Tahir başkan: KOSADERCİ Aydınlık, Bank Asya açan Dursun Balaban, Yuşa, Geldeş açısından sence de bir gariplik yok mu?

Bugüne kadar Tahir Büyükakın'ı eleştirdiğimi pek gören olmamıştır. Özel bir sebebi yok, o kadar çok konuyla ilgileniyorum ki ancak; ondan da değil. İşin gerçeği kendisine ilk başlarda güvenmiş olsam da kendisiyle ilgili düşüncelerim değişmeye başladı.

Hasan Aydınlık gibi bir il sağlık müdürü bugün Kocaeli Büyükşehir Belediye BaşkanıGenel Sekreter Yardımcısı, Tahir efendinin en yakın arkadaşlarından.

Bir de Milli Eğitim'den belediyeye geçen Sadık isminde bir öğretmen var yakın takibimde olan Ali Sağlık, Gökmen Mengüç, İlhan Bayram, Feyzullah, Ali Yeşildal'ı saymıyorum bile, onlar eskiden beri takip ettiklerim arasında.

Maliye, ulaştırma, inşaat yani fen işleri, park ve bahçeler müdürlüklerinden tutun da vektörle mücadele eden birime kadar uzun zamandır takip ettiğim konular var. Belediye başkanlığı adaylığımla da ilgili değil diyeyim, siz anlayın gerisini artık!

Aydınlık; arkasına aldığı cemaatçi rüzgarı (türünün fark etmediği yıllar içinde bıraktığı bıyıktan sakala değişimle değil, Fettullah severliğini Menzil severliğe bıraktığı şeklinde yorumlanınca anlaşıldı) ve koluna giren siyasi destekle yıllarca il sağlık müdürlüğünü yönetebileceğine inandı.

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü'nde sadece baskıcı bir yönetici olarak tanınmazdı. Amerika'ya kaçan Melih Kaştı adlı eski İl Halk Sağlığı Müdürü yakın arkadaşıydı Aydınlık'ın. Şaka değil yani, Melih efendi ildeki kritik FETÖ yapılanmasının sağlıktaki üst düzey isimlerindendi, Fettullah  denen Pensilvanya'da beddua etmeyi ve almayı çok sevenle bile görüştüğü söyleniyor.

Tanzanya'da olduğu söylenen FETÖ'nün Kocaeli imamı M. Akif Sakayla'da yakın görüntüleri olan Hasan Aydınlık'la tanışmışlığım hiç olmadı çok şükür. Fettullahçı değilsen ya da güçlü bir siyasi tanıdığın yoksa işin bunlara düşmeye görsün, olacak işin için bile bin dereden bin su getirecek düzeyde görev ahlakına sahip olarak değerlendirdiğim bu zat İbrahim Karaosmanoğlu zamanında ilk olarak belediyeye adımını atmıştı. Yanılmıyorsam itfaiye teşkilatı ile ilgili bir birim sorumluluğundaydı ve sendikalı olup olmamaları konusunda müdahale ettiğiyle alakadar haberler çıkmış, bir kısım çalışanın tepki gösterdiği söylenmişti. Yanılıyorsam da bu kısmı düzeltirim. Son itfaiye başkanı seçiminde de Hasan efendi birşeyler karıştırdı deniyordu.

Neyse, işin önemli kısmı; Aydınlık'ın sağlık müdürlüğü yaptığı dönemi çok iyi bilen ve haksızlıklarına, hukuksuzluklarına defalarca şahit olmam. Bu Hasan Aydınlık'ın daha düne kadar Fettullahçılarla nasıl içli dışlı olduğunu bilmeyen yok, KOSADER adlı FETÖ ilintili derneğin piriydi bir zamanlar kankitolarıyla birlikte. Şimdilerde de Tahir denen hocanın yanında, Şevki hocasına da gidiyor mudur derseniz ihtimal dahilinde derim. Yani yüksek ihtimal bence! Bu Şevki hoca konusunda yanılıyorsam onu da düzeltirim.

Metin Geldeş ve Yuşa Erten, AKP Kocaeli teşkilatında tanınan isimler. FETÖ operasyonunda tutuklanana kadar adlarını duymamıştık. Belediyede çalışıyorlarmış da, yeni kadroya geçmişlermiş de, eeee operasyon olunca hemen sessiz sedasız işten çıkarmışlarmış da. Bir tanesi il gençlik kolları döneminde varmış, yok Ellibeş'in ensesinde nefes alan fotoğrafçıymış da envai çeşit bilgi, laf!

Özetle belediyede ve AKP'de yönetici ama FETÖ itirafçısı olmuş, ne zaman 15 Temmuz'dan hemen sonra mı, hayır, geçtiğimiz aylarda! Şimdilerde ceza almış biri, 3 sene mi ne, eeee nedir yani hapis mi, dışarda mı? Bilmem, ilgilenmem. Şimdilerde Tahir hocanın Ali Sağlık adındaki sağlıksız fikir ve görüşleri olduğuna inandığım zatın ya da Şevki hocanın yanında mıdırlar? Sanmam, yanılıyorsam Ali Sağlık'ın yanındaysa söylensin bana, onu da düzeltirim.

Gelelim İspir'li olan, yıllarca vali yardımcılığı, ilde vali varken OHAL Valiliği yapan Dursun efendiye! Kendisi ile aramda devlet işi haricinde tek konu konuşmuşluğum olmayan ve olmayacak Dursun efendiye, yani emekli olarak gönlümüzde taht kuran, birçoğumuzun sevinmesine sebep olan, biz garipleri sevindiren Dursun Balaban'a.

İnanın ben böyle birini bu yaşıma kadar görmedim, öyle yani, o düzeyde bir acayip insan diyebilirim. Şimdi kendisine benim güvenmediğimi, bu ilde yaptığı görev anlayışını bizzat gören biri olarak başarısız bulduğumu defalarca sebepleriyle sıraladım.

Devletle ilgili işler konusunda kendisini hatalı bulduğum Kocaeli'de EDS'ye geçilmesindeki gecikmeden, Kandıra Ölüm Yolu ve Santral Devebağırtan Rampasından Gonca Rampasına, Karamürsel beton yol tabir edilen D100'den Bekirdere ve Hereke Viyadüklerine kadar onlarca yol ve durumu hakkında ki sözlerime; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı bağımsız adayı olduğum ve kendisine seçim döneminde bu ciddi mevzuları aktarmak için gittiğimde "Siz büyükşehir belediye başkanı olunca yaparsınız" yaklaşımı, hiç sıkılmadan ettiği bu cümle aklımın bir tarafında hala duruyor.

Sonra ki ziyaretlerimde kendisinde gördüğüm değişim 540 dereceydi diyebilirim. Kocaeli'deki Bonzayi adlı uyuşturucunun çok küçük yaşlara kadar satılması konusu, Kocaeli'deki çevre faciaları, ÇED raporları, Halkevi'ni restore edecek birim YİKOB'tan silah ruhsatlarına kadar  birçok konudaki tespitlerimi elbette kendisine güvenmediğim için başka yetkililerle görüşmüşlüğüm olmuştur. Peki bu kentte Dursun Balaban yaş haddinden emekli olur olmaz büyükşehir belediyesinde iş başı yapması şaşırılacak bir durum mu, hangi özellikleri bu göreve gelmesine vesile oldu başka bir yazı konusu olsa da yine de dile getirip sormak tam yeri değil mi ? Bence gayet normal, kendi makamında Dursun Balaban'ı ziyaretlerimden birinde odada bulanan Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan'ın yanında söylediğim Fikri Işık ve İlyas Şeker'le ilgili söz boşuna değildi diye düşünürüm yani.

Bu Dursun beyin yaptıklarıyla ilgili kitap yazayım dedim bir gün, sonra kitap diye başlayıp ANSİKLOPEDİ yazarız da maazallah, kağıt fiyatları uçmuş gitmiş, millete bir de ben kesat olmayayım, ne güzel yazıyorum internetten okunuyor diye vazgeçtim.

Dursun Balaban ilimize gelmeden önce Diyarbakır'ın bir ilçesinde kaymakamlık yapıyordu, Bağlar'dan geldi. Hendek operasyonları döneminde Diyarbakır'da görev yaparken Vali Hüseyin Aksoy'la Kocaeli'ye gelmişlerdi, bir de sağlıktaki kırmızı saçlı kız çocuğuyla, siyah kıvırcık saçlı olumlu davranışları olan erkek çocuğunu da yanlarında getirdiklerini söylemeden geçmemek lazım.

Dursun efendi 17-24 Aralık gibi bir süreçte Kayapınar ilçesinde Bank Asya kurdelası keserken ağzının kulaklarına yapıştığının görüldüğü ilk ilçe değildi. Boğazlıyan'dan Altınova'ya, Bursa'dan Bilecik'e yaptığım bazı araştırmalarda da aynı mutluluğu yaşadığı anlaşılıyordu. Peki Tahir bey nasıl bir ışık görmüştü Balaban'da ki Büyükşehir Belediyesi'ne almıştı? Gerçi Karaosmanoğlu döneminde de bazı vali yardımcısı ve üst düzey bürokrat, rektör çocuklarının işe girdiği söyleniyordu da bizim Dursun efendi çocuklardan yaşça epey bir büyük! Yani Dursun efendi ile ilgili yazdıklarımızda yanlış varsa söylensin onu da düzeltirim.

Gelelim Tahir bey size, şimdi hakkınızda Pensilvanya'ya gittiğinizden şu yukarıda yazdığım ve yazmadığım Gökmen Mengüç'ün FETÖ'den kapatılan KASİAD'ı ziyaretine, Hasan Aydınlık'ın FETÖ'den kapalı olduğu halde işlem gören KOSADER ve sağlıktaki Fettullahçı yapıyı yönlendirenlerin başlarındakinden olmasına, Dursun Balaban'ın başarısızlıklarından OHAL Valiliği yaptığı döneme birçok şey yazdım. Sizce bu kadar yazıyla size vermek istediğim mesaj nedir?

Hemencecik söyleyeyim. Güngör Arslan'ın cenaze namazında en ön saftaydınız Vali Seddar Yavuz'la birlikte. İki aydır Kocaeli Basınından kimse soracak mı diye bekliyorum. Malum sizler basının birçok kesimiyle görüşen, reklamlar veren, İbrahim başkandan, hacı denen Ömer efendiden beri epey bir basınla haşir neşirsiniz denebilir!

Hasan Aydınlık'ın  KOSADER'le ilişkilerinden beri basına ayrı bir önem verdiğini, KOSADER'i beğenerek Hasan abilerinin yanında olan basın mensuplarından da anlıyorum da sayın Büyükakın tam 2 ay oldu. Sizin başkanlığını yaptığınız belediyeyle organik ticari ilişkisi olan, savunduğunuz partinin ortağı parti yani MHP'li denen avukatın adı Güngör Arslan cinayetinde geçiyor. Bildiğim kadarıyla halen tutuklu, sizce, sizden bugüne kadar ifade alınmaması normal mi?

Tahir başkan, ben Kocaeli Adliyesi'ne bakış açımdan ziyade; burada sizin gibi birinin başkanlık yaptığı belediyeden, basınla ilgili ciddi ihaleler aldığı söylenen kişinin adı neden Güngör Arslan cinayetinde geçiyor diye sormuyorum?

Arslan cinayetinde adı geçen şahısla ilgili sizin ne düzeyde samimiyetiniz, var bunu kamuoyuna niye açıklamıyorsunuz? Kocaeli Halk Gazetesi defalarca yazdıktan sonra sanırım sözleşmesi feshediliyor Metin ve Yuşa'nın!  Belediyede çalışıyorken sözleşmeleri FETÖ'den alınmadan hemen önce mi sonra mı neyse artık feshediliyor  ve size bu kentte bu kadar basın mensubundan, bu kadar muhalefetim diyenlerden neden konu detaylıca soru sorulmuyor, reportaj yapılmıyor?

Sizce benim gibi düşünen İzmit Çocukları var mıdır? Belki herkesin bu soruyu sormadığını duymuyoruz da acaba içlerinden neler geçiriyorlardır?

İsmet efendinin; atadan kalma gazeteyi satarken Kocaeliler'in ne düşündüğünü duyuyoruz da, bugün yüzü alçı gibi, badana yapılmış duvar gibi bembeyaz Tahsin adlı gazetecenin (bu şahıstan da neden ifade alınmıyor düşündürücü) yanında çalışırken Arslan ile ilgili sarf ettiği sözleri herhalde Kocaelilerin nasıl yorumladığını da hissedemedi!

Eminim yakın zamanda hissetmeye başlar. Ne zaman his kelimesini kullansam Hissiyatlı Fikri şeklinde kullanılan kelime kalıbı yine aklıma geldi, bak şimdi oldu mu ya!

Gelelim sadete, Tahir hoca; abi, bey, kardeşim bak ben AKP'yi sevmem, AKP Kocaeli'yi hiç sevmem ve Fettullah ve tüm cemaatlerin devletimizin içinde yer almamasını savunurum.

Ancak siz de dahil Kocaeli'de siyasetçilerin atladığı bir husus var. Bizler halkız, sizlere bugün içimizden bazılarının  görmesi gereken tavırlar çeşitli çekincelerle sizlere gösteremiyor da olabiliriz.Belki yine yüzde 60,70 oy da alacak olabilirsiniz, lakin bunların hiçbirisi gerçek başarıyı göstermez.

Sizlere bugün Kocaeli'lerin, Kocaeli'de yaşayanların şehit edilen gazeteci cinayeti için neler düşündüğünü sorsam, gelişmeler karşısında sizlerin neden gerek bu cinayet gerekse Erten ve Geldeş'te dahil özellikle FETÖ ile ilgili iddia ve ithamlarda kamuoyunu yeterli aydınlatamadığınızı söylersem, hak verirsiniz belki de ama ben onu da demeyeceğim.

Tahir hoca ben İzmit Çocuğu olarak bir mücadele veriyorum, Allah biliyor senin iyi biri olduğuna inanıyor hatta devletimiz akademik kariyeri olan birini Vali olarak atadı diye çok sevinmiştim. Tabi seni tanımadan önceydi tüm bunlar.

Bak Tahir bey Kocaeli AKP teşkilatı da yanındaki mırra içen de Fikri'si Şevki'si de beni çok iyi anlıyorlardır. Biz İzmit Çocukları haksızlık yapılmasını sevmeyiz. Biz haksızlık yapmazken, AKP de hep aynı zihniyetle devam ettiği için siyasi kariyerinin sonuna geliyor bence ve bu dediğimin ekonomik parametrelerle ilgisi yok. Halk Kocaeli'de yaşananlarla günden güne size olan ilgisini, inancını yitirirdi. Bu sebeple bugünlerde neler diyeceğimi ve yazacağımı artık ben bile kestiremiyorum. 

İzmit Çocukları Allah'a inanır ama dini kendi çıkarlarına alet edenleri sevmez, haksızlıklara ses çıkaramıyor olması desteklediği anlamı taşımaz, saygısızlık yapmayı sevmez yapanı unutmaz, çok parada gözü de işi de olmaz, fikirlere değer verir, hayatla mücadele eder ama çalmaz, bazıları gibi çalgıcı orkestracılığa özenmez, akçeli işleri sevmez. İzmit, Çocuklarına zarar vereni de asla unutmaz!

Hakkınızı helal edin uzun bir yazı oldu, bu mübarek Ramazan ayında, herkese hayırlı Cumalar dilerken, değerli ADD Kocaeli Şubesi yöneticileri ve üyeleri yarın Ankara Anıtkabir'de Atatürk'ün dünya çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamaya gidiyor. Şimdiden kendilerine iyi yolculuklar diliyorum.

Aynı zamanda eski bir arkadaşımda tek yön bir bilet aldı. Çıkacağı bu uzun yolculuk öncesi kendisi için yarının önemli bir gün olduğunu bilir, bu uzun yolculukta yolunun açık olmasını dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Dr. Ersoy Kandemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi