Hayaller kesintisiz, kaliteli ve ucuz elektrik; gerçekler SEPAŞ

Toplumun vazgeçilmez ortak gereksinimlerinden biri elektrik enerjisi kullanımı. Bu sebeple; üretimi, iletimi ve dağıtımının kamu hizmeti niteliği taşıması nedeniyle kamusal bir faaliyet olarak her türlü kâr ve rant ilişkisinden arındırılmış, kesintisiz, kaliteli ve ucuz (erişilebilir) olarak halka sunulması gerekir.

Lakin gelin görün ki:

  • Elektrik dağıtım bölgelerinde varlıkların verimli işletilmesi, maliyetlerin düşürülmesi
  • Elektrik enerjisi arz güvenliğinin sağlanması ve arz kalitesinin artırılması
  • Kayıp/kaçak da azaltma sağlanması
  • Yenileme ve genişleme yatırımlarının özel sektör tarafından yapılması
  • Rekabet sonucu sağlanan faydaların tüketicilere yansıtılması

gibi faydaları olacağı söylenerek Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), Özelleştirme Yüksek Kurulunun 2 Nisan 2004 tarih ve 2004/22 sayılı kararı ile özelleştirme programına alındı ve yavaş yavaş göze batmayacak biçimde elektrik dağıtım bölgeleri teker teker özelleştirildi.

Peki beklenildiği gibi oldu mu?

Elbette ki olmadı. Serbest piyasa anlayışı içinde yürütülen ve adına elektrik borsası da denilen DUY mekanizmasında kamu adına serbest üretim şirketlerinden satın alınan elektrik enerjisinde zaman zaman akıl ve mantık dışı fahiş fiyatlar oluştu. Özel sektörün kar alanına ve hırsına açılmış bu piyasada elektrik enerjisi kwh birim bedeli arttıkça arttı ve tarifeler yoluyla tüketicilere yüklenmesi kaçınılmaz oldu. Özelleştirilen bölgeleri ayakta tutmak adına tüketim bedelleri ve hizmet bedelleri aşırı zamlar ile artırıldı ve tüketicilere yüklendi. Tabii bu durum karşısında elektrik enerjisinde ucuzluk beklemek hayal...

Lakin yine de belki olurda halk olarak bir gün kesintisiz, kaliteli ve ucuz elektrik hizmeti alırız diye hayal kuruyoruz biz

Her ay bir defa ve her seferinde daha fazla tutar ödemek zorunda kaldığım elektrik faturamı, neden bu ay iki kez ödemem gerektiğini anlamaya çalışıyorum. İzmit’te bulunan küçük ofisim için Şubat'ta kesilen faturamı 02.03.2021 de ödedim ve ay bitmeden 29.03.2021 son ödeme tarihli bir fatura daha geldi.

2020 Mart ayında 51,00 TL ödediğim elektrik hizmeti bedeline bu ay 282,00 TL ödeyeceğim. Artışa bakar mısınız? Benim faturamın tutarı düşük, siz bir de pandemiden dolayı bir yıldır zararına çalışan, bir yılda aynı hızla artan elektrik faturasına binlerce TL ödeyen esnafları, büyük işletmeleri, fabrikaları düşünün. Vergiler, faizler, diğer birçok masraf ve sorunla var olma çabası verirken; elektrik faturasına bu kadar fazla ödemek zorunda kaldığında varlığını nasıl devam ettirecek bu işletmeler?

“Şikayetvar.com” web sitesini duymuşsunuzdur. Bu sitede https://www.sikayetvar.com/sepas-enerji sayfasına tıklarsanız SEPAŞ Enerji ile ilgili yapılan şikayetlere ulaşabiliyorsunuz. İncelemenizi isterim. Şikayet türleri hep aynı; fatura tutarının çokluğu, birden fazla fatura kesilmesi, elektrik kesintileri…

SEPAŞ Enerji’nin serbest tüketici şikayetlerinden ilk beşini yayınladığı https://www.sepas.com.tr/bilgi-merkezi/serbest-tuketici-sikayetleri/ sayfasındaki verileri incelediğinizde yukarıdaki şikayet türlerinden yalnızca “Fatura Tutarı” var. Fakat unutmayalım ki bu sayfada yayınlanan raporlarda şikayetin kapatılması demek; her zaman fatura tutarının düşürülmesi demek olmayabilir, müşteri yüksek fatura tutarı için bilgilendirilince de kapatılabiliyor olabilir.

Bu şikayet türlerinin devamlılık arz ettiğini yerel basında birçok farklı haberde ve sosyal medyadaki paylaşımlarda halen görmeye devam ediyoruz.

Hem müşterileri hem de firmalara Süreç İyileştirme konusunda danışmanlık hizmeti veren, ISO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi kuran bir Yönetim Danışmanı olarak buradan SEPAŞ Elektrik yetkililerine seslenmek istiyorum.

Müşterileriniz:

  • Temel değerlerinizde var olan “Müşteri Odaklıyız” maddesine inanmıyor,
  • Firmanızda uygulandığını belirttiğiniz, web sitenizde yer alan ISO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirmelerinize uygun olarak çalıştığınız hakkında şüphe duyuyor,
  • Web sitenizde yayınladığınız “Müşteri Memnuniyeti Politikası” gerçeği yansıtmamakta. Özellikle de: “Müşteri memnuniyetinin sürekliliğinde önem arz eden çalışan memnuniyeti için çalışmayı”, “Müşterilere güler yüzlü, hızlı, kesintisiz, kaliteli ve sürekli hizmetler sunmayı” ve “Müşteri yönetimi dâhil tüm süreçleri müşteri odaklılık çerçevesinde sürekli iyileştirmeyi, taahhüt ederiz.” maddelerinin gerçeği yansıtmadığını düşünüyor.

Anlayacağınız kesintisiz, kaliteli ve ucuz elektrik hizmeti siz bu şekilde çalışmaya devam ederseniz biz müşterileriniz için hep hayal olarak kalacak. Lütfen; süreçlerinizi acilen iyileştirin ve tek istedikleri kesintisiz, kaliteli ve ucuz elektrik hizmeti almak olan müşterilerinizin sesine kulak verin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Zehra Korucuoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.