Anjiyolar, İlçe Sağlık Müdürleri ve Lebalebgiller

İlimizde 2 Eğitim Araştırma Hastanesi ve 1 Üniversite Hastanesi bulunmaktadır. Bugünkü yazımı 30 Mart'ta biri Gebze Fatih Hastanesi'nde, diğeri Derince Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kalp krizi geçiren ve acil anjiyo yapılması gereken bu hastalara yoğun bakımda yerleri olmaması gerekçe gösterilerek İzmit'teki özel bir hastaneye sevk edilmeleri ve 12 İlçe Sağlık Müdürlüğüyle ilgili yazmak istedim. Tabi lebaleb AKP Kongreleri ile ilgili bir iki cümle etmeden de olmaz.

Kocaeli Üniversitesi Rektörüne sorsanız bu ilde son 5 yılda hastanende kaç acil anjiyo yapıldı desem inanın cevabı duyduğunuzda şok geçirirsiniz, daha bugün bile ambulans sorunları devam eden üniversitenin rektörü ise oğlunun sürekli yükselişi ile ulusal medyada anıla dursun! Sadettin Hülagü'nün Cumhurbaşkanına yakın olduğu sürekli vurgulanırken kendisinin bu durumu ilimiz adına avantaja çevirdiğini söylemek zor!

İlimizde bir sağlık il müdürlüğü var, yıllardır KOSADER ve LALEDER adlı Fetullahçı yapılanmaya mensupların halen bugün bile idari makamlarda otururken ilimiz bürokrasisinden, siyasetinden bir çıt çıkmıyor. Her gün onca çıkan olumsuz haberlere rağmen gıkları çıkmıyor, o kadar ki 16 Mart'ta bir gazeteciye saldıran Coşkun Güler adlı sağlık müdür yardımcısı için müdürlük bazı basın ve sağlıkla ilgili internet sitelerine  yaptığı açıklamada YAŞANAN HADİSE İLE ilgili özür dilemelerini de geçtim, yanlı bir açıklama yayınlamış, müdür yardımcısının karakol ifadesinde kapıyı kitlediğinden, provakatif davranışları ve küfürlerinden, iftiralarından daha da acısı bunu ikinci kez yaptığından, zamanında konuyla ilgili valiliğe verilmiş şikayet dilekçesinden bahsetme gereği bile duymamıştır. Yüksel Pehlevan'a neden bir soruşturma, inceleme açmadıklarını soruyorum, verdiği cevap ise yazılı şikayetçi olmanız gerekiyor demek oluyor. Şahsın tehdit ettiği, mobbing yaptığı en az 10 kişiyi getirmeyi teklif ediyorum, gerek yok demekle yetiniyor! Ama aile hekimi hanımefendi CHP'li İzmit Belediye Başkanına teşekkür etti diye olanları anlattığımda ses çıkmıyor kimselerden!

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'la daha görüşmedim ancak konuyu bildiğine inanan biri olarak, bir vali olarak kendisine yakışanı yapacağından zerre kadar kuşkum yok, şuana kadar olan biten ise kendisine yapıldığını iddia ettiği hakaret davasının sonucunu Kocaeli'de basına anlatırken, başıma gelen 16 Mart'ta Kocaeli Valilik kompleksi içinde Sağlık Müdürlüğünde bir sağlık müdür yardımcısı olan Coşkun adlı şahsın davranışlarına şuana kadar Kocaeli Valisi olarak ne yaptığını da kendi başına geleni Kocaeli Halkına anlattığı gibi anlatmasını beklerim.

2017 2018 yıllarında yapılan ASKOM denilen tüm hastane yöneticileri ile sağlık yöneticilerinin yaptığı toplantıda Şubat-Mart-Nisan aylarında Kocaeli'de yapılan tüm anjioların %84'ü özel hastanelerde, yüzde 16sı kamu hastanelerinde yapıldığı verisi var elimizde. Özel hastane sahiplerinin AKP'ye yakınlıkları, parti içinde aldıkları yönetim kurulu üyelikleri ve görevleri de herkesçe bilinmektedir. Hal böyle olunca bürokrasideki hataların arkasında tabi ki CHP'yi ya da başka bir partiyi aramak olmaz. Ben bizzat bu konuda Kocaeli AKP Milletvekillerinden sağlıktan sorumlu görevleri olanları, AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş'i ve Yönetimlerindeki üye Şahin Talus'a bakarım Kocaeli'de.

Kocaelide yılda kaç anjio yapılmakta, bu anjiolar nerede yapılmakta, kaç by-pass yapılmakta, yüzde kaçı özel hastanelerde yapılıyor, acaba bürokrasideki hatalar Kocaeli'deki hastalara nasıl yansıyor, bunları çok iyi bilen bir hekim olarak bir kez daha herkese hatırlatmakta yarar gördüğüm bir bilgi var. Lütfen göğüs ağrısı(anjina) olan herkes bu cümlemi hafızasına kaydetsin "GÖĞÜS AĞRISI OLAN KİŞİYİ YÜRÜTMEYİNİZ ", lütfen çok rica ediyorum ilgililerinden.

Kocaeli'de 12 İlçe Sağlık Müdürlüğü bulunmakta, çoğunluğunu yakınen takip ediyorum, içlerinde tanıdıklarım da var, bazılarının yaptıkları görevleri eleştiriyorum, kendilerine bilgi verdiklerim var pandemi sürecinde yararı olur gerekçesiyle, son zamanlarda ilçe sağlık müdürlüklerinin ve müdürleri ile pandemi dolayısı ile görüşüyorum gazetecilik mesleğinin gereği olarak yazdığım konularda halkımıza doğru bilgiler vermek adına. 

Pandemi süreci herkes için yoğun geçmekte, bu süreçte özellikle denetimlerin aksamaması adına buradan Halk Sağlığı Müdürlüğüne çağrı yaparken, halkımızın daha fazla bilgi alması adına ilçe sağlık müdürlüğü facebook sayfalarında daha fazla aydınlatıcı paylaşımlar yapılmasının anlamlı olacağı kadar, bazı ilçe sağlık müdürlerini halkımızın tanımadağına inanıyorum, acaba bu ilçe sağlık müdürleri kendilerini tanıtan kısa videolar çekse, mesela prostat, mide kanseri ya da mantar zehirlenmeleri, brucella ya da o içinde bulunulan haftada önemli bir konu da olabilir, ya da göğüs ağrısı, ateş, gereksiz ilaç kullanımı, kronik hastalıklar, kalp hastalıkları gibi  konularda halkımızı bilgilendirici videolar hazırlamaları güzel olmaz mı?

12 İlçe Sağlık Müdürünü şu anda sözleşme imzalamış ve görevlerine devam etmektedirler, peki bu kişilerin başarısını ölçen kriterler var mıdır, hangisi başarılı hangisi başarısız bunun kriteri nedir?

Mesela personeli tarafından defalarca mobbingle suçlanan var mı?

Personeline iftira atan var mı?

Kaymakam tarafından Sağlık Bakanlığına şikayet edilen var mı?

Kendisinin verdiği beyaz kodu vali yardımcısının takip ettiği bilinen müdürü var mı?

Kurumun aracı ile her gün 30 km gidip geldiği yetmezmiş gibi, kendi kişisel işleri için kurumun şoförünü ve aracını  kullanan müdür ya da müdürler var mı?

Cemaatlere, tarikatlara, siyasilere yakınlık gösteren görevlendirmelerde bu kriterlere göre davranan müdür var mı?

Benim gibi bir hekimle arkadaşlık yaparken devletin vali yardımcısından ya da siyasilerden baskı yiyen, yemiş ve korkan müdür var mı?

Pandemi sürecinde kurumuna her gün giden(hafta sonları dahil) müdür var mı? Varsa kaç müdür var?

Gözünün önünde personeli haksızlığa uğrarken korkusundan ağzını açamayan müdür var mı?

Hastaneden darp edildiğine dair rapor alıp yalanı ortaya çıkınca ne yapacağını şaşırıp, insanların ailesini tehdit eden müdür var mı?

Gözünün önünde kendi antetinin başkası tarafından kullanıldığını gördüğü halde ağzını açmayıp, şikayetçi olmayan makam bilinci zayıf olduğu makamında oturan, ağzını haksızlıklara açamazken siyasilerle yakın durmaktan çekinmeyen müdür var mı? 

Devlete hizmet ederken tarikatlara giden, cemaatlere yakın duran, Kosader ve Laleder gibi derneklere üye olmuş ya da ticaretle uğraşan, kişisel ilişkilerine dikkat etmeyen müdür ya da müdürler var mı? 

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'a seslenirim, pandemi sürecinde bu ilde Şenol Ergüney hakkında çokça başarısızlık haberi duyulurken, kaç ilçe sağlık müdürünün görev süresi dolmadan neden sözleşmelerinin feshedildiğini Kocaeli Halkı duymadı. Peki ilçe sağlık müdürleri göreve başlarken devir teslimi yaptıklarını gördük mü? Şenol Ergüney'in  elinden devir teslimde çiçeklerini alan ilçe sağlık müdürlerinin kaçının kendi çiçeklerini kendinin aldıklarını bilir mi Kocaeli Halkı! Ya da  halkın içinden benim gibi kral çıplak diye bas bas her yerde  bağıran biri o esnada ilçe sağlık müdürüne sorsa evlenirken de kendi çiçeğinizi kendiniz mi alacaksın, aldınız dese göz bebeklerinin büyüyüşünü görür gibiyim.

İlçe Sağlık Müdürleri, Müdürlükleri ve İlçe Hıfzı Sıhha Kurulları, Kaymakamlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğünün çalışmalarının PANDEMİ sürecinde ne kadar önemli olduğunu bir kere daha vurgular, halkımızın aşı olduk rahatsız şeklinde düşünmemelerini, özellikle sosyal mesafeye dikkat etmelerini istirham ederim.

Son dönemde AKP'nin yaptığı lebaleb kongrelere toplumun hemen hemen her kesiminden ciddi tepkiler varken, neden kurallara uymayan herkese cezalar kesilirken AKP'lilere kesilmiyor demem. AKP yıllardır hangi tepkiyi ciddiye alıyor hepimiz biliriz. Ben AKP'yi lebaleb kongreler konusunda destekliyorum. Madem kendilerine gösterilen tepkilere hassasiyet gösterilmiyor ben kendilerini lebaleb kongreler konusunda daha fazla destekleme kararı aldım, lütfen daha fazla yapın bu kongreleri, yalnız bir önerim olacak, kongreye katılanlar için pilot bölge uygulaması yapılsın.

Örneğin Başiskele bölgesinde kaymakamlık ve ilçe sağlık müdürlüğü kongreye katılanların tam listesi üzerinden bölgelerinde oturanları takip etsin, halkımıza kaç kişinin bu kongrelere katılıp pozitif olduğu bilgisini paylaşsın, eğer pilot bölge uygulaması beğenilirse tüm Türkiye'de uygulansın, bu sayede AKP'de lebaleb kongrelerinde yanlış mı doğru mu yaptıklarını daha iyi anlamış olup olmadığını halkımıza açıklarken daha net görmüş oluruz.

Sevgi ve saygılarımla.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Ersoy Kandemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

İtibar - Eski sağlık müdürü makam odasına binlerce lira harcamış diye haberler vardı gazetelerde, yalanlama gelmedi, o paralar hastanelere anjiyo üniteleri vb. gibi halkın sağlığına harcansa kötümü olurdu, itibardan tasarruf olmaz değil, itibar öyle kazanılırdı.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 04 Nisan 21:41
01

Sözleşme - Sözleşmeli Sağlık idarecisi olur mu ve/veya oluyor ise hangi kriterler söz konusu? Bunların yıllık bir karnesi oluyormu? veya kimler neyi nasıl belirliyor, sadece imza atmakla idareci mi olunuyor, icraatları Devlete sadakat, Liyakat, işin ehlimi, memuriyet geçmişi araştırılıyormu? Adları şaibelere karışanları görüyoruz hep gazetelerde botoksçusu, mobbingcisi,kosadercisi,laledercisi,siyaset, sendika, tarikat,cemaat ilişkileri bıktık yahu, Yüce Rabbim tek bi işe karışmaz oda kulun kula yaptığı hak gaspına, bir haksızlığı gördüğünde elinle düzeltmeye, yetmiyor ise dilinle oda yetmiyor ise kalbinle buğz et der, bir hadisi şerifte, tüyü bitmemiş yetimin hakkı çok ağırdır.

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 04 Nisan 21:32