Bostan ve Karagöz'ün suçu ne?

Her şey şu son 15 gün içinde yaşandı. Bu haber portalının sahibi Faruk Bostan, Kartepe’de 20 yaşında zihinsel engelli bir kadına süreklilik arz eden bir şekilde  tecavüz edildiğini öğrendi. 24 saat içinde tecavüzün belgelerini bularak yazı işleri müdürü Bülent Karagöz’le birlikte yayınladı. Ve ertesi gün tecavüze karışan 4 kişi gözaltına alındı. 1 kişi tutuklandı, 3 kişi ev hapsine alındı. Bu kişilerden birinin belediye çalışanı olduğu açıklandı ve açığa alındı. Şimdi yargılanmayı bekliyorlar. 

Burada bir parantez açarak gazetecilerin nasıl bilgi ve belgeye ulaşabildiklerini anlamaya çalışalım. Aslında hem kolay hem de çok zor.

Günümüzde herkes bu tür haberleri bulabilir, sosyal medya hesabında yayınlayıp gündem oluşturabilir. Vatandaş gazeteciliği denilen şey hali hazırda tüm dünyada her gün, her dakika yapılıyor. Pek çok olay vatandaş gazeteciliği ile açığa çıkartılıyor. Yani aslında kolay demek istiyorum.

Gelelim zor yanına: Bir kere cesaretiniz var mı? Ucu kimlere dokunursa dokunsun sonuna kadar gidebilir misiniz? Mesela araştırdınız araştırdınız ve sonunda suç işleyenlerin nüfuzlu ya da tehlikeli (çoğunlukla her ikisi birden) insanlar olduğunu öğrendiniz, yayınlayabilecek misiniz? Darp edilme, vurulma, öldürülme ya da tutuklanma ihtimalini göz önüne alabilecek misiniz? Galiba gazetecilik hevesi ve iddiası burada bitiyor çoğumuz için.

Hadi diyelim mangal gibi bir yüreğiniz, kocaman bir gazetecilik aşkınız, mağdur insanlara yönelik güçlü bir acıma duygunuz ve haksızlıklara tahammül edemeyen bir kişiliğiniz var. Yetmiyor işte. Çok çalışmanız lazım.

“Kartepe’de gizlenen bir tecavüz” olayına dair duyum aldınız diyelim, ne yapacaksınız? Önce bir telefon defterinize bakacaksınız, bu ilçeyi bilen, orada yaşayan, çevresi olan arkadaşlarınız, dostlarınız, ahbaplarınız olacak. Hepsiyle konuşup duyumlarınız hakkında bir şeyler bilip bilmediklerini soracaksınız. Onlar sizi başkalarına yönlendirecek ve bu şekilde çember daralacak. Sonunda aradığınız bilgi, isim ve belgelere ulaşacaksınız.

İşte Faruk Bostan ve Bülent Karagöz bunu yapmış. Belgeyi bulmuşlar, yayınlamışlar ve karanlık bir olay ışık almaya başlamış, görünür olmuş.

Ama bu sırada başka bir gelişme yaşanmış. Bir kere arı kovanına çomak soktuysanız orada nasıl hareketlenme olduğunu bilirsiniz. Faruk Bostan ikinci bir mağdur, derken üçüncü bir mağdura dair duyum almış. Artık peşini bırakacak değil herhalde!

Birkaç gün sonra 18 yaşından küçük olan mağdurların isimlerine ulaşmış. Sonra da faillere ait olduğu iddia edilen isimlere. Paylaştığı haberde Faruk Bostan’ın iddiası şuydu: Bu mağdurlar aslında hep aynı kişiler tarafından istismar edilmiş. Yani ortada bir çete var diyor.

Düşününce bu akla çok daha mantıklı geliyor. Ufacık bir ilçede birden fazla çocuk ve kadını farklı farklı grupların istismar etmesi o ilçeyi çok tuhaf bir yer yapardı değil mi? Bu tür suçlar genelde bir grup tarafından işlenir.

Faruk Bostan ve Bülent Karagöz bu grupta oldukları iddia edilen kişilerin isimlerini baş harfleriyle yayınladı. Bu kişilerden bazılarının sıradan ilçe vatandaşı, bazılarının ise belediyede ve bir partide görevli kişiler olduğunu iddia etti.

İşte bu noktada film koptu!

Faruk Bostan ve Bülent Karagöz şimdi tutuklu. O yüzden olayla ilgili tüm bildiklerimiz yaptıkları haberlerden ibaret. Bundan sonrasını bilme şansımız kalmadı. Artık kimsenin bu olayın üzerine gidebilecek cesareti olduğunu sanmıyorum.

Bugüne kadar susanlar susmaya devam edecek. Bugüne kadar Faruk Bostan ve Bülent Karagöz’e karşı suçluların avukatlığını yapan kalemşörler görevlerini tamamlamanın rahatlığıyla karanlık inlerine geri dönecek. 

Bu olayın aydınlığa kavuşmasını isteyenlerse alışmaya zorlandıkları karanlıkta biraz daha nefessiz kaldığını hissedecek.

Hikaye bundan ibaret.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Buket AfkanAnket Tahir Büyükakın'ı Başarılı Buluyor musunuz?