Cefa Vinç
Cefa Vinç
Ekonomi (KHG) - Kocaeli Halk Gazetesi | Haber Girişi: 07.05.2022 - 14:22, Güncelleme: 07.05.2022 - 14:22

KOBİ’lere enerji verimliliği dönüşümünde KOSGEB'ten destek

 

KOBİ’lere enerji verimliliği dönüşümünde KOSGEB'ten destek

KOBİ’ler için enerji verimliliği destek programı başladı. Yeşil Dönüşüm Destek programından 100 bin işletme yararlanabilecek.
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı başlattı. Yaklaşık olarak 100 bin KOBİ’nin yararlanabileceği öngörülen programdan öncelikli olarak “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında destek alanlar dışındaki işletmeler yararlanabilecek. Program yıllık enerji tüketimleri 10 ila 99 TEP ile 100 ila 500 TEP arasında değişen düzeyde olan firmalara yönelik olarak iki ayrı modüle sahip olacak. Bu modüllerden Enerji Motorları Desteği yıllık enerji tüketimi 10 ila 99 TEP arasında olan işletmelere, Verimlilik Artırıcı Destek modülü ise yıllık enerji tüketimi 100 ila 500 TEP arasında değişen işletmelere sağlanacak. Enerji Motorları Desteği’nin ilk aşamasında Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketleri, etüt proje sertifikası olanlar veya enerji yöneticileri, işletmelerin sahip olduğu motorların etütlerini hazırlayacak. Hazırlanan rapor, KOSGEB sistemine girilecek. KOSGEB, işletmelere ilk etapta rapor için 2 bin 500 TL’ye kadar destek verecek. Rapor, KOBİ’nin kullandığı motorun değişimi yönünde olur ve işletme de bu değişikliği yaparsa KOSGEB’den 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alacak. Programın ikinci modülü olan Verimlilik Artırıcı Destek’te ise ilk aşamada yetkilendirilmiş kişiler tarafından işletmelerdeki kazanlardan fanlara, fırınlardan termal ölçüme kadar detaylı bir enerji etütü gerçekleştirilecek. Rapor, KOSGEB sistemine girdikten sonra işletmeye 30 bin liraya kadar destek ödemesi gerçekleştirilecek. İşletme, rapordaki tespitlere uygun değişikliklere giderse KOSGEB’den 400 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alabilecek. Yeşil Dönüşüm Destek Programı
KOBİ’ler için enerji verimliliği destek programı başladı. Yeşil Dönüşüm Destek programından 100 bin işletme yararlanabilecek.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı başlattı.

Yaklaşık olarak 100 bin KOBİ’nin yararlanabileceği öngörülen programdan öncelikli olarak “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında destek alanlar dışındaki işletmeler yararlanabilecek.

Program yıllık enerji tüketimleri 10 ila 99 TEP ile 100 ila 500 TEP arasında değişen düzeyde olan firmalara yönelik olarak iki ayrı modüle sahip olacak.

Bu modüllerden Enerji Motorları Desteği yıllık enerji tüketimi 10 ila 99 TEP arasında olan işletmelere, Verimlilik Artırıcı Destek modülü ise yıllık enerji tüketimi 100 ila 500 TEP arasında değişen işletmelere sağlanacak.

Enerji Motorları Desteği’nin ilk aşamasında Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketleri, etüt proje sertifikası olanlar veya enerji yöneticileri, işletmelerin sahip olduğu motorların etütlerini hazırlayacak.

Hazırlanan rapor, KOSGEB sistemine girilecek. KOSGEB, işletmelere ilk etapta rapor için 2 bin 500 TL’ye kadar destek verecek. Rapor, KOBİ’nin kullandığı motorun değişimi yönünde olur ve işletme de bu değişikliği yaparsa KOSGEB’den 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alacak.

Programın ikinci modülü olan Verimlilik Artırıcı Destek’te ise ilk aşamada yetkilendirilmiş kişiler tarafından işletmelerdeki kazanlardan fanlara, fırınlardan termal ölçüme kadar detaylı bir enerji etütü gerçekleştirilecek.

Rapor, KOSGEB sistemine girdikten sonra işletmeye 30 bin liraya kadar destek ödemesi gerçekleştirilecek. İşletme, rapordaki tespitlere uygun değişikliklere giderse KOSGEB’den 400 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alabilecek.

Yeşil Dönüşüm Destek Programı

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaelihalkgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.