Vurdukça büyüyen kadın: Fatma Kaplan Hürriyet

Son bir aydır Fatma Kaplan Hürriyet öyle bir sınav verdi ki post truth çağında bile gerçeğin hala bir değeri olabileceğine dair ders niteliğindeydi.

AKP'nin raporunda yer alan İzmit Belediyesi hakkındaki bütün iddialar karşısında ısrarla konuştu, ısrarla tek tek her iddiaya cevap verdi. İletişim kanallarını başarıyla kullandı. AKP ve MHP’nin tek bir suçlamasını boşlukta, muallakta bırakmadı. Yerel gündemi takip eden herkesi ikna etmeyi başardı.

Doğrudan temini, pazarlık usulünü yol yapmış, açık ihale usulünden cüzzam gibi korkan AKP pandemide doğrudan temin sınırını azıcık aştı diye Hürriyet’e saldırdılar. Bir açın hesabınızı kitabınızı, tek bir usulüne uygun ihale var mı millet millet diye yırtındığınız vatandaş görsün diye onlara soran olmadı tabii.

Bütün iş ve alımlar ya doğrudan temin ya da pazarlık usulü ile adrese teslim ediliyor kendimizi bildik bileli.

Bu şehrin CHP ve İYİ Parti yönetiminde birazcık ahlak olsaydı, birazcık namus olsaydı bunları gündem yapardı. Yoksa yok kardeşim, zorla mı?

Bir ara Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu konuşuyordu, o da sustu. Kim susturdu acaba Zafer Mutlu’yu? Birden sesi kesildi adamcağızın. Ses tellerinde bir hastalıktan muzdarip olabilir. 

Ben aslında muhalefete çok fazla yüklenmenin hakkaniyet sınırını zaman zaman aştığına inanan biriyim. Medya ele geçirilmiş, her şey suç, her şey soruşturma konusu. Gazeteciler bırakın hapis tehdidini sokakta beni döverler mi, geberir gider miyim bir köşede köpek çetesinin saldırısında, artık bu derde düşmüş.  Ana muhalefetin lideri Kemal Kılıçdaroğlu linç edilmekten son anda kurtarılıyor bu memlekette.

Yine de yerel medya tüm niteliksiz-kötü-yandaş çizgisine rağmen Hürriyet’in açıklamalarına yer verdi. Biz Kocaeli’yiz, biz yarın öbür gün değil hep birbirimizin yüzüne bakacağız. Yerel medyanın önemi de biraz buradadır.

Fatma Kaplan Hürriyet’ten bir kahraman yaratmaya çok istekli ise AKP ve MHP bunu başarmak üzereler. Adı her türlü suça karışmış, Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanan MHP İl Başkanı bu kadıncağıza vurdukça o kadının yanında saf tutuyoruz. Tek bir ihalesi şaibesiz olmayan AKP yöneticileri bu kadıncağıza vurdukça biz onun yanında yer alıyoruz.

Kaybedince seçimi neden kaybettik demezsiniz umarım.

Güçlü bir erkek figür olan Ekrem İmamoğlu’nu bile mağdur ederek kahramanlaştırdınız. Bu kadına vurdukça onu büyüttüğünüzün farkında olmanızı beklemek sizi hiç tanımamış olmayı gerektirir elbette.

Fatma Kaplan Hürriyet’i dün ilk kez gördüm. Bizim caddeden 23 Nisan konvoyuyla geçti. Pencereye yanaştım curcunayı duyunca, göz göze geldik. Bana el salladı, ben de ona.

Yolun açık olsun Fatma Kaplan Hürriyet.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Buket Afkan