Kocaeli’deki İskenderpaşacılar, Şenol'suz Pandemi

Dedim ki Pazar Pazar ne yazsam?

Malum bu hafta Sağlık Bakanlığı atama kurasında atanmam yüksek ihtimal. Yani devlet memuriyetine geri dönüyorum.

Belki yazdığım son yazılar kim bilir.

Yazdıklarımı severek okuyanlarda var, diken üstünde okuyup hop oturup hop kalkanlarda var.

 

Yazılarımın bürokrasideki çoğu muhatabı tabiri yerindeyse süt dökmüş kedi gibi görünmekteler benim baktığım yerden.

 

Yahu sizde hiç utanma yok mu dedirtircesine bunca ciddi kanıtlı, delilli soruya gıkları çıkmıyor birçoğunun.

 

Kocaeli’de öyle bürokratlar tanıdım ki vallahi insanlıktan nasibini almamışlar. Ankara’ya her gittiğimde içlerindeki hissiyatın, esen fırtınaların seslerini ben duyuyorum da acaba onlar benim içimde kopan fırtınaları ne kadar hissediyorlar?

 

İskenderpaşa diye bir cemaatin adı sıkça Kocaeli’de bürokraside duyulur oldu son yıllarda, özellikle fettullahçılardan sonra!

 

Sosyal medyamdan yazdım beni bulsunlar diye, arayan soran yok.

 

Neyse bunların Fuat Efendi diye bir başları varmış. Henüz kendisine ulaşamadım.

 

Merak ettiğim bir konu var, kendisine Kocaeli halkının önünde de sormak isterim.

 

Bu cemaatle alakalı olduğu söylenen bazı bürokratlarla ilgili sormak istediğim birkaç husus var. ( Sadece Şenol adlı eski müdürü kastetmem)

 

Siz cemaatinizde nasıl kul hakkı yenir, nasıl iftira atılır, nasıl yalan söylenir, nasıl bir insan ekmeğinden edilir, nasıl utanmadan sıkılmadan hayatına devam edilir gibi şeyler mi öğretiyorsunuz?

 

Bu sorular nereden çıktı derseniz, sizlerle hareket ettiği iddia edilen ve kendilerinin de hiçbir şartta reddetmediğini bazı bürokratların Kocaeli’deki davranışlarından derim.

 

İşitirim ki devlete yakınız tarzı laflar dolaşmakta bazı cemaat mensuplarınızın ağzında!

 

Bak Fuat ya da adın her neyse efendi, siz devlete değil iktidar partisine yakınsınız.

 

Sizin gibilere kimse çıkıp burası Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti, anayasaya göre gidin tekkeler zaviyeler kanunu okuyun demediği için sizlerde kendinizi nimetten sayınca içinizden bazıları o kadar haddini aşıyorlar ki sizler bile sesinizi çıkarmıyorsunuz?

 

Benim sizlere naçizane bir teklifim var, sizler kul hakkı yemiyorsanız, yüreğinize, mertliğinize, dürüstlüğünüze güveniyorsanız buyurun Kocaeli halkının gözleri önünde sizi canlı yayında tartışmaya davet edeyim.

 

Ben Şenol Ergüney gibi bürokratların yaptığı yanlışları anlatırken sanmayınız ki memleketteki cemaatlerin cirit atarcasına kafasına göre hareket etmelerini görmüyor, birçokları gibi susuyorum.

 

Hepinizin beni çok iyi anladığına inanan biri olarak sormak isterim. Sizler bu ülkenin kurucu önderine Atatürk’e ne kadar saygılısınız?

Sizleri halk ne kadar tanıyor?

Amacınız ne, milli ve dini bayramlarda neden halkla bir arada görülmüyorsunuz?

Halktan bu kadar kopukken cemaatinize mensupların yaptığı hatalar sizinle mi ilgili?

Gizlilik içinde yürüttüğünüz faaliyetler var mı?

Bugüne kadar FETÖ’nün Pennsylvania’daki başıyla ilgili ne yaptınız, tek kelime eder misiniz?

17 24 Aralık diye belirlenen milattan önce Fetullah’la olan ilişkiniz ne düzeydeydi?

 

Bak Kocaeli’deki İskenderpaşa cemaati son Milletvekili seçimlerinde seçim ücretini yatırmak İçin Kocaeli Valiliğine gittim. Sabahtan il sağlık müdürlüğü sekretaryasından müdürle görüşmek için randevu talep ettim. Sekreterin bana dediği beyefendi müdür bey valilik toplantısından yeni geldi, malum Ramazan ayı, kendisi oruçlu, öğleden sonra iki gibi gelmeniz mümkün mü diye sordu?

Bende mübarek Ramazan ayı adam yorgundur diye iki de geleceğimi söyleyip ayrıldım. Saat bir buçukta valiliğin içine gelen üç polis beni gözaltına alacaklarını, sağlık müdürünü tehdit ettiğimi söylediler?

 

Şimdi İskenderpaşa Cemaatinin Kocaeli’deki yöneticisi olduğu söylenen Fuat Efendi sana soruyorum mübarek Ramazan ayında oruç ağzıyla iftira atmaktan çekinmeyen, haysiyet anlayışını her defasında ortaya koymaktan çekinmeyen Şenol Ergüney gibi biri senin cemaatindense çık açıkla biz insanlara iftira atan bu adamı kolluyoruz deyin, yok sizin cemaatinizden değilse bizden değil deyin ve neden sizden olduğu söylenirken bu durumlara gıkınızın çıkmadığını açıklayın!

 

Gelelim Kocaeli Milletvekillerine, bahsi geçen Şenol Ergüney’e, düne kadar AKP Kocaeli Milletvekillerinden hemen tamamı tarafından desteklenen bu şahsın yaptığı haksızlıklara neden AKP haricinde bulunan CHP, MHP, HDP, İyi Parti milletvekilleri ağzını açmadı?

 

Peki, Şenol adlı müdür neden görevinden daha sözleşmeye imza atalı 2,5 ay olmuşken alındı? Kendi ekibi neden önce istifa edip sonra geri çekti istifalarını?

 

Yoksa AKP Şenol Ergüney ’den dolayı ne kadar tepki çektiği mi anladı?

 

Daha doğrusu Şenol gibi birini toplumda ve sağlık camiasında oluşan tepkiyi dindirmek için mi görevden aldı?

 

Malum Şenol Ergüney döneminde Pandemi nin hali ortadaydı, yanlış veri açıklayarak herkesi yanılttığı gerçeğini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kendi ağzıyla Türkiye’ye açıklıyordu.

 

Eee bu Şenol adlı müdürün ekibi önce istifalarını sunarken ne oldu da istifalarını geri çektiler? Kimdi bu Şenol’un prensleri diye tabir edilenler?

 

Onursal Varlıklı, Mustafa Tekin, Coşkun Güler!

 

Onursal Varlıklı hakkında çıkan ciddi iddialardan sonra tekrardan istifa etti. İddiaların detayına girmiyorum ancak kendisini o iddialardan sonra AKP’li bayan milletvekilini karşılayanlar arasında yeni il sağlık müdürünün yanında görünce demek ki bu istifaya rağmen pek de bir şey değişmemiş diye düşündüm!

 

Mustafa Tekin, sessiz sakin, Şenol müdürünün bir dediğini iki etmeyen bir Başkan, me kattı mali işlerden sorumlu Başkan olarak tartışılır?

Özellikle hizmet alım ihaleleri konusu incelenmeli, attığı her imza bence iyi incelenmeli!

Neden; şehir bölge hastanesinde aklıma yatmayan bazı durumlar var, Gölcük Devlet Hastanesi hala bitmedi, bazı 112 istasyonlarını yapan firmanın işi bırakıp kaçtığı iddiaları var!

 

Coşkun Güler, personel işlerinden sorumlu. İlde bugüne kadar geçici görevlendirmelerde hizmet puanına göre görevlendirme kaç kere yapmıştır? Personele mobbing yapmakta mıdır? Üste şirin alta zalimce davrandığına bizzat defalarca şahit olduğum bu kişinin vukuatları bitmek bilmiyor. Kendi eşinin sağlık raporu sebebiyle nöbet tutmadığı daha önceden yazılmıştı. Karakoldaki ifadesinin değişmesi ile ilgili suç duyurusunda bulunduğum bu şahıs Kandıra Devlet Hastanesindeyken AKP’li Kandıra yöneticisinin genç bir doktor hanıma yaptığı hukuksuzluğa ağzını açmadığı bu olayı Türkiye duydu. Gölcük Devlet Hastanesinde yıllarca yöneticilik yaparken görevli tek bir beyin cerrahı vardı kendisinin haricinde. O dönemlerde tek uzman hekim olan branşlarda icap nöbeti yokken demiş mi bir kerede şu İlçe için bir girişimde bulunalım, şu Gölcük, Karamürsel’in beyin cerrahisi konusunda çektiği sıkıntıyı çözelim. Yıllarca Kamu Hastaneler Birliğinde ’de idari hizmetler sorumluluğu böyle birine bırakıldı, sonuç tüm il genelinde o yıllardan beri ortada.

Geçen hafta müdürlüğe gittim, cağ kebabı sever sendikacı Sağlık-Sen Başkanı Erdal Yıldırım kapıyı bile vurmadan bodoslama içeri girdi, bu adamlar mı devlet adabı biliyorlar şimdi?

 

Arzu Aşı aylardır belki yıllardır personel sıkıntısı çekerken gazeteye verdiği röportajda topu bakanlığa atıyor, daha dün 112’den acil servise personel çeken Coşkun’a gık diyemiyordu. Serhat Karatepe’nin idareci olduğu o dönemde de karşısına çıkmış hem Arzu Aşı ’ya hem yardımcısı Serhat Karatepe’nin 112 personeli kendi asli görevini, nöbetini tamamlamadan hastanelerde çalıştırılamaz dememe rağmen yaklaşık iki ay kadar bu sıkıntı devam etmişti. Bugün o gün ağzını açmayan Arzu Aşı ’nın personel eksik demesi bana göre timsah gözyaşlarından başka bir şey değil.

 

Ahmet Sarıışık hastanelerden sorumlu, pandemiyi iyi yönettiğini söyleyenler var ancak ben kısmen katılıyorum. Şenol Ergüney ’in yerine vekâleten bıraktığı bir isim. Uzun yıllardır sistemin içinde idareci, sistem derken benim eleştirdiğim sağlık yöneticilerinin içinde bulunduğu sistem. Körfez Devlet Hastanesi’nin yöneticiliğini yaptığı dönemde benim çok değer verdiğim bir memura yaptığına inandığım mobbingci tutum üzerine kendisini yakinen tanır hala takip ederim. Serhat Karatepe benim sevdiğim bir arkadaşımdır ve kendisi ile birlikte çalışmaktadır.

 

Yalnız geçenlerde başhekimler toplantısının çıkışına denk geldiğimde Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünde düne kadar benimle samimiyetleri olduğu bilinen, Şenol Ergüney döneminde kendilerinin yanına gittiğimde duydukları çekingenliği hala üzerlerinden atamadıklarını gördüğüm bu arkadaşlarımıza tavsiyem yaptıkları davranışları Şenol gibilerin karşısında yapmalarıdır!

 

Mürsel Durmaz bugün halk sağlığı başkanıdır. Dün il sağlık müdürlüğü yaptığı dönemde eleştirdiğim ancak bugün pandemiden dolayı zaman zaman görüştüğüm bir hekimdir. Bu şahsında Şenol ve ekibi tarafından zor durumda bırakıldığına inanırım. O sebeple de kendisinin yaptığı görevin önemi bugün tüm Kocaeli Halkının geleceği için önem taşımaktadır. Yardımcılarından İnci Sobi’yi yıllardır takip eden biri olarak görev anlayışını beğenmem. Koca Pandemi nin Kocaeli’deki   Sağlık Bakanlığı mücadelesinin en önemli basamaklarından olan Halk Sağlığı gibi bir birimin başındaki ikinci kişi  olarak Kocaeli halkının sağlığından ziyade daha çok valilikle sağlık müdürlüğü arasındaki koordinasyonu sağlıyor gibi görünüyor benim açımdan.

Giden Vali Hüseyin Aksoy’un yıllardır yürüttüğü KSEPT projesinin başında valinin hanımı vardı. Hülya hanımın yanı başında da hep bu inci Sobi. Bu proje ne oldu ne kadar başarıya ulaştı, biliyorsunuz tüm maddi ve personel kaynağı sağlık müdürlüğünden karışlanıyordu bu projenin. Şahsen Hüseyin Aksoy’un yanında götürdüğü hiç hazzetmediğim Kudret Efendi, olumlu mu olumsuz mu bir türlü öğrenemediğim Yaşar’la keşke Dursun Balaban’ı ve İnci Sobi’ye götürseydi diye hep içimden geçiririm. Aydın’da Kespte devam ederlerdi.

 

Birde özel hastanelerle ilgili Başkanlığa Şeref Kasımoğlu ve yardımcılığına Sabri Medişoğlu getirildi. İkisi de Hasan Aydınlık’a yakın olan bu kişiler yıllarca Kocaeli’de idarecilik yaptılar. Hatta Sabri Efendi Bakanlık’ta kısa sürede olsa idarecilik yaptı. Hatta hatta üstün başarılarından mı bilinmez Sudan mı Somali mi taaa elin Afrika’larında idarecilik bile yaptı. Bu kişiler madem bu kadar başarılı acaba pandemide Mürsel beye yardımcı yapılsalardı ilimiz için daha mı faydalı olurlardı?

 

Sonuç olarak bu Şenol Ergüney döneminde sağlık müdürlüğünü son derece kötü yöneten idarecilere ben karşıyım. Hala idarecilik yapmalarına karşıyım. Şehrin Covid’te hali ortada.  Bu idarecilere kötü yöneticilik sergiledikleri için karşıyken kendilerine dediklerime bugüne kadar gıkı çıkmamışlar olarak geçtiğimiz senelerde müdürlükte benim karşımda bazı hal ve hareketlerinden eser kalmamalarını neye borçlu olduklarını da sorgulamak isterim.

 

Gelelim sağlıktan sorumlu vali yardımcılarına! Özellikle Aziz İnce döneminden sonra bu göreve gelenleri çok pasif olarak görmekteyim. Sormak isterim bu birimin görevi nedir? Sağlıkta her gün vatandaş dünya sıkıntı çekiyor?

Şuanda bu göreve bakan Arslan Bey inşallah yüzümüzü kara çıkarmaz demek isterim!

 

Son olarak Kocaeli Milletvekillerinden sağlıktan sorumlu Emine Zeybek hanımı ilimizde sağlık bürokrasisini cemaatlerin cirit sahasına çevirenler hakkında daha dikkatli olmasını rica ediyorum. Elbette Kocaeli’nin diğer milletvekilleri de, İl protokolü de şunu iyi bilmeli Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin içinde bugünün cirit atar, cemaat sever, takunya sever zihniyetlerine kimsenin göz yummaya hakkı yoktur.

 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE sözleriyle yazımı bitiriyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Ersoy Kandemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Körfezli - Ersoycan isimli yorumcu, Ersoy bey'i tanırım, adam gibi adamdır, haram yememiştir, yiyene de göz açtırmamıştır, bildiği doğruları söylemekten asla vazgeçmez, Devletine kayıtsız şartsız sadakatle bağlıdır, asla susturamazsınız ve susmazda sıkıntısı olanlar, alengirli iş çevirenler düşünsün.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 07:14
05

Körfezli - Ersoycan rumuzlu yorumcu Ersoy bey'i tanırım haramla hiçbir şekilde işi olmaz ve bildiği doğruları söylemekten ve de Devletine sadakatten asla vazgeçmez, haksızlık karşısında asla susmaz, kendisi evinede, ailesine de, işine de sadıktır, susturamazsınız, kişi kendinden bilir işi hadi selametle.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 07:10
04

Ersoycan - Memurluğa dönüyorsan aklını başına alacaksın, önceki hareketlerini yapma bak Devletimiz sana bir şans daha veriyor. Akıllı ol bakalım. İşine evine, etliye sütlüye karışma, fevri hareketler yapma beyaz kod verip durma sonra. Ekmeğinin peşinde ol. Helal rızık gibisi yoktur.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 20:35
07

Giresunlu Şeno$acak - @Ersoycan 04 nolu yoruma cevabı: Ersoy canınıza susarken bile ot tıkar, bundan sonrasını siz düşünün, girdi içinize, benim tanıdığım Ersoy’a bombacı diyenler var, yani terörist gibi değil, bombacı mülayim gibi.Bu sefer fitili kısa tutarsa şaşırmazsınız, siyaseti kullanacağım filan diyormuş. Adam yöneticilere demediğini komadı bir tanesinin seside çıkmıyor. Valilikte geçen bir yürüyüşü var, sanki daha da sinirlenmiş gibi, hayrını görürsünüz yazın biraz daha böyle başlar ananızı anmaya

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 18:39
03

Yalnız Kurt - Sn Ergüney hakkındaki iddiaları yalanlayamıyor, eski kosaderciler neden sessiz kalıyor ve bir çoğu halen sağlık idarecileri, ortada boy boy resimlerini yayınladınız hiç biri sesini çıkartamıyor, Zaaflarına yenik düşen, egolu, liyakatsiz kişiler idareci olmamalı, Sağlıkta sözleşmeli idareciliğe son verilmeli, liyakat ve ehliyet sahibi kişiler ve kişiliklere önem verilmelidir. Sendika, tarikat, cemaat, siyaset, ahbab çavuş ilişkileri ile gelen kişilerden ne beklenir ki, göbekten birilerine bağlı olmamalıdırlar,

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 04:16
02

Botokscu - Merdiven altı ve kaçak köçek yerlerde, ehliyet sahibi olmayan kişilere bu botoks işini yaptırmayınız,vergi kaçıran kişilere eft ile ödeme yapınız, güzellik salonu sağlık ekiplerince denetleniyor!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 19:11
01

Bedirhan - Yüreğinize sağlık Ersoy bey, kısa ve öz olarak sağlık idarecilerini anlattınız, Allah ayağınıza taş değdirmesin, yalnız Körfez Devlette adı gazete haber iddialarında botoksçu başhekim diye anılan kişiyi idari soruşturmada aklayan kişi kimdi? Allah korkusu yokmu bu kişinin her şey gün geldiğinde ortaya çıkacaktır diye umuyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 19:03


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi