Büyük hayal kırıklığı oldun Büyükakın

AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın, belediye başkanlığı makamında 2. yılını doldurdu. 31 Mart 2019 günü seçilerek oturduğu koltukta artık 3. yılına başlıyor.

Tahir Büyükakın 2005-2007 arası Danışman, 2007-2014 arası Genel Sekreter yardımcısı ve 2014-2017 arası Genel Sekreter olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde çalıştığı için şehri tanıyor, belediyeyi ve belediyeciliği biliyor, son olarak Vali olduğu için Devlet adamı ve Doçent olduğu için akademisyen kimliği kazanmış bir Belediye Başkanı olarak düşünüldü. Gençti. Sakin yüzü ve yumuşak sesi vardı. 15 yıllık Karaosmanoğlu yönetimi Kocaeli'yi bunaltmıştı. Ayrıca 15 Temmuz ile Ak Parti yüzünü halka dönmüş ve artık milletle kavga etmeyecek kadrolar aranıyordur düşüncesi hakimdi. Bu ortamda herkes gibi ben de Tahir Büyükakın'dan umutluydum. O süreçte bir diyalog da aramızda başlamıştı. Şehir adına gerçekten umutlanmıştım.

Daha önce nedenlerini izah ettim. O yüzden umutlarım çok hızlı tükendi noktasını geçiyorum. Somut bir tablo önümüze koyacağım. Çünkü Tahir Büyükakın 2 yılda bu şehre hiçbir katkı vermedi. Bu şehirde biraz idarecilik kabiliyeti olup az çok bir takım işlerden anlayan bir isim Belediye Başkanı olsaydı inanın birçok takdir edilecek proje ortaya koyardı.

Önce hemen kısa kısa hatırlatalım. Bizzat kendinden kaynaklı projeleri hem yüzüne gözüne bulaştırdı hem de projeler kötü sonuçlar verdi. Hatta niyetleri dahi kötü çıktı.

Örnek mi Mehmet Ali Paşa'ya Cami Projesi. Kısa geçiyorum çünkü artık her şeyi biliyorsunuz ama bunu belirtmek zorundayım. Şehrin en kalabalık cemaatine sahip ve faal bir caminin şadırvanının suyunu kesti ve 10 aydır cemaat bidonlardan abdest alıyor. Tüm Türkiye şokta ve Büyükakın düştüğü durumu göremiyor.

Kandıra'ya çöp tesisi yapacağım diye kendi kendine ortaya atıldı. Projeye karşı çıkan Kandıralılar ile restleşti. Bu çok büyük hata idi. Önce muhtarlar ve halk AKP'den istifa etmeye başladı. Büyükakın, Milletvekili İlyas Şeker ve kimi AKP'liler tepkiler üzerine vatandaşa uygunsuz hareketler ve hatta hakaret ederek cevap verdiler. Kandıralı sokağa döküldü. Büyükakın sokak eylemlerinin Erdoğan'ın tepkisini çekmesinden korktu ve geri adım attı. O gün güya çok acil yapılması gereken Çöp Yakma projesinden bugün ses seda yok. Hani acildi?

Alikahya'da kötü koku ve kirli havaya maruz kalan ve beldede belediyenin çöp fabrikasından rahatsız olan halkın taleplerini görmezlikten geldi. Halbuki kendisine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy vermiş bir halk onunla görüşmek istiyordu. Muhatap olmadı. Bu sefer de Alikahyalı sokağa döküldü.

Dilovası halkı da fabrika dumanı ve kötü kokusundan şikayetçi idi. Seslerini Büyükakın'a duyurmak istiyorlardı. Onlara da kulak vermedi. Çözüm üretmedi. Onlar da sokağa çıkmaya hazırlanıyorlardı.

Sanki göreve gelir gelmez Erdoğan iktidarına karşı toplumu sokağa dökmek için elinden geleni yapmaya çalıştı.

Belediye işçileri ile anlaşmayı grev kararı alındıktan sonra yaptı. İşçiyi de sokağa dökecekti.

Sokağa çıkmaya hazırlanan çok değişik kesimler pandemi başlayıp gösteri yasakları gelince köşelerine çekildiler yoksa çok garip bir hâl şehre hakim olmuştu.

Acayip bir tavır içine girdi. İşçiyle, halkla, kurumlarla diyalog kurmuyor ve çatışıyordu. Bu durum hemen dikkat çekti ve özellikle ilçelerde kimi küçük caddelerde 1-2 ayda bitmesi gereken alt yapı çalışmaları 10 ay sürmeye başlayınca sosyal medyada ALLAH BELANI VERSİN TAHİR BÜYÜKAKIN paylaşımları başladı. Daha görevinde 6 ay dolmadan bela okunmaya başladı.

Bu esnada Tahir Büyükakın'ın gündeminde ise garip ama şu konular vardı; FESTİVAL, FUTBOL, İÇKİLİ EĞLENCE YERLERİ AÇMAK...

Önce Karfest adında festival düzenledi. Bu ilk festivali idi. Getirdiği şarkıcı İrem Derici küfürleri ile meşhurdu ve köpeğine sex..lah adını vermişti. Bol bol içkilerin içildiği festivalde sarhoş olan İrem Derici BURADA BULUNMAYAN MELEKLER GÖ.ÜMÜ YESİN deyince tüm Türkiye'de infial oldu. İrem Derici sahnede iken keyfi yerinde olup KOCAELİ'Yİ FESTİVALE DOYURACAĞIZ diye röportaj veren Tahir Büyükakın'ın daha ilk festivalde kendini de Belediyeyi de rezil etmesi ve gelen pandemi festival projesini de patlattı.

Diğer yanda Kocaelispor'a sarıldı. Kocaelispor'a destek verme adına ücretsiz otopark alanlarını ücretli yapıp gelirini Kocaelispor'a tahsis etti, İSU başta olmak üzere Büyükşehir’de yapılan tüm ihalelerde vicdani olmayan ama kitabına uydurulmuş ihalelerle Kocaelispor’a usulsüz para aktarmaya devam etti. Sonuç Kocaelispor’un liderle arasındaki puan farkı 23. Kocaelispor projesinde beceriksiz yönetimleriyle patlattı.

CHP'li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile anlaşarak ve AKP grubu ile kamuoyundaki tepkileri de yok sayarak İzmit'te içkili eğlence mekanları açılsın diye İzmit Belediye meclisinden karar çıkmasını sağladı. CHP'ye bu kararın çıkarılmasında destek verdi.

Büyükakın 2 yılda bunları yaparken merkezi yönetimden çok büyük destek görmüştü. Metro gibi büyük bir projeyi bakanlığa devrederek belediye üzerinden büyük bir maliyeti bakanlığa aktarmıştı. Bu nedenle şehir makro proje üretir diye beklenti içine girenler 2 yıldır hiçbir makro proje görmediler.

Tramvay'ın Seka Park'tan platosuna gitmesi için 2 km'lik hattı 2 yıldır bitirilemedi.

İSU'da 4 milyonluk ihalede 1.7 milyon farkla ihale verdiğini ve kamuyu zarara uğrattığını ortaya çıkardığımız Büyükakın 12.500 lira kira teklif eden Sinan Kaya'nın kazandığı büfe ihalesini iptal etmiş aynı büfeyi tekrar ihale edip 2.800 lira kira ile mevcut kullanıcısına vermişti. Kamuoyu tepkileri nedeniyle tekrar iptal ettiği Büfe'yi şimdi 4 bin liraya kiraya vermeye çalışıyor. Böylece Büyükakın'ın iktisat doçenti olsa da belediyeyi iktisatlı yönetemediği de ortaya çıktı.

Bu süreçte ortaya pandemi çıktı.

Tüm belediyeler pandemi başlangıcında halka çeşitli destekler açıklar ve en başta su fiyatlarında % 70'e varan indirimler yaparken Tahir Büyükakın % 6 zam yaptı.

Pandemi başlangıcında bir sürü proje ilan etti. Göz boyama ve basit projelerin hepsi çakma çıktı. Bakın Tahir Büyükakın'ın belediye başkanlığı kabiliyetini anlamak için çakma projelerden bir kaçına bakalım…

18 Mart gecesi 22.07'de 60 yaş üstüne alışveriş ihtiyaçlarını evlerine getireceğiz açıklaması yaptı. Ancak bu projenin de aynı gün gündüz Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edildiği ortaya çıktı.

19 Mart'ta sağlık çalışanlarına belediye otobüsleri ücretsiz olacak diye açıklama yaptı. Ancak aynı açıklamayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 18 Mart'ta yaptığı ortaya çıktı.

23 Mart akşamı "Başkan Büyükakın sokak hayvanlarını unutmuyor" manşetleri basında yer aldı. Ancak bu projenin de 22 Mart sabahı Seyhan Belediyesi'nin kamuoyuna açıkladığı ortaya çıktı.

25 Mart'ta Tahir Büyükakın piyasayı rahatlatmak için esnafa ödeme yapacağını duyurdu. Ancak bu projenin 21 Mart'ta Bornova Belediye Başkanı ve 23 Mart'ta da Niğde Belediye Başkanı tarafından kamuoyuna açıklandığı ortaya çıktı.

27 Mart akşamı trafik ışıklarına EVDE KAL - EVE GİT yazıları yazıldığı açıklandı. Bu projenin de 26 Mart günü Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyu ile paylaşıldığı ortaya çıktı.

İşte bu süreçte bir şey daha ortaya çıktı. Tahir Büyükakın'ın yüksek lisans ve doktora tezlerine YÖK tez merkezinde erişim engeli koyduğu ortaya çıktı. Projelerin çakma olması gibi tezleri de çakma mı tartışması sesli olarak yapıldığı halde konusu herkesin ilgi duyduğu enflasyon üzerine olan tezlerini erişime açamadı.

Ana hatları ile çapsız, beceriksiz, yetersiz, kamuya zarar ve vizyonsuz bir yönetim ile geçen 2 yıl geride bırakan Tahir Büyükakın'ın özellikle şehirde siyasetin patronu olabilmek için İzmit'te CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet'in seçimi kazanması için hamleler yaptığı ve Erdoğan'a yakın AKP adayı Sibel Gönül'ün seçimi kaybetmesinde dahli olduğu iddiaları geniş bir kesimde karşılık bulduğu için tekrar aday yapılmayacağına da kesin gözüyle bakılmaya başlandı. Bunun neticesi olarak bugünlerde Büyükakın'ın A takımına Ak Parti yönetiminin operasyon yaptığı konuşuluyor.

Kendisinin 2 yıldır yüzüne gözüne bulaştırdığı projeler ve ortaya koyduğu çakma projeleri bu yazıda yazdıktan sonra sonraki yazıda bir de atadığı kadrolarını ve A takımını kritik edeceğiz ve göreceksiniz ki Kocaeli'ye yazık oluyor.

#Kocaeliyibuadamdankurtarcumhurbaskanım

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Faruk Bostan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Kemal Nalbant - Bizde de büyük hayal kırıklığı oldu. Mhplileri belediyeye dolduruyor. Ak paryite gönül vermiş gençlere belediyeye işçi almıyoruz diye yalan söylüyor.

Kendisine kimseyi ysnaştırmıyor. Halkla diyolog kuramıyor.

Çok acemi, niteliksiz, silik ve yalan söylemekten utanmayan bir karakter görüntüsü çiziyor.

Oy vermek büyük hata imiş.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 20:14
04

Gerçekler - Çok güzel yazmışsınız.

Çevresinde toplanan sözde gazeteciler, olmayan projeyi övüp, İsmet Çiğit'e laf yetiştireceklerine yazsalar ya. "Bu mu proje diye". Nerdee...

Siz doğruları yazın, biz sizi hep okuruz.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 31 Mart 18:15
03

Vatandaş - Doçent olabilmek için yazdığı Tezcan leri neden saklar ki KOSKOCA DOÇENT.?

Acaba sıkıntı mı var ?

Tezleri çakma mı?

Bir sürü soru geliyor insanın aklına Şeffaf yönetim kelimesi dillerinden düşmüyor ama adam daha Tez lerini Kamuoyuyla paylaşmıyor.

Bence Tezleri de büyük sıkıntı var

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 31 Mart 17:14
02

Ak Partili - Reis Bu okuduklarımız dan anladığımıza göre Tahir BÜYÜKAKIN kalan 3 sene de de Kocaeli de bir proje yapamayacak .

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 31 Mart 15:11
01

Durmuş Balabanamamış - Tahir Başkan Halk gazetesine gelse de reportaj yapsanız biz de halk olarak iddialar doğru mu değil mi kendi ağzından duyarken hali ruhiyeyitini ve fikriyetini görme şansımız olsa ne güzel olur di mi,ya da siz halk Gazetesi olarak gidip bir reportaj talep etseniz dadından yenmez!

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 31 Mart 11:39