NE YAPTIN Kİ NE ANLATACAKSIN TAHİR BEY!..

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bugün saat 11.00'de Kocaeli Kongre Merkezinde toplantı düzenleyerek 2 yıllık icraatlarını anlatacakmış!..

Büyükakın'ın 2 yıllık icraatını anlatacağını duyurduğu toplantı ilanını görünce şaşırdım. Geçen yıl göreve geldiğinin 1. yılı için icraatlarını anlatacağı bir toplantı düzenleyecek mi diye takip etmiştim ve düzenlemeyince de "AKILLI İŞ YAPMIŞ. BOMBOŞ GEÇEN 1 YIL İÇİN "NE YAPTIM" DİYECEK VE ANLATACAKTI Kİ" demiştim.

Bu yıl da 31 Mart günü gelip de Tahir Büyükakın'ın 2. yılı dolunca, 3-5 gün takip ettim. Baktım ki "2 yıllık icraatını anlatacağını" duyurduğu bir toplantı yok; o zaman "Akıllı bir strateji yapmış. Bomboş geçen 2 yılı "İCRAAT ANLATIYORUM" diyerek milletin dikkatine sunmuyor dedim. Ancak çok geçmeden karşıma bu ilan çıkınca: “NE YAPTI Kİ NE ANLATACAK”” dedim.

NE ANLATACAKSIN TAHİR BEY?

1. 3 gün önce açılışını yaptığın Karamürsel alt geçidini mi anlatacaksın?

Karaosmanoğlu döneminde başlayan, Melih Gökçek'in 70 gün, 60 gün, 53 gün köprülü kavşağı gibi isimler verdiği ve tamamlanma süresi 53 gün olan projenin muadili olan Karamürsel tüneli projesini göreve geldikten sonra 2 yılda ancak bitirilen ve 42 Milyon TL'ye ihale edildiği halde 85 Milyon TL'ye bitirilen köprüyü mü anlatacaksın? Başarı diye bunu mu anlatacaksın? (https://www.haberler.com/marsandiz-koprusu-53-gunde-tamamlandi-3858288-haberi/)

2. Kuruçeşme’ye gelmeyen tramvay hattını mı anlatacaksın?

Tramvay hattını Kuruçeşme'ye getireceğim dediğinin üstünden 2 yıl geçti. Plajyolu durağından Kuruçeşme kavşağına 812 metre tramvayı 2 yılda başlayamadın. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

3. Yapamadığın teleferiği mi anlatacaksın?

10 kere temel atıp tören yaptığınız 4960 metrelik teleferiği 2 yıldır yapamadığını mı anlatacaksın. Temel attık, tören yaptık, yapacağız mı diyeceksin? Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

4. Yapamadığın çöp fabrikasını mı anlatacaksın?

Yapılmadığı her gün "Kocaeli için intihardır. Çöp fabrikası acil gerekli.” dedin. Kandıra’da yaşayan halk ile hiç istişare etmeden çöp fabrikasını alelacele Kandıra'ya yapacağını ilan ettin. Kandıra’da yaşayan halkın tüm itirazlarına tepki gösterdin, trollerine küfrettirdin. Kandıralıyı çoluk çocuk sokağa döktürdün, partinden istifa ettirdin. Sonra da tepkiler çığ gibi olunca geri adım attın. Peki Kandıra'ya yapamadığın çöp tesisini nereye yaptın? Hani bu tesis acildi, olmazsa olmazdı. Başarı diye çöp tesisini niçin yapamadığını mı anlatacaksın?

5. İZAYDAŞ'ın gideremediğin kokusunu mu anlatacaksın?

Alikahya’da yaşayan halkımıza İZAYDAŞ'ın (Belediyenin çöp fabrikası) leş gibi kokusunu gidereceğine dair söz verdin. Alikahyalı pandemi öncesi gösteri yasak değilken sokağa dökülmüş ve senin sözünü yerine getirmeni istemişti. 2 yıl içinde bu sözünü yerine getirmediğini biliyoruz. Başarı diye kokuyu niçin gideremediğini mi anlatacaksın?

6. Seçim beyannamende söz verip yapamadıklarını mı anlatacaksın?

Seçim beyannamende yer alan imar, altyapı, ulaşım, trafik, çevre, enerji, otopark alanında Kocaeli'yi Türkiye'de yaşanmak için tercih edilen 3 şehirden biri yapacağını ilan ettiğin hangi adımı attın? Bu şehrin bir imar estetiği mi projelendirildi? Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

7. Hayata geçiremediğin KÖRFEZ RAY METRO’yu mu anlatacaksın?

İzmit-Gebze arasında günlük 275 bin yolcu kapasiteli KÖRFEZ RAY METRO hayata geçecek dediğinin üzerinden 2 yıl geçti ama o gün bugündür ağzından bir daha KÖRFEZ RAY kelimesi çıkmadı. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

8. Yapamadığın Körfez-Derince-İzmit- Kartepe metro hattını mı anlatacaksın?

Körfez-Derince-İzmit-Kartepe metro hattı yapılacağını ve bunun Ulaştırma Bakanlığından onaylandığını söyledin. 2 yıl bitti hâlâ bu konu hakkında tek kelime etmedin? Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

9. Yapamadığın Mehmet Ali Paşa-Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattını mı anlatacaksın?

Mehmet Ali Paşa-Kocaeli Şehir Hastanesi 6 km tramvay hattı dedin, 2 yıldır ağzından bir defa bu proje çıkmadı. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

10. Yapamadığın Yahya Kaptan-Kocaeli Stadyumu tramvay hattını mı anlatacaksın?

Yahya Kaptan-Kocaeli Stadyumu 11.4 km'lik yeni bir tramvay hattı dedin 2 yıldır ağzından bir daha bunu duymadık. Başarı diye bunu mu anlatacaksın?

11. Yapamadığın Gölcük-Başiskele güney toplama yolunu mu anlatacaksın?

Gölcük-Başiskele güney toplama yolu dedin 2 yıldır ağzına bir defa bu yolu almadın. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

12. Yeni stadyuma yapamadığın bağlantı yolları ve kavşaklar mı anlatacaksın?

Yeni stadyuma bağlantı yolları ve kavşaklar yapacağız dedin; 2 yıldır değil bir metre yol, kavşak bile yapmadın. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

13. TEM Otoyolunda gürültüyü azaltmak için yapamadığın duvarı mı anlatacaksın?

TEM Otoyoluna gürültüyü azaltmak için 10 km duvar yapacağım dedin; 2 yıldır ağzına bir defa bu projeyi almadın. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

14. Yapamadığın bisiklet yolunu mu anlatacaksın?

60 km'lik yeni bisiklet yolu yapılacak dedin; 2 yıldır ağzına bir defa bu konuyu almadın. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

15. Yapamadığın hidroelektrik ve güneş enerjisi santralini mi anlatacaksın?

8 adet hidroelektrik, 4 adet güneş enerji santrali kuracaktın; 2 yıldır ağzından duymadık. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

16. Yapamadığın kent meydanlarını mı anlatacaksın?

İzmit, Kandıra ve Çayırova’yı yeni kent meydanları ile buluşturacaktın; 2 yıldır hiç ağzına almadın. Başarı diye bunu mu anlatacaksın? 

17. Yapamadığın olimpiyat hazırlık merkezi ve olimpik yüzme havuzunu mu anlatacaksın?

Cephaneliğe olimpiyat hazırlık merkezi ve olimpik yüzme havuzu yapacaktın; 2 yıldır ağzına bir kere bile bu projeyi almadın. Başarı diye bunu mu anlatacaksın?

18. Yapamadığın spor kamplarını mı anlatacaksın?

Kartepe’de ulusal ve uluslararası spor kulüpleri için spor kampları yapacaktın, yapamadın. Başarı diye bunu mu anlatacaksın?

19. Yapamadığın marinayı mı anlatacaksın?

Darıca Sahile 250 bin m2'lik marina kuracaktın o da olmadı. Başarı diye bunu mu anlatacaksın?

Bunları yapmadığın gibi gündemine bile almadın.

Ama ne hikmetse Kocaeli halkının zararına olan ne kadar iş varsa yapmaktan geri kalmadın!..

NE ANLATMALISIN HATIRLATAYIM TAHİR BEY?

1. Aylık 28 bin liraya 150 bin liralık panelvan minibüsü cenaze arabası olarak kiraladığını,

2. Aylık 30 bin liraya 150 bin liralık sulama kamyon tankeri kiraladığını,

3. İSU vana bakım ihalesinde 2.850.000 TL teklif veren firmayı ihaleden eleyip 4.580.000 TL veren firmaya ihaleyi verdiğini,

4. 12.000 liraya Belediyenin büfesini kiralayan Sinan Kaya'ya Büfe'yi vermemek için ihaleyi iptal ettiğini; sonra Büfe'yi 2.800 liraya yandaşa verdiğini, Kamuoyu tepkisi ortaya çıkınca bu ihaleyi de iptal ettiğini,

5. %70'i Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve sana oy veren ve Mehmet Ali Paşa'da Kocaeli'nin sembol camilerinden olan Paşa Caminde namaz kılan cemaat, Paşa Caminde kılmasında senin yaptırdığın inşaat halindeki Belediye Caminde namaz kılsın diye Paşa Caminin şadırvanının suyunu kestirdiğini; sana rağmen halkın 11 aydır bidonlarla taşınılan soğuk suyla abdestini alıp Belediye Caminde değil de Paşa Caminde namazını kıldığını,

6. Sana eleştiri yapan, yetersiz olduğunu yazan şahsıma arkadan gelip saldıran gruptan 3 saldırgana saldırıdan sonra belediyede iş verip, büfe tahsis ettiğini; bunu 1 yıldır söylediğim halde saldırganları işten çıkarmadığını,

7. Kocaeli'yi festivale doyuracağım deyip, getirdiğin şarkıcı meleklere küfredince ses çıkarmadığını,

8. Başkanlığın boyunca milyonlarca TL'lik doğrudan teminle ihalesiz mal ve hizmet alımı yaptığını,

9. İzmit seçimlerinde AKP'nin kazanması için hiçbir gayret göstermeyen Abdullah Köktürk, Hasan Ayaz, Ali Korkmaz gibi kadroları yanına aldığını; bunun da İzmit'te Sibel Gönül'ün kaybetmesini senin istediğin iddialarını haklı çıkardığını, böylece siyasette Cumhurbaşkanı Erdoğan ile doğrudan görüşen bir ismin söz sahibi olmasının önüne geçerek şehrin patronu olduğunu,

10. Türkiye'nin en muhafazakar ilinde CHP'li İzmit Belediyesinin içkili eğlence mekanları açabilmesi için ruhsat desteği verdiğini,

11. İlk başlarda Valilik yaptın, akademisyensin diye umutlanan halkın umutlarını küfürbaz, saldırgan tiplerle arkadaşlık, ahbaplık yaparak nasıl yok ettiğini; Danışman olarak yanına akademisyen, Vali, şehirci, bürokrasi tecrübeli bir tek kişi almadığını,

12. Atadığın daire başkanları ve müdürlerle ümitlerimizi nasıl kırdığını;

  • Ankara'dan getirdiğin Genel Sekreter Balamir Gündoğdu rezil olduğunuz Kartepe festivalinin ardından bu defa da yine rezil olduğunuz Büfe ihalesinde ortaya çıktı ve her iki işi de yüzüne gözüne bulaştırdı.
  • Getirdiğin Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık bu şehirde tanıyan herkesin FETÖ döneminde aktif olduğunu bildiği ve 15 Temmuz'da gözden uzak olmak için Kocaeli’nden kaçtığı söylenen bir isimdi ve sen onu Genel Sekreter Yardımcısı yaparak FETÖ ile mücadele konusunda hükümetin kararlılığına dair şüphe uyandırdın. Çünkü Hasan Aydınlık göreve geldiği günden beri kamu vicdanına dönük kendisi ile ilgili hiçbir açıklayıcı beyanda bulunmadı. Yine 2 yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin FETÖ ile mücadele noktasında bir işlem yaptığına şahit olmadık. Kadron da ümit vermedi.

Tahir Bey! Söyle şimdi sen bugün icraat diye Kocaeli Halkına ne anlatacaksın?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Faruk Bostan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Ahmet - Biraz izleyin görün ne yapıldığını ama sizlerde o gözle bakacak gözde kalmamış en azından emeğe saygı

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 12 Nisan 14:56
03

semih - FARUK BOSTAN kardesim

en baştan beri yanlış ata oynadın

bi aşama kaydedetemez sin...

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 12 Nisan 10:12
02

Ferit Duman - Kocaeli'nin durumu bu. Düşük profil ısrarı nedeniyle malesef bu sorunlar bir çok şehirde başgösteriyor.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Nisan 03:14
01

Abdullah Kaya - Ne anlatacaksın Tahir Bey

En azından seni doçent yapan yüksek lisans ve doktora tezlerine erişim kısıtlaması niye aldın bari onu anlat

Bak iddia ediyorum toplantıda 2 yılı kapsayan bir proje anlatamayacak geleceğe dönük cek, cak edebiyatı yapacaksın.

Onu da olur da yerel ve genel erken bir seçim olursa tekrar aday olma noktasında toplumda destek yakalamak, 3 ayda tükettiğin kredini tekrar canlandırmak için yapacaksın.

Ama açık açık söyleyeyim;

Sen hiçbir projeyi hayata geçirmezsin. Bir daha da aday yapılmazsın.

Çünkü bir projeyi yapmak için derdi Erbakan Hocam;

Un olacak, yağ olacak, su olacak ama bir de maya olacak maya...

Anladın mı Tahir Bey

Bak Paşa'da onca fitne ile yaptığın Cami inşaatın bile yarım kaldı. 1 yıldan fazla oldu çivi çakamadın

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 12 Nisan 01:26