Z kuşağı 198 milyon $'a kurulan SEKA Balıkesir’i AKP’nin 1,1 milyon dolara özelleştirdiğini ne kadar biliyor?

Yaşanan zam yağmurunda marketleri denetleyerek kendisini gösteren AKP’ye denen çok söz var günümüzde her ne kadar bazılarına kulaklar tıkanmış olsada! Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde AKP iktidarında olduğu  gibi akla hayale gelmeyen özelleştirmeler yapılmıyordur.

Dr. Ersoy Kandemir
Dr. Ersoy Kandemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

AKP’NİN ÖZELLEŞTİRMELERİ NEDEN HEP ‘BLOK SATIŞ’ ŞEKLİNDEYDİ?

Gelişmiş ülkelerde özelleştirme politikalarında AKP gibi ‘Blok Satış’ yani bir yapıyı tümüyle satış yöntemi kullanılmıyor. Özelleştirmeyi düşündükleri kurumlarda  düşük verim gösteren birimlerini genellikle bu yöntemle ve hakettikleri rayiçle sattıkları biliniyor. Türk Telekom özelleştirmesi ile aynı dönemlerde Yunanistan’ın  aynı nitelikte  faaliyet gösteren kurumunun özelleştirmesi kıyaslandığında Türkiye’nin blok satış yönetimini kullanırken Yunanistan’ın aynı nitelikteki kurumu blok olarak satmadığı ve rakamlar bir başka haberimizin konusu olacak.

AKP KENDİSİNE YAPILAN MUHALEFETİ  PASİF OLARAK DEĞERLENDİRİYOR!

Türkiye’de kendilerine yapılan pasif muhalefeti dile getirmekten çekinmeyen AKP nedense iş kendileri ile ilgili ciddi konulara gelince genellikle susmayı, kelime oyunlarını, basını da kullanarak algı yönetimi yapan siyasi yaklaşımları tercih ettiğini düşünenlerin sayısı bir hayli fazla.

MUHALEFET AKP DÖNEMİ ÖZELLEŞTİRMELERİNİ DAHA SIK ANLATMALI!

Türkiye muhalefetinin AKP’nin özelleştirmelerinden genellikle seçim dönemlerinde bahsettiği gözlemlenir. Bu tip konuların sürekli olarak işlenmesi toplum hafızasını diri tutar, genç neslin geçmişti yaşananları daha iyi anlamasını sağlarken, X,Y,Z gibi adı ne kuşağı olursa olsun gençlerin ülkemizde neler olduğunu daha iyi analiz etmesine olanak sağlar.

AKP OY ALMAYI BAŞARI SANIYOR AMA EKONOMİK SIKINTILAR ARTIYOR

Ekonominin  içinde bulunduğu durum, artan elektrik, su ve doğalgaz faturaları, ham madde fiyatları, üretim  maliyetleri, gıda ve ilaç fiyatlarının yükselişi, akaryakıtta durmayan zamlar gibi sorunlar yüzünden her geçen gün kan kaybetmeye devam etmesine rağmen kuyruğu dik tutmaya çalıştığı ve yıllardır başarıyı oy oranı olarak değerlendirmesine rağmen son aylarda AKP’nin ciddi kan kaybettiğinden söz etmek yanlış olmaz.

CUMHURİYET’İN KALELERİ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk eserleri denince  akla kumaş, kağıt, şeker pancarı fabrikaları gelir. Bu fabrikaların her biri kale olarak adlandırılırken günümüzde gelinen nokta itibariyle kalelerin halini çoğumuz üzüntü içinde izlemekteyiz!

AKP CUMHURİYET DÖNEMİNDE KURULAN KAÇ FABRİKAYI ÖZELLEŞTİRDİ?

Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda ülke fakirlik, hastalık, okuma yazma oranının düşüklüğü, ekonomik sıkıntılar  gibi birçok sorunla karşılaşıyordu. Türkiye’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları bu sorunları milletin desteğini de alarak tek tek aşarken 20 yıllık AKP iktidarı ülkeyi borç batağından çıkaramadığı gibi, Cumhuriyet döneminde ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamış, on binlerce insana ekmek kapısı olmuş fabrikaları rahmetli maliye bakanlarından  Unakıtan’ın dediği gibi babalar gibi satmaktan geri durmuyordu. Özelleştirme adı altında milletin desteğiyle kurulmuş onlarca kurum komik rakamlara başka ellere geçiyordu. ŞEKER fabrikaları, SEKA Kağıt fabrikaları, SÜMER kumaş fabrikaları sadece bunların bazılarıydı. 20 yıllık iktidarı boyunca AKP’nin özelleştirme adı altında onlarca kurumu başka ellere bırakırken, bu yaklaşımlarının bugün yaşanan ekonomik sıkıntılarda payının olduğu düşünülüyor. Kaçımız Sümer kumaş fabrikasının kendi elektriğini bile üretebilecek donanımı olup olmadığını biliyoruz? Ürettiği kumaş kalitesini, kaç insana ekmek kapısı olduğunu?  Cumhuriyet döneminde her fabrika için bir KALE görüşü savunulurken, bugün bu kaleleri özelleştirmeyi savunan zihinler acaba kendi kalelerine gol atmışlar mıdır?

SEKA DENİNCE  AKLA İLK KOCAELİ GELSEDE…

Seçim dönemine yaklaşırken bu hafta AKP’nin yaptığı SEKA özelleştirmesini, binlerce dönüm araziye sahip bu Cumhuriyet eserlerinin kimlere hangi şartlarda verildiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. SEKA denince akla hep Kocaeli gelir, lakin SEKA’nın Bolu’dan Giresun’a, Zonguldak’tan Dalaman’a, Kocaeli’den Mersin’e, Balıkesir’e fabrikası olduğunu, on binlerce insana iş kapısı olduğunu, sosyal olanaklarla kentlere katkısını, taşıma, tarım gibi sektörlere kattığı canlılığı, Türk ekonomisindeki stratejik önemine değeri bugün yazmaya başlasak en az altı ay yazılabilecek nitelikte kurumlar olduğu asla unutulmamalıdır. Bugün bir top A4 kağıdı 50TL olduysa, marketlerde tuvalet kağıtlarının üstünde 100’lü rakamları görüyorsak bunda SEKA gibi yıllardır kağıt üreten fabrikaları anmadan geçmek olmaz.

SEKA BALIKESİR 1980’LERİN BAŞINDA 198 MİLYON DOLAR MALİYETLE KURULDU!

1980’lerin başında Balıkesir şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan 1.800.000 metrekare alanın üzerine inşa edilen Balıkesir Selüloz Kağıt Fabrikası yani. SEKA’nın devlete maliyetinin yaklaşık 198 milyon dolar olduğunu dönemin CHP Milletvekili Ensar Aytekin tarafından açıklanmıştı.1800 dönüm üzerine kurulan Balıkesir SEKA fabrikasının 185 lojmanı, hangarlar, sosyal tesisler, fabrikanın kendisi ve içindeki aletler Albayraklar şirketine 1.1 milyon dolara özelleştirmeye verilmiş, o dönemden beri  birçok dava açılmıştı.

AKP BU KADAR BÜYÜK BİR ARAZİ VE FABRİKANIN 1,1 MİLYON DOLARA ÖZELLEŞTİRİRKEN KAMUOYU VİCDANINA KULAKLARINI TIKADI MI?

Yaklaşık yirmi yıl Türkiye ekonomisine katkısı olan bu denli büyük bir fabrika olan Balıkesir SEKA’nın 2000’li yılların başında AKP’ye yakınlığıyla bilinen bir gazetenin sahiplerine 1,1 milyon dolara verildiği gerçeğine karşı Türkiye muhalefetinde ki partiler ve sendikalar bu satışa karşı çıkmış, davalar açılmış ve süreç kamuoyu tarafından yakından takip edilmişti.

AKP Z KUŞAĞINI ÖNEMSİYOR

Son yıllarda AKP’nin oy için hedefinde olan Z kuşağı denen genç kardeşlerimiz acaba bu satışı ne kadar biliyorlar?  Bugün 1,1 milyon dolarla bir ev bir araba alınırken acaba 1800 dönüm üzerine kurulu bir fabrikayı özelleştirmeye kendilerine yakın Albayraklar grubuna verdikleri gerçeğini muhalefet ne kadar anlatıyor dersiniz Z kuşağına?

SEKA ONBİNLERCE İŞÇİSİYLE TÜRKİYE’YE KATKI SAĞLARKEN BUGÜN GENÇLER İŞSİZ

AKP’li bazı bürokratların yıllar içinde Atatürk ve Cumhuriyet ilkeleri ile ne görüşe sahip oldukları halk tarafından eleştirilmeye devam ediyor. Cumhuriyet’le Türkiye’de kurulan fabrikaların özelleştirme adı altında AKP döneminde satıldığı komik rakamlar,  ülkede yaşanan kağıt fiyatlarındaki artışa, yurt dışından alınan kağıt yüzünden gazetecilikten, matbaacılığa, kitap yayın evlerinden, evlerdeki tuvalet kağıtlarına yansıması dikkatlerden kaçmıyor!

SEKA’YI KAPATIP MÜZE YAPMAK, FİLM SETİ YAPMAK MARİFET DEĞİL!

Kocaeli SEKA’yı kapatan AKP İktidarı bugün KOCAELİLER tarafından hala eleştiriliyor. Eleştirilerin ekonomik sıkıntılar arttıkça yükseldiği görülürken SEKA’yla ilgili sert eleştirilerin 2005’ten beri devam ettiği biliniyor. Düşünün bir kentin kalkınmasında, bugün dedelerimiz yaştaki insanların SEKA anılarını dinlediği, Kocaelilere ekmek kapısı olmuş devlet kurumunu siyasilerin özelleştirme anlayışı yüzünden kapatıp müze yapıyorsunuz? Peki AKP bugün o müzeyi gezen gençlerin, o fabrikada çalışmış emektarların ne hissettiklerini ne kadar anlayabilir? Sefa Sirmen’in Belediye Başkanlığı döneminde SEKA fidanlığının Ford fabrikası için Koç grubuna verildiği dönemdeki tartışmaların, SEKA’lar kapatılırken yapılan grevlerin hangisini Z kuşağı hatırlıyor?

YAHYAKAPTAN’DAN BİR VİLLA FİYATINA BALIKESİR SEKA’YI ÖZELLEŞTİRDİLER

Peki bu özelleşmeye onca itiraza rağmen, açılan davaya, kamuoyunda oluşan tepkiye rağmen AKP bildiğini okumaktan vazgeçmemişken Balıkesir’in AKP’ye verdiği oy oranları nedir dersiniz? Siyaset dünyada toplumun refahını yükseltmek için yapılırken sizce Türkiye’de toplumun refahı mı siyasetçilerin ve yakınlarının refahı mı yükseliyor?

G7’DE BİZİM SİYASETÇİLER 5 DAKİKA SİYASET YAPAMAZ!

Türkiye’de yaşanan birçok skandal düzeyde olayın kaçının G7 ülkelerinde gerçekleştiği duyuluyor? Bugün G7 ülkelerinde VATANDAŞIN refah seviyesi yükseldikçe Türkiye’de neden düşüyor? Türkiye’de kamuoyu algı yönetimine maruz bırakılarak acaba bazı gerçekler göz önünden kaçırılıyor olabilir mi? Bugün Kocaeli’de siyasetçi mi sizce halka karşı nasıl davranıyor? Siyasetçi kendisine soru sorulduğunda kaçar mı, kendisinin özel hayatıyla ilgili değil ama mal varlığı ile ilgili bir soruda sizce Türkiye’de bu sorulardan rahatsız mı olunuyor yoksa dürüst bir insanın yapması gereken şeffaflık mı ortaya konuyor?

TÜRKİYE’DE SİYASET ANLAYIŞI DEĞİŞECEKTİR

Türk Halkı yaşananları görüyor. Yıllardır siyasi aktörler değişirken ülkenin hali, doların kuru, tuzu kuru olanların daha da tuzlarının kurulaştığı durumlar gözden kaçmıyor.

Sürekli yeni partilerin kurulması da bir nevi halkın mevcut siyasi siklustan umudunu kestiği olarak yorumlanıyor. Siyasi erk sözlerini süslü cümlelerle ederken acaba karşısındaki halk ne kadar kendilerine güveniyor?

KOCAELİ’DE SEKA’YI KAPATMAKLA BAKÜ’DE PETROL KUYUSU KAPATMAK ARASINDA FARK YOK

Kocaeli’de SEKA’yı kapatıp film seti, müze yapmakla övünen siyasi zihniyetlere bir İzmit Çocuğu çıkıp sorsa bugün Kocaeli’de kağıt üretimi yapan özel müteşebbis var mıdır, kimdir diye sorsa ne cevap gelir sizce? Bakü’de petrol kuyuları olan bir işadamı olduğunuzu hayal edin. Petrol kuyusu bu, petrol rezervi bitene kadar bu kuyu kapanır mı? Kumar oymadığın, borç yapıp haczettirmediğin  takdirde kapanmaz öyle değil mi? SEKA’ları kapatan AKP bazılarına göre bindiği dalı kesmiştir. Bu haftaki haberimizde SEKA’dan bahsettik. SEKA’da çalışmış on binlerce işçi büyüğümüze, ülkeye ve ilimize katkılarını unutmayarak kendilerini Kocaeli Halk Gazetesi olarak her daim saygıyla andığımızı belirmek isteriz.

14 Nis 2022 - 13:54 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir  Dr. Ersoy Kandemirgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Emrah Taştan - Çare özelleştirme değil kamulaştırma. Devlet, kurumlarındaki olumsuzlukları çözecek güce ve imkana sahiptir. Ancak, liberal kafalı adamların bu kurumları bilerek zarara soktuklarını tüm Türkiye bilmeli. Kit'ler, yıllarca yatırım yapılmayarak, torpille adam alınarak geriye götürüldü. Buna rağmen birçoğu hala kar ederken satıldı. Kalemine sağlık Ersoy Abi...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 17:27
01

M.turgut - Çok güzel yazmışsınız Ersoy Bey..Çalışma hayatımın hemen tamamı SEKA'da geçen biri olarak SEKA'nın düşürüldüğü durumu hainlik gibi görüyorum,Balıkesir gibi diğer SEKA Müesseseleri'nin sonu da aynı olmuştur..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Nisan 23:07

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi