Başkan Candemir: Avukatlar alçakça saldırılara maruz kalıyor!

Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, 5 Nisan Avukatlar Günü'nde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Sunumun ardından avukatların hak mücadelesi verirken yaşadıkları zorluklara sitemde bulunan Candemir, "En temel sorunumuz olan her mahalleye hukuk fakültesi açılmasından derhal vazgeçilmelidir" dedi.

5 Nisan Avukatlar Günü’nde Kocaeli Barosu, Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunma törenine Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, önceki dönem Baro Başkanları Ersayın Işık, Mehmet Cumhur Arıkan, Fahri Örengül ve Sertif Gökçe’nin yanı sıra genç avukatlar da katıldı.

"HER MAHALLEYE HUKUK FAKÜLTESİ AÇMAKTAN VAZGEÇİN"

Avukatların mesleklerini icra ederken maddi manevi yaşadıkları zorluklara değinerek çözüm önerileri sunan Başkan Candemir, stajyer avukatların özlük haklarında yaşadıkları sorunları ve taleplerini gündeme getirdi.

"ESKİ SAVUNMA MESLEĞİNİN ÇOK KIYMETLİ MENSUPLARI"

“Dünya tarihinde özgürlük ve demokrasi mücadelelerinin hepsinde öncülük etmiş, insanlık onuruna yakışır bir yaşam için ‘Kölelikten Kurtuluş Bildirgesi’nden ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ ne kadar tüm yazılı metinlerin oluşumuna katkı koyan ve bu metinlerin ruhuna sahip çıkarak hayata geçirilmesi adına en önde bayrağı taşıyan tarihi insanlık tarihi kadar eski ‘savunma’ mesleğinin çok kıymetli mensupları arasındaki dayanışmanın sembolü olan avukatlar günümüz kutlu olsun.

‘SORUNLAR ARTARAK DEVAM EDİYOR’

Avukatlar; Yargı erkinin kurucu nitelikteki diğer unsurları hakim ve savcılar ile ‘Objektif Adalet’in gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Yargı sürecinde yurttaşların tek temsilci sıfatı ile yargılamanın hukuka uygun yürütülmesinin ve ‘Adil Yargılanma’ hakkının teminatı olarak yasalardan aldıkları görev ve sorumluluklarını yerine getirmektedir.

"AVUKATLAR HUKUK MÜCADELESİ VEREN KİŞİLERDİR"

Tüm bunların ötesinde avukatlar tarihi misyonlarına sahip çıkarak hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti mücadelesi veren kişilerdir. Böylesine önemli bir misyona sahip olan avukatlık mesleğinin yıllardır her 5 Nisan’da dile getirilen sorunlarının çözülmemesi hatta artarak devam etmesi devletimizin Anayasal bir ‘hukuk devleti’ olma gerçekliğinin eylemsel anlamda tenakuzudur.

"ENGELLENİYORUZ"

Ülkemizde hak arayan vatandaşlarımızın bir davada temsili veya haklarında varit soruşturma ya da kovuşturma konusu iddialar ile bu iddialara müstenit bilgi, belgelerin erişiminin yanı sıra savunma hakkını temsil etmesi için yetki verdiği biz avukatlar; Anayasa, yasalar ve özelde Avukatlık Kanunu yok sayılarak alınan kısıtlama kararları, kısıtlama kararı olmasa dahi fiili olarak diğer yargı unsurlarının onayına tabii kılınarak ya da Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun amacı dışında genişletilerek uygulanması sonucunda yargı içerisinde varit görev ve sorumluklarımızın ifası bakımından engellenmekteyiz.

"GÖREVİMİZİ YAPAMIYORUZ"

Çalışma alanlarımız olan adliyelere girişlerimizde yargının zorunlu ve eşit unsuru olduğumuz yok sayılmak ve ‘yargı protokolü’ yaratılmak suretiyle sadece avukatlar ve temsil ettiği yurttaşlara güvenlik uygulamaları getirilmiş öte yandan da adliyelerde kırmızı alanlar yaratılarak duruşma salonu, kalem, savcı yada hakim odaları gibi mesleği icra alanlarına ve yine hakim ve savcıların aksine UYAP’tan dosya erişimleri kısıtlanmıştır. Bu kısıtlamalar Anayasa’ya, AİHS’ye ve Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu pek çok uluslararası sözleşmeye aykırı olduğu gibi savunmanın görevini ifa etmesini imkansız hale getirmenin ötesinde vatandaşlarımızın savunma ve adil yargılanma hakkının açıkça ihlali ile Hukuk Devleti olma gerçekliğinin yok sayılmasıdır.

"BASKI VE TEHDİTLER BİTMİYOR"

Temsil ettiği tarafla özdeşleştirilerek tutuklanan ceza alan; fiziki saldırılara maruz kalan ve hatta Mehmet Samim Geredeli, Ersin Arslan gibi hayatını kaybeden pek çok meslektaşımız bulunmaktadır. Avukatların uğradığı saldırılara karşı gereken önem ve ciddiyetle bir tavır alınmaması hali avukatların yaşam hakkı ve özgürlükleri için açık ve yüksek bir tehdittir. Bu baskı ve tehditler sadece avukatlara yönelik olmayıp bizatihi yurttaşların savunma ve adil yargılanma hakkına yöneliktir.

"STAJYERLERİN ÖZLÜK HAKLARI EŞİTLENMELİ"

Staj döneminde yargının eşit unsurları arasında farklılaşmaya yol açan avukatlık, hakimlik ve savcılık mesleklerinin kazanımı eşitlenmeli, avukat stajyerlerimizde hakim ve savcı stajyerleri gibi özlük ve sosyal güvelik hakları bakımından mesleğin onur ve vakarına yakışır bir güvenceye kavuşturulmalıdır.

# ADLİYE İLE İLİŞKİLİ:

05 Nis 2022 - 11:59 Kocaeli/ İzmit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi