Çırak Büyükakın usta yetiştirecekmiş!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın çıraklık dönemi bitmeden başkanlık dönemi bitecek gibi görünüyor.

Türk sanayisinin en önemli sorunlarından biri nitelikli ara eleman bulamamaktır. Bir yandan gençler işsizlik yüzünden ağlar, bir yandan sanayici nitelikli eleman bulamamaktan yakınır. Türk sanayisinin gelişmesinin önünde önemli engellerdendir bu durum. Gerçekten çok ciddi bir sorun.

Ben bildim bileli böyle. Ara eleman sıkıntısı her zaman gündemdedir. Hükümetler hep bu sorunu çözeceklerini vaat ederler, büyük büyük laflarla projeler açıklarlar ama hiçbir ilerleme kaydedilmez.

İş dünyasına göre bu sorunun çözüm adresi öncelikle mesleki ve teknik liselerdir. Bu okullarda müfredat günümüz sanayisine uygun değil. Müfredat yenilenmeli, eğitim alan gençlerin yüksek teknolojiyle tanışmaları sağlanmalı, yani staj imkanı artırılmalı. Mesleki eğitim sıralarda yapılmaz, bu daha çok uygulamalı bir eğitimdir.

Sanayiciler ne zaman bu konu açılsa “50 yıllık bir vizyon”dan bahseder. Mesleki eğitimde öyle radikal bir reform yapılması gerekiyor ki önümüzdeki 50 yıla göre planlanmalı. Göstermelik işlerle, kısa vadeli sade suya tirit girişimlerle çözülebilecek bir sorun değil yani. Devlet politikası oluşturularak çözülecek bir mesele. Hemen bugünden yarına da değil, 10’larca yıl sonraya yönelik olmalı yapacağınız planlamalar.

Fakat heyhat! Biz bu büyük zihniyet devrimini bekleyeduralım bizim Tahir Büyükakın 2,5 aylık kursla hem sanayiciyi hem işsiz gençlerimizi kurtarmak için kolları sıvamış!

Büyükakın mesleki eğitimi olmayan ya da mesleki eğitim almış olmasına rağmen iş bulamayan gençlerden 2,5 ayda IT uzmanı, yazılım uzmanı, Ar-Ge uzmanı, kalite uzmanı vs yaratacakmış. 4 yıl meslek lisesinde ya da üniversitede okumuş çocuktan hiçbir şey olmamış ama Tahir Büyükakın’ın bir dokunuşuyla “nitelikli” hale gelecekler. Vizyon diye buna denir! Sanayici 50 yıllık vizyondan bahsediyor, Büyükakın 2,5 ayda sorunu çözüyor.

Hadi kendisinin çapı bu kadar, “büyük projesi”ne dahil ettiği Sanayi Odası Başkanı ya da Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü de mi “Sayın Başkan bu işler böyle olmaz, bu göstermelik bir iş olur, belediyenin kaynaklarını daha akılcı işlere kullansanız sizin için daha iyi olur” diyemiyor?

Projenin ismi bile yanlış. Gençlerin ve ailelerinin mesleki eğitime ön yargılı yaklaşmasının nedeni fabrikada çalışmayı itibarsız bir iş olarak görmeleri. Bir genç fabrikaya girip çalışmaktansa bir AVM’de tezgahtar olmayı tercih ediyor. Oysa Batı ülkelerinde teknik işlerde çalışmak itibarlı bir iş olarak görülüyor. Gençlerin kendilerini “teknik insan” olarak görmeleri sağlanmalı. Büyükakın ne isim vermiş projesine: USTAM!

Gençler bu usta-çırak-kalfa tanımlarını itici buluyor oysa. Mesleki eğitimden uzak durmalarının en önemli sebeplerinden biri bu. Gençlere mesleki eğitim verecekseniz önce mesleki eğitimi cazip hale getirmeniz, bu mesleklere saygıdeğer bir imaj kazandırmanız gerekiyor.

“Yahu işte bir proje yapmış adam, yapmasa daha mı iyiydi, neden bu kadar eleştiriyorsun” diye soranlar için cevabım şu:

Birincisi projenin sunum biçimi yanıltıcı. Böyle vasat bir projenin  büyük bir iş gibi sunulması göz boyamaya yönelik.  Bugüne kadar büyük bir proje ortaya koyamayan Büyükakın’ın böyle ilçe belediyesi için bile ortalama sayılabilecek bir girişimi büyük bir proje gibi sunması seçmeni yanıltmaya çalışmaktır.

İkincisi kendi partisinin 20 yıla yaklaşan iktidarı boyunca çözüm bulamadığı çok büyük bir sorunu bir dokunuşla çözüveriyor gibi yapması aldatıcı.

Üçüncüsü halihazırda zaten var olan KOMEK’ten ne farkı olduğu anlaşılamayan bir işin yeni gibi sunulması kurnazlık değil de nedir?

Dördüncüsü bu kentte üniversitenin, bunca mesleki ve teknik lisenin, özel teknik lisesinin yetiştirmediği ara elemanın 2,5 ayda yetiştirileceğini iddia etmek hangi akla yatıyor?

Ama her şeyden önemlisi şu ki, bu kentin Büyükşehir Belediyesi’nden acil çözüm bulmasını beklediği sorunları, Büyükşehir’in asli görevleri dururken hep bunun gibi vatandaşta gerçek bir karşılığı olmayan yaldızlanmış boş işlerle karşımıza çıkmasından usandık. Çünkü biz trafikten usandık, geçim sıkıntısından usandık, hava kirliliğinden usandık, pis kokudan usandık, gürültüden usandık, başa çıkılamayan pandemiden usandık…

Son olarak bu projeye destek veren KOTO Başkanı Nemci Bulut’a da şunu söylemek lazım: 6 yılda esnafın, iş insanlarının 10 milyon TL’sini harcadığın teknik kolejinin yetiştiremediği ustaları Büyükakın 2,5 ayda yetiştirecekse sana da yuh olsun o zaman.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Buket Afkan