Nuh Çimento Gerçeği

Türkiye de kurulu bulunan OSB lerdeki fabrikaların atık su arıtma tesislerinde biriken ağır metallerle dolu atıkların %90'ına yakını çimento fabrikalarında yakılmaktadır.

Yakma sonucu baca gazı emisyonları içinde Dioksin ve furan gibi atıklar ortaya çıkmaktadır.Dioksin ve furanlar en toksik (zehirli)klorlu organik bileşikler olarak kabul edildikleri bilimsel araştırmalarda yer almakta ve KOK sınıfı olarak tarif edilmektedir (kalıcı organik kirletici)
Aynı zamanda doğada çok uzun süre kalabilmektedirler.

TÇMB (Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği)ne üye 14 fabrikada atık su atıkları yakılmaktadır.

2017 verilerine göre Türkiye de bulunan çimento fabrikaları 774 bin ton atık yakmışlardır.

Bu veriler bizzat TÇMB nin açıklamalarından alınmıştır.

Ülkemizde sayıları giderek artan ve kuruluş yerleri itibarıyla insan ve çevre Sağlığını tehdit eden çimento fabrikalarının zararlarını görebilmek için kahin olmaya gerek yoktur.Hayalet bir yapıya benzeyen çimento fabrikaları,çevre yerleşim yerleri üzerinde bıraktığı izlerle “burada yaşanmaz “ Klişesini beynimize kazımaktadır.

Fiziksel kirliliğin yanında çevreye salgıladıkları zehirli baca gazları ve partiküllerin direkt insan sağlığına olan olumsuz etkileri yanında;tarım arazilerine,yeraltı sularına olan zararlı etkileri gözönüne alındığında geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.
Çimento:üretimi sırasında yoğun enerji kullanımı başta sülfür oksit,nitrojen oksit,PM,karbondioksit olmak üzere emisyonlar ile çevre kirliliğine neden olmakta ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
Çimento tozunda;
Antimon,arsenik,kurşun,kadmiyum,krom,vanadyum,çinko,berilyum ve Cıvaoğlu gibi ağır metaller bulunmaktadır.
En önemli sera gazı olan CO2 in %6 sının kaynağı çimento fabrikalarıdır.
Çimento üretiminde enerji kaynağı olarak genellikle kömür kullanılır

.Çimentonun her 450 gramı için 900 gram kömür yakılmaktadır (2 katı)

Çimento fabrikası sadece hava kirliliğine neden olmakla kalmayıp,küresel ısınma,ozon tabakasının delinmesi,asit yağmurları,biyolojik çeşitlilik kaybı,azalmış ürün verimliliği ile sonuçlanan yerel ve küresel çevre etkisine sahiptir.
Çimento fabrikası emisyonu sadece çevreyi kirletmekle kalmayıp alerjiden ölüme kadar uzanan bir yelpazede İnsan Sağlığını da olumsuz etkiler.

Toprağın kimyasal,fiziksel özellikleri ile ağır metal miktarı ne kadar kirlendiğini gösterir.

Kirletici çimento tozu toprağın fiziko kimyasal yapısını bozar,ağır metal miktarını artırır
Çimento fabrikası emisyonunun etkisi altında ki alanlar da ağır metal kirliliği (Fe,Al,Cr,Ca,Mg,Na,K)görülmüştür.
Türkiye de de çimento fabrikasına yakın yerlerde toprak ve bitkilerdeki kadmiyum konsantrasyonunun daha fazla olduğu hatta Prof Onur Hamzaoğlu ‘nun yapmış olduğu çalışmalar da Dilovası ‘nda bebeklerin dışkılarında bile kadmiyuma rastlanmıştır
 Çimento fabrikası bacalarından çıkan tozun zeytin ağaçlarına olumsuz etkisi Çanakkale de yapılan çalışmada ispatlanmıştır.
Buna göre toz ile temas eden zeytin ağaçlarının yapısı değişmiş,sürgün ve yaprak büyüme gelişmesi olumsuz etkilenmiş,meyve sayısı ile gelişmesi bozularak önemli verim kaybı olmuştur.
Her ne kadar bacalarda filtre olduğu belirtilse de yeterli olmadığı gün gibi ortadadır
Dioksin her tür kansere,bağışıklık sistemi,sinir sistemi,endokrin sistem ve üreme fonksiyonlarında bozulmaya neden olmaktadır.
Dioksin ve furanların yanı sıra yine çimento fabrikası emisyonu olan kurşun,cıva,bakır,kadmiyum gibi ağır metaller de salgı bozarlar arasındadır.
Salgı bozar zihinsel işlevi bozduğu,saldırganlığı artırdığı,hiperaktiviteye,doğumsal anormalliklere yol açtığı,prostat ve meme kanserine neden olmaktadır
 Bu ÖNEMLİ **

Çimento fabrikaları kapasite artırımı aşamalarında ÇED gereklidir ve ÇED'e ek olarak SED (sağlık Etki Değerlendirmesi)yapılması ve halkı bilgilendirme toplantılarının yapılması olmazsa olmazdır.

Bu toplumsal barış içinde gereklidir.

Nuh çimento artık Hereke'yi komple işgal ederek yaşanmaz bir Kent haline getirmiş,ülkenin en güzel zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgeyi yok etmiştir.
Elimizde kalan son 2000 adet zeytin ağacı ile anıt ağaçlara da göz dikerek doyumsuzluğun zirvesine ulaşmaktadır.
Değil bu fabrikanın kapasite artırımına gitmesi ni kabul etmek komple Hereke yi terk etmesini istiyoruz.
Kanser vakalarından ölümlerin oranı Türkiye genelinde %12 iken KOCAELİ de %15 Dilovası ve çevresinde %33.7 dir.
Artık yeter diyoruz!!
Tüm dünya sera gazı etkilerini azaltırken ülke olarak bizim aksini yapmamız düşünülemez.
Bu nedenle artık meskûn mahal içinde kalan Nuh çimento gibi zehir kaynaklarının kaldırılmasını İSTİYORUZ!!
Sait Ağdacı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sait Ağdacı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kıvılcımumut - Sağlıklı bir çevrede yaşamak anayasaya göre herkesin hakkıdır. Ama halkımız zehir kusan fabrika atıklarına, gazlara maruz bırakılıyor. Tüm yetkililer bu konuda suç işlemekte...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 00:00


Anket Tahir Büyükakın'ı Başarılı Buluyor musunuz?