girdiği konusunda yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri dahil olmak üzere hiçbir ortağın bilgisinin olmadığı, bu konu ile ilgili olarak yalnızca yönetim kurulu başkanının bilgisinin olduğu, yönetim kurulu başkanının akaryakıt firmaları arasında bir rekabet ortamı oluşturarak kooperatife menfaat sağlama amacında olduğunu belirttiği ancak bu şekilde bir finans yardımının kooperatif mevzuatına uygun olmadığı, bu nedenle de paranın ilgili firmaya iade edilmesi ve ortakların bu para iadesi ile ilgili ivedilikle bilgilendirilmesi gerektiği" vurgulanmış böylece petrol işi yapan ve ilimizde çok sayıda benzin istasyonu olan Murat Koç'un kooperatife verdiği 2.500.000 liranın mantıklı izahının yapılmadığını, burada başka bir amaç olduğunu kayda düşüldüğünü belirttiler. Marika Mehmet Top ile Murat Koç ve Edip Moğultay arasında gizemli bir ilişki ve para alışverişi olduğunu vurgulayan üyeler 501 üyenin emeğinin, 30 yıllık birikiminin çok kısa sürede yok edildiğini, bunun hata ile oluşan bir yönetim beceriksizliği olarak kabul edilemeyeceğini, tarafların kooperatife uygulanan bu çökertme operasyonu sonrası kooperatifin imkanlarından faydalanacağının aşikar olduğu, konunun kaçakçılık ve organize şube tarafından ve masak incelemesi ile gün yüzüne çıkarılması böylece sürecin başında Valilik Makamına yapılan uyarıların ihmal edilmesi ile oluşan ve birçok başka nedenle de büyük boyutlara ulaşan 100 milyon civarı zararın ekonomik yükü altında edilen 501 üyenin hakkının gözetilmesinin gerektiğini söylediler.

SUMOTAŞ KOOPERATİFİ 100 MİLYON TL ZARAR ETTİRİLDİ

Eski başkan Marika Mehmet Top'un pervasızca davrandığı, kendi adına çek kesip kooperatiften tahsil etmeye kalktığı, banka hareketlerinde kendine emanet para giriş çıkışı olduğu, Sumotaş'ın iş yaptığı fabrikalarla gerçekte düşük ücretle imzaladığı sözleşmeleri üyelere sahte sözleşme gösterip zam almış gibi yaparak aradaki nakliye farkını kooperatifin kasasından ödeyerek 100 milyonluk zararın oluşmasına sebebiyet verdiğini söyleyen üyeler bu kadar pervasız bir yönetimin mutlaka ihtisası olan müfettişlerce ve savcılık marifeti ile soruşturulmasını istediler.

HÜSEYİN TÜRKER VE ÜYELER FEDEKARLIK YAPARAK KOOPERATİFİ AYAKTA TUTTULAR

Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya'nın raporunda da görüldüğü gibi Marika Mehmet Top yönetiminin Shell'den kullanılmayan bir yıkama yağlama tesisi yaptırılıyor bahanesi ile yüksek fiyattan ve yüklü miktarda yağ aldığını ama bu yağın kooperatife üye kamyoncu esnafının kullanmadığı bir yağ olduğu için zararına bazı kişilere satıldığını, Shell'e olan borcun ödenmemesi nedeniyle günlük 10 bin TL faiz ödendiğini, Sumotaş sigortadan karşılıksız poliçe kesildiğini, piyasaya senetsiz sepetsiz şekilde verilen  ve bedeli tahsil edilmeyen mazot nedeniyle Sumotaş'ın çok büyük zarara uğratıldığını belirten üyeler ancak üyelerin Hüseyin Türker başkanlığında fedakarca kooperatife sahip çıkması ile zarar ettirilen kooperatifin benzinlik gibi, sigorta acenteliği gibi varlıklarını ele geçiremediler, dediler.

VALİ SEDDAR YAVUZ BU SEFER YOLSUZLUĞA EL ATMALI

Kocaeli Halk Gazetesine konuşan kooperatif üyeleri Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'a tekrar seslenerek Sumotaş'a çökmek isteyen, 501 kamyoncu esnafının hakkını yemek isteyen bu yapıdan hesap sormasını istediler. Halen kooperatifin büyük emekle çalışmaya devam ettiğini, güvenilir ve saygın bir başkan olarak Hüseyin Türker'in kooperatife sahip çıktığını, tüm sorunların zamanla çözülecek şekilde kontrol altına alındığını belirten haber kaynaklarımız devletimizden 100 milyon liralık zararın mutlaka hesabının sorulmasını bekliyoruz dediler.

# EKONOMİ İLE İLİŞKİLİ:
# SİYASET İLE İLİŞKİLİ:
# ADLİYE İLE İLİŞKİLİ:

03 Nis 2022 - 08:31 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi