ahh Rahmetli İlyas Kaya abi ahhh.

Değerli Okuyucularım, Sevgili Dostlarım!

Kocaeli Halk Gazetesi'nden sizlere hitaben bir mektup yayınlamış ve demiştim ki;

"Yıllarca uğradığım haksızlığı ve zulmü halka duyurmak için uğraştım.

Bunun zorluğunu yaşadım. Basının ne denli önemli olduğunu bizzat tecrübe ettim.

Ve şimdi haksızlığa uğrayanlara, kumpasa alınanlara, mağdur edilenlere sahip çıkmak, Kamu Malını ve Milletin hakkını suistimal edenlere, Halka zulmedenlere hiçbir kaygı ve endişe duymadan karşı çıkmak için KOCAELİ HALK GAZETESİ'ni kurdum"...

Sevgili Dostlar bu yazımı yazdığım günden bugüne beni dehşete düşüren, hayretler içinde bırakan bir Vak'a ile karşı karşıya kaldık.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin AKP'li Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın tamamen Kin ve Nefreti nedeniyle şadırvanının suyunu kestiği Mehmet Ali Paşa Caminin maliki Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Kaya'nın Facebook'tan paylaştığı Belgeleri görünce dehşete kapıldım.

Mehmet Ali Paşa Cami Kocaelimizin en büyük Camilerinden, en kalabalık Cemaatine sahip ve en bilinen Camisidir.

Cocukluk ve Gençlik yıllarım da ,Yıllarca bu Camideki sohbetler için yaşadığım Topçular Mahallesinden yaya olarak gelip Cübbeli Ahmet Hocayı dinlemiş biri olarak, okuduğum Çınarlı Baç mevkinde Mehmet Akif İlköğretim okulundan öğle tatillerinde gelerek Aşevi'nden yemek yemiş biri olarak bu Şehirde yüzbinlerce İnsanın olduğu gibi benim de geçmişimde bu Camide hatıralarım var.

Bu Şehirde çok büyük kesimin olduğu gibi bizim de dini bilgi, heyecan, motivasyon kaynağımızdı Mehmet Ali Paşa Cami...

Şimdi bu Cami hergün yeni bir skandal ile gündemde

Caminin maliki Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nı uzun yıllar siyasi iktidarları da kullanan bir yapı, çalıştırmamak için çok uğraştı.

En ağır iftiralar bu vakıf için atıldı.

Bu iftiralardan biri ki bana da yıllarca hep söylendi "İlyas Kaya Cuma paralarını ne yapıyor" idi. Aslında vakfın fakirlere yemek veren "Aşevi"si, Cami üst katında ücretsiz Kuran okuyan talebeleri vardı.

Bu soru niye soruluyordu diye düşünmemiz lazımdı ama propagandaları o kadar kuvvetli idi ki biz de Cuma paraları ne oluyor sorusuna ne alaka diyemiyorduk.

Son birkaç gündür rahmetli İlyas Kaya'nın oğlu ve Kocaeli İlme Hizmet Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Kaya Mehmet Ali Paşa Caminin önünde Cuma Namazı ve Bayram Namazlarında Kocaeli İl ve İlçe Müftülüklerince toplanan yardımların tutanaklarını paylaştı.

Tutanakları inceledikçe anladım ki Mehmet Ali Paşa Mahallesinde Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'na karşı büyük bir fitne organizasyonu yapılmış.

Öncelikle belirteyim parayı topladığı kamera kayıtları ve tutanaklardaki imzalarla belli olan isimler rahmetli İlyas Kaya'ya karşı "Cuma paraları" iftiralarını atan kişilerdi.

Dahası bu kişiler Cami İmamları ve müezzinlerince seçilen ve ekserisi rahmetli İlyas Kaya'nın hep muhalifi olmuş kişilerdi. Toplanan paranın İlyas Kaya'nın Vakfı ile ilgisi yoktu, bunu biliyorlardı. Ve bilerek iftira atıyorlardı.

İşte bu iftira düzenini Abdullah Kaya birkaç gündür deşifre ediyor.

Abdullah Kaya'nın paylaşımlarında söyledikleri ve paylaştığı belgeler korkunçtu;

1- 2006 yılına kadar Kocaeli İlme Hizmet Vakfı Müftülük talimatı ile Cuma günleri yardım toplanması esnasında polis baskınları ile engellenerek pes ettirilmiş ve 2006 yılı itibarı ile 2018 yılına kadar Kocaeli İlme Hizmet Vakfı Cuma ve Bayram Namazlarında yardım toplamamış

2- Bu süreçte yardımı toplayan Müftülük Makamı olmuş ve yardım toplama işini Caminin imam ve müezzinleri ile onların belirlediği kişiler ki ekserisi Vakfın muhalifi olan kişiler organize etmiş.

3- Her Cuma ve Bayram namazı yardım toplandığı halde kayıtlarda mesela 2013 yılında 52 Hafta Cuma Namazı ve 2 Bayram Namazı olmasına ve hepsinde yardım toplanmasına karşın 17 haftanın Cuma kaydı yer alıp 37 hafta hiç gözükmüyormuş...

4- Kayıtlara yansıyan Cuma ve Bayram Namazı yardım rakamları çok komik rakamlardı. Mesela 55 TL, 85 TL, 105 TL, 110 TL, 115 TL, 120 TL gibi rakamlar

5- Cuma tutanaklarında toplanan yardım rakamlarının tamamı böyle komik rakamlar değil elbette. 8.150 TL, 5.150 TL, 2835 TL gibi rakamlar da var. Bu da şu yüzden oluyormuş;
- Cuma günü Diyanet'in vaiz, hatip olarak gönderdiği misafir hocaların vaaz sonrası para sayımına eşlik ettiği günkü yardımların tutanakları ile,
- Diyanet'in Mehmet Ali Paşa Caminde yardım toplanmasına izin verdiği Dernek şayet başkanı ve ekibi ile gelmiş ise ve para sayımında bulunmuş ise o tutanakta rakam yüksek

Burada çok önemli bir konu daha var;
Misafir dernek yetkililerinden cami görevlileri camimizin ihtiyacı var diye toplanan yardım parasının yarısını bırakmasını istiyorlarmış. Yani o büyük rakamlardan daha yüksek miktarlarda para toplanıyor aslında

Abdullah Kaya'nın paylaşımlarında aldığımız notlara şunu da ilave edelim; Mehmet Ali Paşa Caminin alttan ısıtma, klima, temizlik, bakım, onarım gibi bütün giderlerini Kocaeli İlme Hizmet Vakfı karşılamış. Diyanet ve Cami görevlileri en ufak bir katkı vermemiş.

Kocaeli Halk Gazetesini kurduğumuz ve yayına başladığımız bu günlerde önümüze tam 12 yıl boyunca İzmit'in en önemli camisinde, caminin bakımını yürüten ve mülkiyetini elinde bulunduran Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın bypas edilip tüm yardımlara el konması olayı çıktı karşımıza

Kocaeli Halk Gazetesinin kuruluş gayesi için ne demistik; KAMU MALINI VE MİLLETİN HAKKINI SUİSTİMAL EDENLERE HİÇBİR KAYGI VE ENDİŞE DUYMADAN KARŞI ÇIKMAK AMACIYLA BU GAZETEYİ KURDUK

 Kocaeli Halk Gazetesi olarak biz de yıllarca o camide hafızlık eğitimini sürdürmek için mücadele veren rahmetli İlyas Kaya amcamıza karabasan gibi çöken, ona hizmet ettirmeyen ve ortaya çıkan belgelere göre de büyük oranda suistimal yapanların yıllar sonra dosyalarını açacak ve bu milletin alınteri ile yaptığı hayırlarının takipçisi olarak bu yardımları suistimalcilerden aldırıp hayır sahiplerine ulaştıracak vede suçluların ortaya çıkarılması için her türlü basın yayın faaliyetini cesaretle, kararlılıkla, sonuna kadar yapacağız.

Bu vesile ile buradan şehrimize yeni atanan Kocaeli Valimiz Seddar Yavuz Bey'e, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcımız Habib Korkmaz Bey'e sesleniyorum;

Kamu vicdanını yaralayan ve çok büyük haksızlıklar ve mağduriyetlere sebep olan Mehmet Ali Paşa Caminde Cuma ve Bayram namazlarındaki Müftülükçe yardım toplama faaliyetindeki skandallara behemehal ilgilenmeniz, konuyu idari ve hukukî acıdan soruşturma kapsamına almanız ve ivedilikle sonuçlandırmanız kamuoyunun beklentisi haline gelmiştir.

Kocaeli Halk Gazetesi kuruluş misyonunun gereği olarak bu konuda her gelişmeyi haber yapacaktır.

Faruk Bostan olarak yıllardır uğradığım zulümlerde mücadele ederken hep dedim ki ALLAH BANA BU İMTİHANI VERDİ. EVET ZOR BİR İMTİHAN AMA BEN BU MÜCADELELERLE PİŞECEĞİM. ZALİMLERİ YENECEĞİM VE ZULMÜ ORTADAN KALDIRACAĞIM. BÖYLECE MÜCADELE GÜCÜ OLMAYAN BAŞKALARI BU ZALİMLERİN ZULMÜNE MARUZ KALMAYACAK.

İşte yıllardır kendime ilke edindiğim bu prensip ile Mehmet Ali Paşa Caminin yardım sergilerinin akibetini gündem olarak takip edecek ve bir daha bu milletin hayır paralarına kimsenin el sürememesi için var gücümüzle çalışacağız.

Not: Bu genel durum analizine ilave olarak Mehmet Ali Paşa Caminin Cuma yardımları ile ilgili detaylı bir analizini sonraki köşe yazısında ele alacağım

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Faruk Bostan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.