Ruhun Şad Olsun İlyas Kaya Abi Rahat uyu.

Sevgili takipçilerim
Geçen hafta "Ah İlyas Kaya Ah" başlığı ile başladığım ve Mehmet Ali Paşa Caminde Cuma günleri Kocaeli Müftülüğü tarafından toplanan yardımların akibetini ele aldığım yazıya bu hafta devam ediyorum.

Yazının başlığı AH İLYAS KAYA AH idi çünkü İlyas Kaya hayır ve hasenat için ömrünü vakfetmiş bir "vakıf insan" idi ve İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi onun öncülüğü ve fedakarlığı ile İslam adına büyük hizmetlerin yapıldığı mahalle olarak meşhur olmuştu.

İlyas Kaya mahalleye dönemin Kocaeli'deki en büyük Camisini yapmış ve bu Caminin altında sırasıyla İmam Hatip Okulu, Kur'an Kursu, Aşevi açarak Camiyi külliye hâline getirmişti.

Mehmet Ali Paşa Cami 1990'lı yılların başında şimdi kamuoyunda oldukça meşhur olan ve meşhurluğunun kaynağı da Mehmet Ali Paşa Cami ve İlyas Kaya olan Cübbeli Ahmet Ünlü, Mehmet Talu Hocaların sohbetleri ile de meşhur bir Cami idi

Ben dahi Topçular'dan yürüyerek bu sohbetlere katılırdım.

İlyas Kaya'nın Vakfı misyon olarak halka hizmet esaslı idi. Hizmetlerin hepsi ücretsiz idi. Dostları İlyas Kaya'nın ücretsiz hizmet verme ısrarı nedeniyle sürekli borç altında yaşadığını, Vakfı borçlandırırken de icabında kendi şahsi malını satıp Vakfın borcunu ödemeyi düşünerek hareket ettiğini, tüm bu hizmetlerin bu düşünce ile yapıldığını anlatırlar.

Nitekim İlyas Kaya 2008 yılında Vakfın vergi borcu nedeniyle Alemdar Vergi Dairesinin şahsi arsasına haciz koyması üzerine İzmit Sanayi Sitesinde iki dönüm arsasını satmak zorunda kalmıştır. Aldığı 50 bin TL kaporayı Vakfın vergi borcunun takside girmeyen kısmını ödeyip arsası üzerindeki haczi kaldırarak iki dönüm arsayı yeni sahibine devreden İlyas Kaya, 2012 yılında vefat ettiğinde Vakıftan 2008 yılında Vakfın vergi borcu için Vergi dairesine yaptığı ödeme nedeniyle 50 bin lira alacaklıydı.

İlyas Kaya 2008 yılında ve sonrasında büyük emekler vererek Mehmet Ali Paşa Caminde Hafızlık eğitimi başlatmak istiyordu. Hoca getirmiş talebe koymuştu.

Ancak büyük bir kumpas peşini bırakmıyordu.

Vakfın kiracılarından kira alamadığı gibi asıl sorun bütün masrafını karşıladığı Vakfa ait Mehmet Ali Paşa Caminden cami için yardım datoplayamıyordu.

Müftülük 2006 yılına kadar polis baskınları yaptırarak İlyas Kaya'nın Vakfı'nı bıktırmış ve yardım toplayamaz hale getirmişti.

İşte bu yüzden AH İLYAS KAYA ABİ AH diye manşet attım geçen hafta yazıma

Çünkü Mehmet Ali Paşa Mahallesinde herkes Camide Cuma günleri yardımların Vakıf için toplandığını zannediyordu ve bu yardım toplama işinin içindeki İlyas Kaya muhalifleri sistematik bir düşmanlık ile bilinçli bir şekilde yalan ve iftira konuşarak CUMA YARDIMLARI NE OLUYOR, KİRALAR NE OLUYOR diye İlyas Kaya'ya iftira atıyorlardı.

Halbuki cuma günleri bizzat kendileri müftülük adına yardım topluyorlardı ve yardımların İlyas Kaya'nın Vakfı ile ilgisinin olmadığını biliyorlardı.

Milletin Allah için verdiği yardımların sahibi Allah olduğu için Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın devre dışı bırakılarak Müftülük adına Mehmet Ali Paşa Caminde toplanan yardımlar geçtiğimiz günlerde deşifre oldu.

Ortaya çıkan tablo korkunç idi.

Tutanaklar Cuma günü Mehmet Ali Paşa Caminde 55 TL, 85 TL, 105 TL, 110 TL, 115 TL, 125 TL yardım toplandığını gösteriyordu.

Mehmet Ali Paşa Cami gibi İzmit'in en büyük iki Caminden birinde bu kadar komik paraların toplandığına inanmak mümkün değildi.

Cuma tutanakları incelendiğinde ortaya çıkan tablolara bakalım;

Zonguldak Ereğli Ormanlı Kız Kur'an Kursu için önce 23.12.2011 tarihinde yardım toplanmış. Toplanan miktar 275 TL olarak tutanağa geçmiş. Tutanakta imzası olanlar Sebahattin Tomrukçu (Müezzin), Recep Yanık (Kocaeli İlme Hizmet Vakfı muhalifi ve Belediyenin yaptırdığı yeni Cami ekibinden), Ahmet Oruç (İmam)... Zonguldak Ereğli Ormanlı Kız Kur'an Kursu bir kere daha Mehmet Ali Paşa Caminden yardım toplamaya gelmiş ama bu sefer Dernek Başkanı Beytullah Zengin de gelmiş. 21.06.2013 tarihinde toplanan yardım 2835 TL olarak kayda geçirilmiş. Tutanakta imzası olanlar "Beytullah Zengin, Recep Yanık, Sebahattin Tomrukçu, Ahmet Oruç"
Tutanağa not düşülmüş "Kur'an Kursu Dernek Başkanı Beytullah Zengin'e teslim edildi"

Bu kadar açık bir tabloyu sevgili takipçilerime arzediyorum. Aynı Cami, aynı yer için toplanan yardım ve tutanakta bir farklı isim olunca öncesinde 275 TL olan yardım 1.5 sene sonra 2835 TL olmuş.

Mehmet Ali Paşa Caminde Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın tasfiye edilmesi ile Müftülükçe toplanan yardımlarda tutanaklarda imzası öne çıkan isimler var. Bunlardan Cami imamlarından Seyfettin Kırmızı yeni yapılan Belediye Cami Dernek kurucusu ve başkan yardımcısı. Seyfettin Kırmızı'nın tutanaklarında karşımıza çıkan isimlerin başında Recep Yanık var ki sonraki imamların tutanaklarında da Recep Yanık hep imza sahibi
Seyfettin Kırmızı'nın toplayıp, tutanak tuttuğu ve Müftülük hesabına yatırdığı yardımların tutanaklarından bir iki örnek vereceğim;

Ardahan İl Müftülüğü için toplanan 20.03.2009 Cuma günkü yardımda 985 TL toplanmış. Tutanakta imzası olanlar Recep Yanık, Faruk Ulu (Kim olduğunu bilmiyoruz), Sebahattin Tomrukçu, Seyfettin Kırmızı...

19.07.2009 Pazar akşamı Miraç Kandili cemaatinden toplanan yardım (Nispeten az çıkar bu yardımlar) 950 TL toplandığı tutanak altına alınmış. İmza atanlar Sebahattin Tomrukçu (müezzin), Seyfettin Kırmızı (İmam) ve Necip Yıldız (Cami cemaatinin saygın bir ismi)
9.1.2009 tarihinde Seyfettin Kırmızı'nın imzaladığı tutanakta toplanan yardım 8.150 (Sekiz bin yüz elli) olarak kayıt altına alınmış. Belli günlerde Camiye Diyanetten vaiz, hoca geldiğini ve namaz sonrası imam ve müezzinler tarafından ağırlanıp yardım sayılırken orada olduğunu not düşelim.
6.4.2007 Cuma günü toplanan yardım 1745 TL. Tutanakta imzası olanlar Halil Özüer (müezzin), Seyfettin Kırmızı (imam), Ali Osman Fırat (cemaat), Şakir Türkmen (cemaat), Salih Erdem (cemaat)

3.7.2009 Cuma günü toplanan yardım 215 TL, tutanakta imzası olanlar; Seyfettin Kırmızı, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Emrullah Doğan

30.10.2009 Cuma günü toplanan yardım 150 TL, tutanakta imzası olanlar Seyfettin Kırmızı, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Cevdet Gün (baştan Imza atıp çıkmıştır güvendiği için)

06.11.2009 Cuma günü toplanan yardım 105 TL, tutanakta imzası olanlar Seyfettin Kırmızı, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık

30.04.2010 tarihinde 160 TL toplanmış, tutanakta imzası olanlar Seyfettin Kırmızı, Sebahattin Tomrukçu, Nurettin Denli, Kadir Çolak (baştan imza atıp çıkmıştır)

21 Mayıs 2010 günü toplanan yardım 120 TL, tutanakta imzası olanlar Seyfettin Kırmızı, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık...

Sevgili takipçilerim üstteki gün, ay ve yıl verileri ile rakamlar vede tutanak imzaları yeterli olmuştur Mehmet Ali Paşa Caminde toplanan yardımlar konusunda niçin şüpheye düştüğümüz konusunda...

Devam edelim
Seyfettin Kırmızı Mehmet Ali Paşa Caminden alınıp Yavuz Selim Camine verildikten sonra yerine İmam olarak Ahmet Oruç atanıyor. Biraz da onun döneminin tutanaklarını inceleyelim;

03.05.2013 tarihinde 130 TL toplanmış, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Kadir Çolak, Kemal Toker

10.05.2013 tarihinde toplanan yardım 120 TL, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Kadir Çolak...

05.07.2013 tarihinde toplanan yardım 150 TL, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Kadir Çolak...

12.07.2013 tarihinde toplanan yardım 105 TL, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Kemal Toker, Reşat Yıldız ( Güvenerek baştan imza atıp çıkmıştır), Ruşen Dere...
15.06.2012 tarihinde toplanan yardım 115 TL, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık..

15.08.2011 Afrika için toplanan yardım 2090 TL, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Taner Mertoğlu

17.05.2013 tarihinde toplanan yardım 110 TL, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Ahmet Tekin (güvenle imza atıp çıkmıştır)

10.05.2013 tarihinde toplanan yardım 120 TL, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, Sebahattin Tomrukçu, Recep Yanık, Kadir Çolak...

01.03.2013 tarihinde toplanan yardım 55 TL, tutanakta imzası olanlar Ahmet Oruç, rakamdan önce imza attıkları düşünülen isimler Kadir Çolak, Ahmet Tekin...

Sevgili okurlarım tutanakları yazmaya kalksam sayfalar yetmez. Ama hep böyle

Bu şehirde hiçbir Cami Dernek Başkanı, hiçbir imam, hiçbir müftü Mehmet Ali Paşa Cami cemaatinin 55 TL, 85 TL, 105 TL Cuma günü yardım çıkacağına inanmaz.
Mehmet Ali Paşa Caminden ne kadar yardım toplanacağını emsal olan Zincirlikuyu Caminde toplanan yardımlarla tespit edebiliriz.

Mehmet Ali Paşa Caminin elektrik, temizlik, bakım giderlerinin tamamını Kocaeli İlme Hizmet Vakfı ve rahmetli İlyas Kaya yapıyordu. Müftülük ve cami din görevlileri bu maliyetlere hiç katkı vermiyordu.

Şimdi bu tutanaklara bakınca Kocaeli Müftülüğünden açıklama beklemek hakkımız değil mi?

Aynı şekilde Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının da bu konuyu gündemine alıp kamuoyu vicdanını rahatlatmak adına soruşturma başlatmasını beklemek hakkımız değil mi?

Tutanaklarla ilgili bir detayda Halep için toplanan yardımda olmuş. 3400 TL yardım toplandığı kayda alınmış ancak imam Ahmet Oruç parayı Diyanet hesabına 3000 TL olarak yatırmış ve tutanakta 3400 rakamı 3000 olarak değiştirilmiş.

Cuma kayıtları ile ilgili şu notu da düşelim. Her hafta Cuma yardımı toplandığı halde mesela 2013 yılı müftülük kayıtlarında 17 Cuma kaydı yer alıyor. 35 Cuma ve 2 Bayram günü toplanan yardım resmi kayıtlarda görünmüyor.

Ah İlyas Kaya abi ah
Sen altta Vakıf merkezinde nasıl hafızlık eğitimini sürdürürüm diye çırpınırken Cuma günleri yukarda neler oluyor bilmiyordun. Dahası Cuma günü toplanan yardımlarla alakan olmadığı halde Mehmet Ali Paşa Mahallesine yerleşmiş FETÖ Ajanları ve bu yardımlarda suistimali olanlar Cuma paralarını İlyas Kaya ne yapıyor diye de sana iftira atıyordu.

Kocaeli Halk Gazetesini işte bu suistimalleri, bu milletin hayırlarını, vergilerini, haklarını suistimalcileri ortaya çıkarıp geri alınmasına katkı vermek amacıyla kurdum.

Mehmet Ali Paşa Cami Cuma ve Bayram yardımlarının özenli bir inceleme ile savcılıkça soruşturulması ve son sözü yargının söylemesi için bu işin takipçisi olacağım.

Bu yazıma dayanak belgeleri isteyen merciye teslim edebilirim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Faruk Bostan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.