Körfez Taş Ocağı İFTİRA davasında “Talanın Keşfi” talebine mahkemeden Ret Kararı!

Gazetemizin gündeme taşıdığı ve gelişmeleriyle hukuk sürecini takip ettiği Körfez Taş Ocağı konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Gazetemizin imtiyaz sahibi Faruk Bostan, tarafından duruşmadaki savunmasında ve yazılı dilekçesinde talep ettiği bilirkişi incelemesi hususunun dosyadaki kayıt ve belgeler kapsamında ve atılı suçun niteliği itibari ile dosyaya yenilik katmayacağı kanaati ile reddine karar verildi.

+17
Haber albümü için resme tıklayın

Körfez Belediyesi’ne ait bir işletme olarak faaliyet gösteren Körfez Taş Ocağı’nın özel bir şirkete ihalesiz bir şekilde verilip, normalde belediyenin kazanacağı paraların Efor Madencilik adlı özel bir şirkete ihalesiz ve çok cüzi bir bedelle devredildiği, Efor Madencilik adlı şirketin aldığı yılda 100 bin metreküp taş çıkarma izninin çok çok üstünde taş çıkartarak ve orman sahasına girerek devleti zarara uğrattığı ve kiralama süresi bitmesine rağmen belediyenin taş ocağının çalışmasına izin verdiği ve bu yolla devletin zarara uğradığına dair somut iddiaları gündeme getirmiştik. Her biri dehşet bir soygun ihbarı niteliğinde olan haberlerimiz karşısında Basın Savcılığının ve idari makamların harekete geçip devletin uğradığı zararı ilgililerinden tazmin etmesini, kamu idaresini üstlenmiş görevlilerin görevleri icabı ihbar niteliğinde olan haberlerimizdeki iddiaları araştırıp kamunun uğradığı zararı gidermesini beklemiştik.

SAHTECİLİK, SOYGUN VE TALAN İDDİALARI KARŞISINDA HİÇ TEPKİ VERİLMEDİ!

Yılda 100 bin metreküp taş çıkarma hakkı olan şirketin tartma işinin yapıldığı kantara 2 bilgisayar yerleştirilerek, resmi kayıtların tutulduğu bir bilgisayarda 100 bin m3'e kadar ölçme işlemi yapıp sonrasında resmi olmayan ikinci bilgisayarın devreye alındığını, bu şekilde fazla alınan madenin denetimlerden kaçırıldığını ve 5 yılda en az 10 milyon metreküp madenin devlete ücreti ödenmeden haksız kazanç elde edildiğini belirttiğimiz haberlerimizde alınan izinlere aykırı olarak doğanın tahrip edildiğine de dikkat çekilmiş idi.

VALİLİK, BÜYÜKŞEHİR ve KÖRFEZ BELEDİYELERİ, KAYMAKAMLIK VE SAVCILIK MAKAMLARI SUS-PUS!

Birbirinden çarpıcı iddiaların yer aldığı haberler sonrasında yetkili makamlardan kamunun zarara uğratıldığı talan iddialarına karşı hiçbir açıklama gelmezken nihayet Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 2021 yılı Ağustos ayı meclis toplantısında kendisine sorulması üzerine “Sözleşmede sürenin uzatılmasıyla ilgili bir açıklık var. Orayı çalıştıran firmaya da gerekli tebligatları yaptık. Onlar da bizim yıl sonuna kadar bağlantılarımız vardı eğer müsaade ederseniz yıl sonuna kadar işlemlerimizi tamamlayalım dediler. Biz de uygun gördük açıkçası. Şu an gerekli yazışmaları da yapıyoruz kendileriyle. Zaten 3-4 aylık bir zaman kaldı” ifadelerini kullanmış, sözleşmesi biten şirketin taşocağını çalıştırmaya devam ettiğini, yılsonuna kadar da çalıştıracaklarını ifade etmişti.

FARUK BOSTAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Kamunun zarara uğratıldığına dair dehşet iddiaların ardından hiçbir müdahale yapılmayan taş ocağı ile ilgili iddiaları araştırılması için Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına Suç duyurusu dilekçesi sunan gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk BOSTAN, dilekçesinde; “15 Mayıs 2021 tarihinde sözleşme bitmiş olmasına rağmen şirket bu faaliyetine devam etmektedir. Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından yapılacak inceleme ile bu talanın tespit edilebileceği tarafımıza bildirilmiştir. Keza uydu görüntüleri ile de madenin önceki durumu ile güncel durumu, arada çıkarılan taş madeninin boyutu MİGEM tarafından tespit edilebilecektir. Kaldı ki şirketin halen daha aylık 100 bin tonun çok çok üzerinde taş çıkardığı tarafımıza ifade edilmiştir” ifadeleri yer alıyordu.

SUÇ DUYURUSUNDAN 8 SAAT SONRA TAŞ OCAĞI KAPATILDI!

Körfez Belediye Başkanı Şener SÖĞÜT’ün Ağustos ayı meclis toplantısında sözleşmeleri bitmesine rağmen yılsonuna kadar çalışmalarını uygun gördük dediği taşocağı ile ilgili haberlerimiz sonrasında kılını kıpırdatmayan yetkililer, taş ocağı dosyasını savcılığa sunmamızdan tam 8 saat sonra taş ocağını kapattılar.

ŞENER SÖĞÜT DOĞRULADI

Taş Ocağının Efor Madenciliğe peşkeş çekilmesi iddialarının göbeğindeki isim olan Körfez Belediye Başkanı Şener SÖĞÜT gazetemize açıklama yaparak taş ocağının mühürlendiğini doğrulamış; “Taş ocağı mühürlendi. Emniyet tarafından mühürlendi. Derince sınırlarında kaldığı için orada galiba jandarma. Artık hangisinin alanına giriyorsa. Gerekçe konusunda bizde herhangi bir bilgi yok” şeklinde açıklama yapmıştı.

SEN MİSİN SAVCILIĞA ŞİKAYET EDEN!

Faruk BOSTAN’ın savcılığa yaptığı suç duyurusu sonrasında Taş Ocağının apar topar kapatılmış olmasına rağmen, dilekçedeki iddiaları araştırarak kamunun uğradığı zararı tespit etmek için madenocağı sahasında çalışma yapması beklenen Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı böyle yapmak yerine gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk BOSTAN’a “İftira” Suçlaması ile dava açmıştı.

VALİ SEDDAR YAVUZ VE BAŞSAVCI HABİP KORKMAZ RESMEN ŞİKAYETÇİ OLDU, DAVAYA KATILMA TALEBİNDE BULUNDULAR

Kocaeli 6.Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan 31 Mart tarihli duruşmaya katılan ve iddianamede mağdur olarak gösterilen Ahmet Mustafa Turan ile Murat Turan Faruk BOSTAN’dan şikayetçi olmadıklarını belirttiler. İddianamede Mağdur olarak gözüken Murat Turan beyanında; “ Faruk BOSTAN hakkında iftira suçlaması ile mağdur olarak yer aldığı iddianameye atıf yaparak Sanıktan bir şikayetim yoktur, Faruk Bostan'a bu haberin kaynaklarını ileten kişi benim, bahse konu taş ocağının kurucu ortağıyım, sanığın bahsettiği haber kaynağı benim, taş ocağında bir takım usulsüzlükler yaşandı, kapasitesinden fazla işlem yapıldı, bunun tespitine yönelik bilgisayarlar saklandı, incelemeye gelen kişilere farklı kayıtlar sunuldu, orman sınırı aşıldı, ruhsata aykırı işlemler yapıldı, 2019 yılında sözleşmesi bitmesine rağmen faaliyete devam edildi, maden dairesinin buna engel olması gerekirken İddianamede mağdur olarak gözüken Ali Alp Arslan'ın siyasi bağlantıları sebebi ile işlem yapılmadı, bu usulsüzlüklere ek olarak benim de hakkımı yeyip payımı ve hissemi vermediklerinden tüm bilgi ve belgeleri ile birlikte durumu Faruk Bostan'a anlattım, kendisi bunu haberleştirip şikayet dilekçesi sundu, benim kendi adıma şikayet dilekçesi vermek o zaman aklıma gelmedi, bu olay sebebi ile kendi adıma Faruk BOSTAN’dan şikayetçi değilim dedi.

Dava dosyasında mağdur olarak adı geçen Ahmet Mustafa TURAN ve Murat TURAN’ın Faruk BOSTAN’dan hiçbir aşamada şikayetçi olmamalarına, soruşturma aşamasında da verilmiş bir beyanları olmamasına rağmen savcı Ramazan ÇALIK’ın hangi dayanakla Faruk BOSTAN’dan şikayetçi imiş gibi iddianame hazırlayıp isimlerini mağdurlar kısmına yazdığının anlaşılamadığı dava dosyasına Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habip KORKMAZ ve Kocaeli Valisi Seddar YAVUZ ise Faruk BOSTAN’dan şikayetçi olduklarını belirttikleri dilekçeler ile katılma talebinde bulundular.

AVUKAT HALİT ÇOKAN YİNE SAHNEDE !

Taşocağındaki talan iddialarının hedefindeki isim olan Ali Alp ARSLAN’ın Ak Parti Kocaeli İl Başkan Yardımcısı ve her dönem milletvekili adayı olarak listelerde yer alan  Av. Halit ÇOKAN’ı vekil tayin ederek davaya katıldıkları gözlenirken, taşocağı talanı iddialarının hedefindeki diğer isim Yunus MERTTÜRK’ün de kendisini avukatla temsil ettirerek Faruk BOSTAN’ın cezalandırılmasını istediği görüldü.   

YUNUS MERTTÜRK VEKİLİ TALAN İDDİALARINI REDDETTİ!

Davada adı mağdurlar listesinde yer alan Murat TURAN’ın Faruk BOSTAN’ın taşocağında kamunun zarara uğratıldığına dair yayınladığı haberlerinin ve savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinin içeriğinin doğru olduğunu söylemesi karşısında ne diyecekleri sorulan Yunus Merttürk Vekili Av.Özlem Feyzioğlu beyanında; “Hiç bir şekilde savunmaları ve iddianamede mağdur olarak gösterilen Murat Turan'ın beyanlarını kabul etmiyoruz, savunmalar doğru değildir” diyerek “söz konusu taş ocağı başı boş bırakılmış kontrol edilmeyen bir yer değildir, Valilik ve devletin yetkili birimleri tarafında sürekli kontrol edilen ve denetimi yapılan bir yerdir, sanığını savunmasının aksine faaliyet hacmi anlattığı miktarlarda değildir, buna çıkmasın da mümkün değildir, hafriyat döküm sahası ile ilgili işlem de büyük şehir belediye başkanlığının bilgisi ve talebi dahilinde gerçekleşmiştir, sanığın anlattığının aksine bir kamu zararı gerçekleşmemiştir” diyerek kurucu ortak Murat TURAN’ın iddialarının gerçeği yansıtmadığını savundu.

FARUK BOSTAN; BİLİRKİŞİ HEYETİ İLE KEŞİF YAPILSIN, KAMUNUN UĞRATILDIĞI ZARAR TESPİT EDİLSİN!

Mahkeme heyetinin söz verdiği Faruk BOSTAN Yunus Merttürk vekilinin Murat TURAN’ın iddialarını yalanlaması ve Murat TURAN’ın taşocağına ortak olmadığını iddia etmesi karşısında “ben bir kısım müştekiler vekilinin Murat Turan ile ilgili beyanlarını kabul etmiyorum, sözleşmede imza, vekalet örneklerinden bu kişilerin ortak oldukları açıkça anlaşılmaktadır, ben bilirkişi heyeti ile yapılacak keşfe hazırım, buradan zarar hesaplanacağını düşünüyorum, bu zararın tüm mağdur taraflardan tazminini talep ediyorum” diyerek taşocağında Uzman Bilirkişi Heyetince yapılacak keşif neticesinde Murat TURAN’ın iddialarının doğru olup olmadığının araştırılmasını istedi.

FARUK BOSTAN’IN KEŞİF TALEBİ REDDEDİLDİ!

Faruk BOSTAN’dan şikayetçi olan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Eski Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışanı ve taşocağının Efor Madenciliğe devrinde baş rol oynadığı belirtilen Ali Alp Arslan, Efor Madencilik sahiplerinden Yunus Merttürk, Meral Arslan, Muzaffer Bıyıklı ve Özlem Yıldız'ın davaya katılan olarak kabulüne karar veren mahkeme Faruk BOSTAN tarafından duruşmadaki savunmasında ve yazılı dilekçesinde talep ettiği bilirkişi incelemesi hususunun dosyadaki kayıt ve belgeler kapsamında ve atılı suçun niteliği itibari ile dosyaya yenilik katmayacağı kanaati ile reddine karar verdi. 

SAVCIDAN BAŞSAVCI, VALİ, BAŞKAN VE MÜDÜRLERİ NEDEN İŞİN İÇİNE KATTIN DER GİBİ MÜTALAA

Duruşma savcısı Gürkan SÖZEN tarafından sunulan mütalaada ise;  Faruk Bostan'ın 16/08/2021 tarihli dilekçesi ile  Habib Korkmaz, Seddar Yavuz, Ali Alp Arslan, Yunus Merttürk, Meral Arslan, Muzaffer Bıyıklı, Özlem Yıldız, Şener Söğüt, İsmail Baran, Hasan Hüseyin Can, Ziya Polat, Tahir Büyükakın, Ali Mesut Kavak, Ahmet Mustafa Turan, Cevat Genç, Murat Turan hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına gelerek şikayetçi olduğu, söz konusu şikayetin 2021/1654 ihbar numarasına kaydedildiği, daha sonra bir kısım mağdur ve katılanlar hakkında soruşturmaya yer olmadığına kararı ve HSK 1. Dairesi tarafından şikayetin işleme konulmamasına karar verildiği hatırlatılarak,  Faruk Bostan'ın Yunus Merttürk, Ahmet Mustafa Turan, Ali Alp Arslan, Meral Arslan, Murat Turan, Muzaffer Bıyıklı, Özlem Yıldız hakkındaki şikayetinin anayasal şikayet hakkı çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği ve beraat kararı verilmesi gerektiği belirtilen mütalaada, Faruk BOSTAN’ın şikayet dilekçesinde isimlerine yer verdiği Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Başsavcı Habib Korkmaz, Körfez Başsavcısı Ali Mesut Kavak, Kocaeli Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Körfez eski Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Maden İşleri Genel Müdürü Cevat Genç ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın hakkındaki şikayetinin iftira suçuna vücut vereceği anlaşılmakla sanığın TCK 267/1, 43/2-1, 53/1, 58 maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur dedi.

FARUK BOSTAN “TARAFSIZ BİLİRKİŞİLER ÖLÇÜM YAPSIN”

Mütalaaya karşı diyeceği sorulan Faruk BOSTAN: “Mütalaayı kabul etmiyorum ben sadece mahkemeden tarafsız bilirkişiler marifetiyle ölçüm yapılmasını talep ediyorum, ben soruşturmaya yer olmadığına dair karara itiraz etmedim, bu taleplerimi mahkemeden istiyorum dedi”

DURUŞMA 24 NİSAN'A BIRAKILDI

Gazetecilerin mahkeme hakimi tarafından duruşma salonuna alınmadığı duruşma basına kapalı olarak gerçekleştirilirken Faruk BOSTAN’ın Bilirkişi İncelemesi yapılması talebi 2. Kez reddedildi.

MURAT TURAN “ALİ ALP ARSLAN SİYASİ GÜCÜNÜ KULANDI”

Duruşma çıkışı sorularımızı cevaplayan Murat TURAN; Biz ocağı ilk başta Körfez Belediyesi’nden Ali Alp ARSLAN’ın siyasi gücüyle arkasında Fikri IŞIK’ın desteğiyle kiraladık. Çünkü Safi Port Liman dolgusu işi var o zaman, çok büyük iş. Buraya bir ocak lazım dedi. Bu ocakta Körfez Belediyesine ait olan taş ocağı. Fikri IŞIK’a gitti konuştu, beni Şener SÖĞÜT’e yolladı. Şener SÖĞÜT o zaman henüz meclis üyesi. Beraber Körfez Belediye Başkanı İsmail BARAN’a gittik. İsmail BARAN Fikri IŞIK’ın baskısı ile ocağı bize vermek zorunda kaldı. Ali Alp ARSLAN taşocağını belediyeden kiralayan şirketimizden yüzde 10 Şener SÖĞÜT’e hisse verdiğini söyledi. Önce yeni bir firma kur, sonra hisseleri üstümüze alacağız dedi. Bende gittim kardeşim üzerine firma kurdum. Ali Alp ARSLAN tamamen kendi hazırladığı sözleşmeyi Fikri IŞIK’ın baskısıyla İsmail BARAN’a kabul ettirerek belediyeye ait taşocağını bize kiraladı. Ocağın ruhsatı yoktu. Orman Ruhsatı bitmişti, MİGEM’den devlet hakları ödenmemişti, Ali Alp ARSLAN, Fikri IŞIK’ın siyasi gücüyle, bakanlık etkisiyle Orman İşleri Genel Müdürlüğü ile konuşarak ocağı çalıştırttı. Yani Orman ruhsatı alınmadan işi kılıfına uydurdular, biz çalışmaya başladık.

BİZİM OCAĞIMIZ KÜÇÜK ÇET – 100 BİN TON YILLIK KAPASİTELİ İDİ

Yıllık 100 bin ton malzeme kapasitesi ile çalışma izni verilen ocağımız Küçük Çet denilen tanımla faaliyet gösteriyordu. Devletin vermiş olduğu kapasiteyi aşarak üretim yapıyorduk. Bunu örtbas edebilmek için paralel bir bilgisayar kurarak işlemleri o bilgisayar üzerinden yürüttük. Kontroller geldiği zaman bu bilgisayarı derhal attık. Ali Alp ARSLAN ilk önce ocağı kardeşimin üstünden hanımının üstüne yaptı. %35’ini Ali ALP ARSLAN aldı, bunun yüzde 10’luk kısmını Şener SÖĞÜT’ün hissesi olarak bize söyledi Ali Alp ARSLAN. Hisse dağılımının %40’ı Yunus MERTTÜRK’te, yüzde 25’i de bizde kaldı.

ORMANLIK BÖLGEDE HEYELAN OLDU

Orman sınırlarını aşmamız nedeniyle heyelan oldu. Ocağın kapanması gerekirken Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM)’in vermiş olduğu standartta şevler (kademeler) yapılması gerekiyordu. Bunlar da çok maliyetli olduğu için bu şevleri de yapmadık. 2 kere heyelan oldu, bir çok işçi ölüm tehlikesi atlattı. Ali Alp ARSLAN yine burda siyasi gücünü kullandı.

ALİ ALP ARSLAN BU KADAR NASIL GÜÇLÜ?

Fetö nedeniyle gözaltına alınıp 1 gün sonra serbest bıraktırttırıldığı bilinen Ali ALP ARSLAN bu kadar nasıl güçlü, bunca organizasyonu nasıl yapıyor? Taa ki Faruk BOSTAN bu konuyu haber yapana kadar buradan milyonlarca küp, miyonlarca ton ne Devlete gerçek değerini ödediler, ne Ormaniye’ye gerçek değerini ödediler, burdan kendilerine büyük bir rant kapısı sağladılar. Önce şirketi eşi Meral ARSLAN üzerine yapan Ali Alp ARSLAN sonra bir dedikodu üzerine şirketi hanımından da aldı, kayınpederinin üstüne geçirdi. Yıllarca burayı paralel kantar kurarak, Orman sınırlarını aşarak, bir sürü ağacı yok ederek Ali Alp ARSLAN burdan büyük vurgun vurdu. Ali Alp ARSLAN’ın FETÖ ile ilişkisi olduğu halde bu işin mimarı olması, sözleşmeyi tamamen kendi insiyatifine göre, tamamen kendi istediği gibi devleti, milleti düşünmeden hazırladı. Belediyedeki personeller de ister istemez imzalamak mecburiyetinde kaldırlar, o kadar press yapıldı ki gece yarısı saat 23:30’da İzmit Medikalpark hastanesinin kafesinde imzalandı bu sözleşme. Ali Alp ARSLAN’ın baskısıyla, imzalayan da KÖRPAŞ’ın genel müdürü, o zamanki o muhasebeci adam, olayın özeti bu.

BUGÜN ORAYA GİDİLSE HER ŞEY BELLİ OLUR

Maden dairesinden, Orman Genel Müdürlüğünden gelecek tarafsız denetçiler, maden mühendisleri bölgeye gidip ölçüm yapsın. Aleni aşikar Orman sınırları aşılmış durumda. Aşıldığını onlar da kabul ediyorlar.

YILLIK 100 BİN TON

Maden dairesinin vermiş olduğu İrsaliyeler ile taş sevkiyatı yapılıyordu. Devlet zaten tespit ediyor, her yıl gelip ölçer gider normalde. Ama Ali Alp ARSLAN’ın sayesinde ölçmeye kimse gelemedi yani, heyelan oldu, geldiler-gittiler, hep üstü kapatıldı yani. Yüzde yüz belli ki Orman Sınırları aşıldı. Uydudan bir ölçüm yapılırsa net olarak görülecektir. Fazla malzemenin çıktığı da aşikar ortadadır.

BU İŞ ALİ ALP ARSLAN’A İHALESİZ VERİLDİ!

Belediyenin madeni neden Ali Alp ARSLAN’a ihalesiz verildi? Bunu inceleyince her şey çıkıyor zaten.

ALİ ALP ARSLAN FETÖ GÖZALTISINDAN NASIL KURTULDU?

Bize bir haber geldi, Ali Alp ARSLAN’ı tutuklamışlar diye. Fikri IŞIK kendine bu işin dayanacağını anladığı için Ali Alp ARSLAN’ı bir an önce ordan kurtarmak mecburiyetinde kaldı, kurtardı. Yoksa iş Fikri IŞIK’a dayanıyordu.

FİKRİ IŞIK, İZZET IŞIK VE ERTUĞRUL ÇIRAK

KÖRFEZ TAŞ OCAĞININ ARKASINDAKİ SİYASİ SIR PERDESİ

Ali Alp ARSLAN, Şener SÖĞÜT üzerinden İsmail BARAN’a bu taşocağının bizim şirketimize verilmesi sürecini yaptırdı. ‘Ali Alp ARSLAN geride duruyor, işi ben yapıyor olarak gözüküyordum, zaten o zaman Kocaeli’deki en büyük harfriyatçı bendim’ diyen Murat TURAN; benim o işi yapmam hiçbir şekilde kimsenin gözüne batmazdı. İşten anlayan kişi bendim, Ali Alp ARSLAN geride durmak mecburiyetindeydi. Ben ocağı organize edecektim, Yunus MERTTÜRK parayı verecekti. Ali Alp ARSLAN da siyasi yolla kapanmaları engelleyecekti. AK Parti Kocaeli İl Başkan Yardımcısı Ertuğrul ÇIRAK ile İzzet IŞIK ve Fikri IŞIK ile o bunları takip ediyordu.  Vali’yi, Kaymakam’ı, Orman İşletmesini takip edecekti. İşletme denetime girmeyecekti hiçbir şekilde. Çift bilgisayarla sistem çalışacak, kazanç %35’i Ali Alp ARSLAN (%10’u Şener SÖĞÜT gizli ortak), %25’i ben, %40’ı Yunus olarak paylaşacaktık, benim %25’lik payımın da gizli ortağı Ertuğrul ÇIRAK’ın idi.

İBRAHİM KARAOSMANOĞLU BARAN’A ENGEL OLAMADI!

İbrahim KARAOSMANOĞLU o dönem İsmail BARAN’ın ocağı sattığını öğrenince ayağa kalktı, çabuk bunları geri al dedi Baran’a. Ama Fikri IŞIK daha ağır bastı, bakan olduğu için. BARAN hemen bize dedi ki; Siz bu kira bedelinin hepsini yatırın, ben parayı aldım, belediye olarak geriye ödeyemem diyerek kendime kalkan yapayım dedi. O arada biz de finans ihtiyacı için Ali Alp ARSLAN, Yunus MERTTÜRK’ten para alarak onu işin içine dahil etti, yoksa ilk başta o işin içinde yoktu. Bu sayede belediyenin parasını ödedik. Tesisi kurduk. Yunus da otomatikman %40 hissenin sahibi oldu.

MEHMET ELLİBEŞ 2019’DAN SONRA DEVREYE GİRDİ!

Bundan önceki İl Başkanları Şemsettin CEYHAN da, Abdullah ERYARSOY da Ali Alp ARSLAN’ın çok yakın arkadaşıydı. Daha doğrusu Fikri IŞIK’ın adamıydı bunlar. Ali hem Şener SÖĞÜT’ten hem de İl Başkanından her türlü işi götürüyordu. O ara Mehmet ELLİBEŞ il başkanı olunca devreye Yunus MERTTÜRK girdi. Şener SÖĞÜT, Ali Alp ARSLAN’ın arkadaşı olarak belediye başkanı oldu. Yunus MERTTÜRK’te zaten Mehmet ELLİBEŞ ile 30 yıllık dostlar. Böyle olunca Körfez Belediyesi ayağını Ali Alp ARSLAN hallediyor, Kocaeli’de büyük işler, Vali’si, Kaymakam’ı, Büyükşehir Belediyesi ayağını da Mehmet ELLİBEŞ üzerinden Yunus MERTTÜRK halletti.

SİYASİ ÜÇGEN AYAĞINA MALI GÖTÜRÜYORLARDI!

TA Kİ FARUK BOSTAN GAZETE HABERLERİNİ YAPANA KADAR!

Ocağın Ruhsatı 2019’un ortasına kadar yoktu. Tamamen karambole bedavaya çalışıyordu. Kimse şikayet edemiyordu. Etse bile kimse bir müdahale yapamıyordu. Bunlar da malı götürüyordu. Bu siyasi üçgen ayağında. Taaki Faruk BOSTAN gazete haberleri yapana kadar.

1 YILDA 15-20 MİLYON – 5 YILDA 100 MİLYON TL GİBİ

Şimdi rakam belirtilirse ispatı zor bir konu. Ama binlerce metreküp maldan bahsediyoruz. Milyonlarca TL eder bu. Kayıtsız para bu. Ben orayı çalıştırdım abi. 7 ayda 12 milyon para kazandık, bütün borçlarımızı ödemiş olduk. Müthiş bir para var.

TAŞOCAĞINDAN BU RANTI BELEDİYE KENDİNE ALABİLİRDİ

Bu ocağı çok uzun yıllardan beri Körfez Belediyesinin yan kuruluşu olan KÖRPAŞ çalıştırıyordu. Bu rantı belediye de alabilirdi yani, kendi çalıştırarak. Ama siyasi baskıyla Ali Alp ARSLAN aldı. Taşocağı zaten belediyenin ocağı olduğu için yıllarca Orman Ruhsatına, işte bir çok prosedüre, kamu kuruluşu diye bakılmadı, işlem yapamadı kimse. Belediyenin oluşturduğu potansiyelin üstüne gelip kondu yani. Normalde burdan taş çıkartıyor, hem satıyor hem de kendi işlerinde kullanıyordu. Belediye kendi adına satardı olay biterdi. Belediyenin çalıştırdığı madeni bir operasyonla kendi özel şirketi haline getirdi yani. Biz kiraladığımız zaman Taşocağının belediye tarafından alınan ruhsatının 6 ay süresi kalmıştı. Belediye bize kiralamak yerine malzemeyi kendi de satabilirdi. Derince limanına Körpaş olarak bu malzemeyi verebilirdi. İyi bir kontrolle belediye memurunu kantarını koyar satardı. Bu rant Körfez Belediyesine kamuya kalması gerekirken şahıslara sağlandı. Aynı zamanda diğer kamu kurumlarına devlete verecekleri hakları da vermediler. Hem Körfez Belediyesini zarar ettirdiler. Hem de devleti zarar ettirdiler.

AYLIK KİRASINI 1 GÜNDE KAZANIYORDUK

Bu tesisi KÖRPAŞ’tan 5 yıllığına 2 milyon 150 bin TL’ye kiraladık. Biz oraya yaklaşık 5 milyonluk bir tesis kurarak taşocağını çok kazançlı hale getirdik. 1 günlük çalışma ile 1 aylık kirayı kazanıyorduk. Aylık 35 bin TL gibi bir kira bedeli vardı, bu aslında çok komik bir rakam. İşte gizliden gizliye Ali Alp ARSLAN işi bitirdi. Safi Port bizden malzeme almaya başlayınca atı alan Üsküdarı geçmiş oldu, biz sözleşmeyi imzalamış olduk. İbrahim KARAOSMANOĞLU da, İsmail BARAN da ayaklandı ama siyasi güçle Fikri IŞIK bunları bastırdı, ben de KARAOSMANOĞLU’nu bastırmış oldum. İsmail BARAN bu göz yummayı bir daha aday olabilmenin yolu olarak gördü muhtemelen. İzzet IŞIK’ın Fıkrı IŞIK’ın dediklerini yaparsam benim 2.dönem adaylığım garanti diye düşündü ama ona da tezgah yaptılar. Şener SÖĞÜT’ü getirdiler. Şener SÖĞÜT’te oraya işte o ocağı böyle çalıştırmak için, o ocak orda dursu, kimse sesini çıkarmasın diye getirildi yani.

KÖRFEZ BELEDİYESİ BÖYLE ZARAR ETTİRİLDİ!

En kötü zamanımızda, iş olmadı dediğimiz zamanda 150 kamyon malzeme satıyorduk. Bugün kamyonun tanesi 30 tondan yaklaşık 1.000.00 TL, Yani en kötü günde 150 bin TL, en az yarısı temiz para kalırdı yani. Bu paraya çökmüş oldu Ali Alp ARSLAN.

# ADLİYE İLE İLİŞKİLİ:
# TAHİR BÜYÜKAKIN İLE İLİŞKİLİ:


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Ersoy Kandemir - Seddar ve Fikri efendiler siz de utanma yok mu la hiç, Ramazan geçsin ruhunuzla ilgili özlü sözler edeceğim hiç merak etmeyin tamam mı,heh, Şenol’a da söyleyin onu da Ramazan sonrası Dursun ve Hasan’la anacağım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Nisan 20:38
01

Anadolu çocuğu - Talan güzel, ülkenin malına çökenler bu dünya da hesap vermez ise ahirette kesinlikle hesap vereceklerdir. kaldı ki bunu yapanlar Türk milletinin asil evlatları değil, Anadolu çocuğu olamaz, olsa olsa emperyalizmin kuklalarına hizmet edenlerin çocuklarıdır. çünkü kendi çıkarını milletin çıkarları üstünde görenler milletten aldıkları yetki ile milletin koltuklarında oturup millete göz göre göre ihanet ederler. Bunların hal ve hareketleri ülkede sunni Müslüman Türk milletini bitirme projesidir. Fakat Allahın da bir hesabı var, sabredip göreceğiz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Nisan 11:22

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi