Kocaeli’nin Yeni Adliye İhtiyacı

Kocaeli’nin mevcut adliye binası çok eski sayılmaz. Ancak, 11 Ocak 2000 tarihinde hizmete açılan mevcut bina artık şehrin ihtiyacını karşılayamıyor. İcra daireleri ve icra mahkemeleri birkaç yıl önce Bağdat Caddesi üzerindeki katlı otoparka ( İzmit İSU’nun üstü) taşınmışlardı zaten. Zaman içerisinde tüketici mahkemeleri, kadastro mahkemesi, ilçe seçim müdürlükleri de katlı otoparka taşınmıştı. En son geçtiğimiz Ağustos ayında iş mahkemeleri ile ticaret mahkemelerinin de katlı otoparka taşındılar ve bu son taşınmayla Kocaeli Adliyesi’nin iş yoğunluğu fiziki olarak ikiye bölünmüş oldu. Öte yandan birkaç yıldır zaten ortada olan yeni adliye ihtiyacı da yoğun bir şekilde görünür hale geldi.

Esasında şehrin muhtelif yerlerine yeni adliye binası yapılacağına dair söylentiler yıllardır devam ediyor. Perşembe Pazarı’nın yanındaki boş alan aslında yeni adliye olarak düşünülüyordu ancak geçmiş dönemlerde Kocaeli’de görev yapan mülki amirler bu bölgeyi valilik binası olarak kullanmayı tercih ettiler. Bu kadar geniş bir alanı ziyan etme pahasına üstelik. Şu an bu bölgede geniş bahçeli bir alan içerisinde birkaç binadan oluşan bir valilik kompleksi bulunmakta. Binaların dış görünüş estetiği ile iç kısımlarındaki ortak alanların genişliği ve ferahlığı gayet iyi. Ancak görev yapan memurlar daracık odalarda neredeyse sırt sırta oturmaya mahkum edildikleri için bu binaların pek fonksiyonel olduğu söylenemez.

Yeni adliye binasının inşa edileceği rivayet edilen ikinci bölge de Çenesuyu’nda eski İsmet Paşa Stadı’nın bulunduğu alan. Aslında bu alan yeni adliye binası için fevkalade uygun. Çünkü hem şehrin merkezi sayılabilecek bir bölgede hem tramvay inşaatı bu bölgeye kadar geleceği için ulaşımı kolay hem de alan müsait. Ancak bu alanın hali hazırda millet bahçesine dönüştürülmesi için peyzaj çalışmalarının devam ediyor olması ve yine arazinin konumu ve yüksek değerinden dolayı ileride buranın lüks bir AVM/Rezidansa dönüşme olasılığının daha yüksek olmasından dolayı pratik olarak bu alana adliye inşa edilmesi pek olası gözükmüyor.

Yeni adliye için bahsi geçen diğer bölge ise Köseköy’deki büyük kışlanın yanındaki arazi. Hatta kışlanın bu alandan taşınarak bu alana adliye binası yapılacağı da söylentiler arasında. Siyasi iktidara mensup kişilerle görüştüğümüz zaman da bu iddianın gerçekleşme olasılığı en yüksek iddia olduğunu söyleyebiliriz.

Kanaatimizce adliyenin mevcut yerinden taşınmasına gerek yok. Mevcut adliye binası ile yan yol arasında hali hazırda kafeterya olarak işletilen alan ile yine şu an adliye otoparkı olarak kullanılan alan ve adliye otoparkının yanındaki özel otopark alanları birleştirilerek buraya fevkalade bir yeni bina yapılabilir. Hatta otopark alanına yapılacak olan bina ile kafeterya alanına yapılacak olan bina tramvay yolunun üstüne denk gelen kısımdan birleştirilerek hem binalar arası bağlantı sağlanabilir hem de tramvay yolu daha güvenli hale getirilebilir.

  Yer Bir Şekilde Hallolur, Asıl Olan Fonksiyonu

Yeni adliye için bir şekilde yer bulunur. Burada önemli olan yapılacak bu yeni adliye binasının fonksiyonel olmasını sağlamaktır. Fonksiyonellikten kastımız adliyenin fiziki olarak hem personelinin ve avukatların daha rahat çalıoşabilecekleri hem de vatandaşların daha rahat hizmet alabilecekleri şekilde dizayn ve inşa edilmesidir.

Yeni adliyenin gerek yerinin gerekse mimari tasarımının belirlenmesinde Kent Konseyi’nin ve tabi ki de Baro’nun etkin olması gerekmektedir. Zira bizim ülkemizde adliye tasarlanırken sadece bina olarak düşünülür. Bu binanın ne şekilde hizmet vereceği hesaba katılmadan proje çizilir. Nitekim Avrupa’nın “en büyük” Adalet Sarayı olan İstanbul (Çağlayan) Adliyesi’nde de, dünyanın “en büyük” Adalet Sarayı olan İstanbul Anadolu (Kartal) Adliyesi’nde de bu binaların fonksiyonları göz ardı edilerek sadece bina olarak tasarlandıklarından bu binalarda iş yapmaya çalışmak hem personel, hem avukatlar hem de vatandaş için çile haline gelmektedir.

Adliye deyince sadece dışarıdan bakılınca gösterişli görünen ve içeriye girince ferah koridorlardan ulaşan bir bina anlaşılmamalıdır. Adliyelerin vatandaşların otopark sıkıntısı yaşamayacakları, içeriye girebilmek için kapısında metrelerce uzayan bir kuyruğa girmek zorunda kalmayacakları, duruşma salonu önünde saatlerce ayakta beklemek zorunda kalmayacakları, asansörleri sıkıntısızca kullanabilecekleri, avukatların adliye personeli gibi kabul edilerek görev yapabilecekleri şekilde tasarlanmaları gerekmektedir. Adliyede baro için her katta yeterince baro odası tahsis edilmeli ve bu baro odalarının geniş ve ferah olması sağlanmalıdır.

Yine duruşma salonlarının en az koridorlar kadar geniş ve ferah olması, mahkeme kalemlerinin de aynı genişlik ve ferahlıkta tasarlanması gerekmektedir. Adliye personelinden daracık odalarda dip dibe oturmalarını bekleyemeyiz sonuçta. Adliye tasarımında önemli olan bir diğer husus ise yapılacak olan adliye binasının mevcut ihtiyacın en az üç katını karşılayacağı şekilde tasarlanması gerekmektedir. Yoksa yeni adliye binası yapıldıktan iki sene sonra bu yeni binanın yetersiz olduğundan ve tekrar yeni bir adliye binasına ihtiyaç duyulduğundan bahsetmeye başlarız.

Adliyenin fonksiyonelliği demişken o adliye binasında yargılamaların hızlandırılması ve adil kararların verilmesinin sağlanması gibi küçük (!) detaylar da var tabi. Ama hem bu tekne çok su götürür hem de şu an konumuz bu değil. O konuyu zaten yıllardır muhtelif yazılarımızda işledik, ileride de işlemeye devam edeceğiz. Şimdilik konumuz sadece bina.

Özetleyecek olursak, şehrin yeni adliyeye ihtiyacı olduğu ortada. Bu yeni adliye binasının yerinin ve tasarımının birilerinin haksız kazanç elde edeceği şekilde değil, vatandaşın kaliteli hizmet alabileceği şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Aksi halde her zaman olduğu gibi üç-beş köylü kurnazı kazanırken millet kaybeder.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gürkan Uysal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.