Hülagü’nün aşısı memlekete neden dert oldu?

Alman Biontech’in aşısını yaptırdığı ortaya çıkınca, adı ulusal gündemin baş sıralarına yükselen Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Cüneyt Özdemir’in yayınına katılmış.

Cüneyt Özdemir bu işle iştigal ediyor bir süredir. Kamuoyunda iktidara yakın hangi ismin üzerine gidilse ya da iktidar bir uygulaması nedeniyle haklı bir biçimde eleştirilse bizi “olaya bir de başka açıdan(!) bakmaya” manipüle ediyor kendince.

Hülagü kendisini ayrıcalıklı bir kişiymiş gibi sunan bu haberlere açık açık “ahlaksızlık” dedi. Elbette ahlaksızlık değil, çünkü toplumda bu yönde aşırı bir güvensizlik var. O güvensizliği yaratanlara hesap sormak lazım aslında.

Doğru, Hülagü bu aşıyı Ekim ve Kasım aylarında, Faz 3 çalışmaları sırasında gönüllü olarak yaptırdı. Sosyal medya hesabından da paylaştı. Gönüllü olmak suç değil yani.

Yine de Hülagü, Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlarken gergindi. Kızgındı ama daha çok da paniklemiş gibiydi. Kendini temize çıkarmak için epey çaba sarf etti. Sözlerinde de dikkat çeken çelişkiler vardı.

Önce  “Çin aşısında yaş sınırı 58 olduğu için katılamadım, mecburen Biontech’e katıldık” dedi. Ama programın ilerleyen bölümlerinde “Çin aşısı ile karşılaştırıldığında Biontech’i tercih ederim” deyiverdi. Allah’ın şanslı kuluymuş. Gönlünden geçen aşıyı olmuş!

Hülagü’nün şansı bununla da sınırlı değil, sadece 60 kişi belirlenmiş Biontech aşısı için ve onların arasına girmeyi başarmış!

Allah’ın öyle sevdiği bir kulmuş ki kendisi, bir kere daha şans yüzüne gülmüş ve plasebo değil gerçek aşı olduğunu öğrenmiş geçenlerde. Yarı yarıya bir ihtimal lehine gerçekleşmiş!

Böylece Türkiye’de herkesin tercih edeceği ama anlaşılan ancak rüyasında görebileceği Biontech aşısını yaptırabilen o şanslı grubun parçası olmuş. Diğerleri o kadar şanslı değilmiş sadece, bütün mesele bu.

Hülagü’nün konuşmasında ilgimi çeken bir başka yan ise eşi ve çocuğunun da Çin aşısı SinoVac yaptırmış olması. Sayın Hülagü yine sınırlı sayıda gelen Çin aşısının gönüllü çalışmaları başlarken, aşı olmak konusunda tereddüt eden eşine demiş ki “Benimle yaşadığın için sen de yüksek risk altındasın, gel aşı ol.”

Diğer sağlık çalışanlarının böyle parlak teklifler yapan bir eşi olmadı maalesef. Onlar Çin aşısında sıra ne zaman kendilerine gelecek diye bekliyor.

Evet, hakkındaki haberlerden belli ki rahatsız olmuş Sayın Rektör. Özetle şunu diyor: Onlar laboratuvarda yalan üretirken, bizzat sahada çalışan ve en yüksek risk grubunda yer alan biri olarak riski de göze alıp gönüllü oldum.

Kafasında hala soru kalan varsa da “ahlaksızlık” yapmayı bıraksın!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Buket Afkan