Su sorunu nasıl çözülür?

En son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim, aslında su sorunu çözülmez. Dünyanın hiçbir yerinde sınırsız bir su kaynağına ulaşmak mümkün değil. Su hep sınırlı olacak, giderek daha da azalacak. Bizim tek yapabileceğimiz suya sahip çıkmak ve tasarruflu kullanmak. Yani ayağımızı suyumuza göre uzatmak.

Bu yıl kurak geçiyor ve bu durum da barajlardaki doluluk oranlarına yansıyor. Mesela İstanbul’da barajlarda doluluk oranı yüzde 24’e, bizim Yuvacık Barajı’nda ise yüzde 18’e inmiş durumda. Son yılların en düşük seviyesi bunlar.

Böyle kurak dönemlerde aklımıza su sorunu geliyor. Normal şartlarda, havadan sonra en büyük ihtiyacımız olan su gündemimizde olmuyor.

Küresel ısınma ile iklim ve yağış rejiminin değişikli susuzluğun temel nedeni. Barajların asıl su kaynağı kar yağışı biliyorsunuz. Artık çok az kar yağıyor. Yağışlar kısa süreli sağanak şeklinde oluyor ve birden her yeri seller alıp su denize akıyor. Alt geçitte boğularak ölmek şeklinde bir ölüm türü var artık hayatımızda.

Bunun nedeni su geçirimsiz yüzeyler. Her yer asfalt, beton. Suyu çekecek toprak yok.

Biz suyu denize akıtırken nüfus artıyor, suya talep büyüyor. Gerçekçi olmak gerekirse tasarruftan başka çıkar yol yok aslında. Yani arzı artırmak değil çözüm, bizim talebi azaltmamız lazım. Bu da suyu daha az ve verimli kullanmakla mümkün.

Su tasarrufu deyince aklımıza hemen evde kullandığımız musluklar geliyor ama işin o kısmı en önemsiz olanı. Suyun büyük bölümü tarımda kullanılıyor. Yüzde 75 tarımda kullanılan su. Vahşi sulama yöntemleri nedeniyle suyu boşa harcıyoruz. Yapılması gereken modern sulama tekniklerine geçmek. Bu da ancak devlet politikalarıyla yapılabilecek bir iş.

Tarımsal alandaki modernizasyonla yüzde 50’lik bir tasarruf yapmak mümkün. Evlerde yapılacak tasarrufun oranı en iyi ihtimalle yüzde 5.

Alınabilecek bir diğer önlem ise “sünger şehirler” yaratmak. Bunun yolu da kentlerde yeşil alanları artırmak. Ama öyle otla, çimenle değil. Kaliteli yeşil alanlar oluşturmak zorundayız. Ağaçlara ihtiyacımız var bizim yani. Yağışı şehirlerde tutmanın tek yolu bu. Üstelik ağaçlandırma kent halkının yaşam kalitesini de artıracak bir çözüm.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Buket Afkan