Kocaeli siyasetinin en sevilmeyen adamları

Bu şehrin en sevilmeyen siyasi isimleri Aydın Ünlü ve Şanbaz Yıldız galiba. Tahir Büyükakın’ın da sevmeyeni çok ama onu sevmeyenler daha çok muhalif kimlikte olanlar. Kendi saflarında ise sevmeyeni değil de beğenmeyeni çok diyebiliriz. Aydın Ünlü ve Şanbaz Yıldız’ın farkı MHP’liler arasında da İYİ Partililer arasında da sevilmemeleri.

Aydın Ünlü meselesi malum. Kriminal bir tip olarak algılanıyor. Adı hep ciddi suçlarla anılıyor. Bir aracılık misyonu var Ünlü’nün dedikodulara göre. Herkesin bildiği ve adı anılır anılmaz arka arkaya sıraladığı şeylere dedikodu demek de pek doğru değil aslında. Adın çıkacağına canın çıksın mı desek, ateş olmayan yerden duman çıkmaz mı desek, ne dersek diyelim ayyuka çıkmış bir kere.

Hali hazırda Aydın Ünlü hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına hükmedilmiş bir dava dosyası var. Herkesin bildiği üzere ruhsat için aracılık yapmak karşılığında sağlam miktarda rüşvet almakla suçlanıyor kendisi. Kamera görüntüleri var işte. Adli makamlar görüntülerin sahte olmadığına karar vermiş vs.

Tabii bu yargılama süreci bir türlü başlamadı. Önce Kocaeli mahkemeleri arasında elden ele gezdi, sonunda Sakarya’ya gönderildi. Dosyayı eline alan hakim “Yandım Allah!” deyip bırakıyor sanki.

Şu satırların gariban yazarı bile korkuyor aslında Aydın Ünlü bey hakkında bu lafları etmeye. Ama ne yaparsınız, birileri gazetecilik yapmak zorunda. Birileri gazetecilik yapmak ve Yetenekli Bay Ünlü’nün icraatlarını yazmak, hatırlatmak zorunda. İşimiz Kocaeli medyasına kalırsa yandık zira. Anketlere göre sürekli oy kaybeden, beşinci parti konumuna inen, resmi üye sayısı bile eriyen MHP’nin kriminal il başkanı yerel medyada AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş’ten fazla yer buluyor kendisine. Her sözünde boncuk arayan arkadaşlarımız çoğunlukta.

Neyse…

İşte bu muhterem şahıs Kocaeli’nin en sevilmeyen kişiler listesine bir numaradan girer kanımca. Ülkücülerin de en sevmediği kişi olabilir kendisi.

Bir de Şanbaz Yıldız hadisemiz var. Kendi partisinde bu kadar sevilmeyen birinin il başkanı olması şaşırtıcı. Ortak kanı kibirli olduğu yönünde.

Böyle iyi ambalajlı insanlar vardır. Şanbaz Bey’in ambalajı gerçekten güzel. Janjanlı denen cinsten. Evindeki şöminenin önünde casual kostümü ve pahalı saatiyle kitap okuyor gibi yapan bir fotoğrafını gördü bu gözler!  Milli burjuva, milli entelijansiya Şahbaz! Pardon Şanbaz.

Sayın Meral Akşener de 81 il başkanını tek tek kavun seçer gibi koklayacak değil ya, ambalaja kanmış. Kanmaya da devam ediyor. Ama Kocaeli kanmaz efendim!

Kocaeli İYİ Parti teşkilatı bu adamı sevmiyor. Egosantrik diyorlar. Narsistik kişilik bozukluğundan muzdarip olduğu izlenimi veriyor. “Bir partinin il başkanı olmuşum, acaba davam için ne yapabilirim” değil de “Benim gibi il başkanını bulmuşlar, acaba benim için ne yapabilirler” diye düşünüyor sanki.

Son yıllarda siyaset yapmak konusunda muhalif partilerin genel başkanları da başarılı bulunmuyor. İktidarın daralttığı kısır beka alanı içinde -ki o bekanın iktidarın bekası olduğunu artık herkes biliyor- sıkışmış bir muhalefetten herkes bıktı. Ancak Şanbaz Yıldız oralarda bile değil. Şanbaz Yıldız protokolde yerini ayırmışlar mı ayırmamışlar mı, parti yöneticileri kendisine gerekli saygıyı gösteriyor mu göstermiyor mu, görev verdiği insanlar ona şükrediyor mu etmiyor mu derdinde.

Meral Akşener önünde çok ciddi handikaplar olmasına rağmen partisini büyüterek ilerleyen bir kadın. Memleketi Kocaeli’de ise kifayetsiz muhteris bir adam partisinin canına okuyor.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Buket Afkan