Yine yarı yolda bıraktın bizi Tahir Büyükakın

Ramazan ayıyla birlikte yeni kısıtlamalar kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de toplu taşımada  yolcu sayısı kısıtlamasına başladı. Olan vatandaşa oldu. Her zamanki gibi…

Geçen ay koronavirüs yok muydu? Daha birkaç gün öncesine kadar otobüsler hınca hınç dolduruluyordu. Maskeler maskelere değiyordu neredeyse. Lebalep kongrelerde maskesiz ağızlardan on binlerce kişinin  slogan attığı görüntüleri de unuttuk tabii. Birden bire pandemi tekrar akıllara geldi. 84 milyon suçluydu ve cezayı 84 milyon çekecekti elbette.

Daha düne kadar otobüslerdeki durumu nasıl savunuyordu bu şehrin iki senedir sınıfta kalıp çift dikiş giden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın? Efendim toplu taşıma bulaşın ancak yüzde 10’undan sorumluymuş, insanlar mikrobu evlerde kapıyormuş.

“Eyvallah Başkan, sen öyle diyorsan öyledir” dedik biz de. Bu şehrin çalışmak zorunda olan insanları zaten bir yıldır o otobüslerde lebalep gidip gelmeye alışmıştı. Bir cüzdanımıza bakıyorduk, bir tıklım tıkış otobüslere ve zıplıyorduk valla içeriye.

Biz 15 dakika tutmayacak yol için yarım saat otobüs beklemeye de, o kalabalığın içine girip ölüm korkusuyla işten eve, evden işe gitmeye de alışmıştık. İnsan her şeye alışTIRILıyor.

Tam ölüm korkusuyla yaşamaya alıştırılmıştık ki birden bire yine yolda bıraktın bizi Tahir Büyükakın.

Birkaç gündür bu kentte işinden çıkıp sokağa çıkma yasağı başlamadan evine dönmek, iftarını açmak isteyen insanlar otobüslere alınmıyor. Duraklar lebalep oldu şimdi de. Sayın Büyükakın duraklarda bulaş oranı kaç, lütfen onu da açıklayın da rahatlayalım. Yoksa biz suçumuzu biliyoruz, virüs konağıyız biz. Biz her şeyin suçlusuyuz. Keşke ölsek!

Zaten intiharlar şehri Kocaeli olarak ünlendik. Kocaeli intiharlarıyla meşhur hale geldi. Pişmaniyemiz de Pişmaniyeciler Meydanı’nın skandal büfe ihalesi ile meşhur artık.

Büyükakın elinden geleni yaptı aslında. Gitti otobüs almak için ihale açtı. Ama bizim kaderimizde otobüse binmek değil ünlenmek varmış işte. “109 otobüs ihalesi” de öyle bir ünlendi ki meşhur kentimizi daha meşhur hale getirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 109 otobüs almak için açtığı ihaleye en düşük teklifi Karsan Otomotiv verdi. İhaleyi alamayan Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC, Kamu İhale Kurumu’na (KİK) başvurarak Karsan’ın belgelerinin eksik olduğunu iddia etti. Büyükşehir de ihaleyi Karsan’a vermekten vazgeçti! Hukuki süreç başlattı Karsan şimdi. Ya yolcu, işte bu yüzden sen daha çok durakta beklersin.

Bazen düşünüyorum da belki yolcu olmak suçtur. Koca koca adamlar kadınlarız ama arabamız yok. Bir yerlerde hata yapmış olmalıyız ki bir otomobil alamamışız. Bir belediye yandaşı olarak işe başlayıp parti genel merkezlerinde ofis yandaşı olup lüks otomobillerimizde pudra şekerli partileyememişiz.

İnsan derin düşününce aslında başına gelen her şeyin sorumluluğunu alabiliyor. Mesele yüzleşebilmekte. Yüzleşmek acı verebilir ama sonunda rahat eder ve otobüs kuyruğunda “Kimsenin suçu değil bu, onun suçu değil bu, bu benim suçum” diye şarkı mırıldanarak bekleyebilirsin. Aç karnının gurultusunu dinlemekten iyidir.

Herkesin otomobili olunca, yollar yetmeyince,  daha fazla yol yapıp yol çetelerini zengin ettikçe, kesilecek ağaç kalmayınca, yağmur yağmayınca, susuzluktan, havasızlıktan geberince aklına kıyamet gelmesin. Bu senin suçun ey yolcu!

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Buket Afkan