BAKAN Koca, KOCAELİ 112 Yöneticileri ve Rektöre sesleniş!

Son yazımda Kocaeli bürokrasisinden ve milletvekillerinden bahsedeceğimi söylemiştim.

Fikri Işık, İlyas Şeker, Hüseyin Aksoy, Seddar Yavuz, Coşkun Güler, Beyazıt Tanç, Ahmet Derviş Set, Arzu Aşı, Ahmet Sarıışık, Cihat Nazım Çaka, Nazif Aksoy, Harun Arslan, Ferhan Uğur,  Damla Tosun, Yalçın Payal, Seyfettin Çil, Habip Korkmaz, Akın Yılmaz, Veysel Tipioğlu, Hüseyin Şaşkın, Saffet Sancaklı, Aziz Bakıoğlu, İsmail Güldoğan, Muhittin Paça, Aslan Avşarbey, İsmail Gültekin, Atilla Kantay, Aytaç Akgül, Necip Çakmak, Hasan Gözen, Cengiz Karabulut, Mehmet Ünal, Osman Aslan Canbaba, Hamza Şayir, Zeki Aygün, Şener Söğüt, Yasin Özlü, Osman Okur, Bayram Keskin, Oğuzhan Urhan, Ahmet Faik Kapluhan, Enver Mete Aslan, Muhammed Bamyacı, Beyhan Pekey, Akın Deveci, Ahmet Yavuz Oral, Gökhan Çakır, Gökhan Güllüoğlu, Ejder Sevici, Soner Fevzi Vurur, Lale Bora Buyruk, Fatma Gül, Özgür Hazırbaş, Abdullah Batur, Nedim Özbey, Aslı Dilara Bayat, Recep Orhan, Sibel Vurur, Hakkı Beşkazalı, Emre Kantar, Raşit Dellal Emir, Mehmet Etyemez, Musa Güney, Gürkan Gözen, Şanbaz Yıldız, Yunus Emre Kurt, Şenol Tiryaki, Erdem Türedi, Kamil Tüylüoğlu, Ulvi Yılmaz, Nurettin Nacar, Afşin Ekmek Yapar, Tahir Olcay, Osman Eşgin, Cevdet Yavuz, İsmail Akbıyık, Öznur Barış, Ömer Akmenşen, Mustafa Çöpoğlu, Yaşar Yaman Ocak, Hakan Çelik, Gökhan Uyan, Banu Usta, Remzi Kaya, Halim Dedeoğlu, Yalçın Arslan, Sadullah Keleş, Halis Koç, Göknur Bektaş, İbrahim Şirin, Mehmet Nuri Paşa, Oğuzhan Artut, Arem Çarikçi, Mahmut Yandık, Hasan Soba,  Ömer Burak Barış, Berna Abiş, Fikret Hocaoğlu, Mustafa Gebeş, Orhan Tanış, Ahmet Utaş, Ahmet Özüer, Faruk Denli, Fevzi Canbaz, Necmi Bulut, Akın Doğan, Ayhan Zeytinoğlu, Kürşat Bal, Bilal Arpacı, Sait Ağdacı, Kahraman Bulut, Kerem Toramangil, Mehmet Halim Karabekir, Mehmet Bostancı, Durmuş Bekdemir, Funda Kaymak, Ebru Küllahçı, Mustafa Bozoğlan, Taylan Bingöl, Dursun Karaman, İsmail Uslu, Yusuf Ziya Ürük, Aysel Baladın, Ayhan İlhan, Ceyhun Yalçın, Nuri Koç, Şengül Talgır, Omay Cem Çiçek, Derya Kurt, Şaban Arlı, Alparslan Kaya, Hasan Taylan gibi daha birçok  isim var protokol listesinin dününde ve bugününde yer alan.

Hâkimler gün boyu dosyadan başını kaldıramamakta, savcı desen her gün bir sürü dosya inceler, valiler var listede, siyasi parti il başkanları, belediye başkanları, kısaca  il protokolünün bir kısmını yer verdim, listedeki çoğu kişi yoğun tempoda  çalışmaktalar.

Düşünün bu listedekilerden biri fenalaşsa, acil ambulans ihtiyacı doğsa ne yapacaklar, 112’yi arayacaklar elbette!

Peki, bu listedekilerin bir bölümü beni tanır, ailemi tanır, bu il için neler yaptığımı bilirler.

Bilmedikleri yerleri tamamlamakta yarar gördüm ve bu yazıyı yazayım dedim.    

Pek kıymetli sağlık bakanı  Fahrettin Koca’yı ve sağlık idareciliğini beğenmediğim birçoklarına görüşlerimi biraz daha açıklamakta yarar görüyorum.

Devletim için canım pahasına yıllardır çalışmaktayım. İnanın ne makamda, ne parada, nede en ufak kişisel bir çıkarda gözüm olmadı.

Kocaeli’de 2014 Ağustos’unda 112 Komuta Kontrol Merkezinde göreve başladığımdan beri Kocaeli halkının  ne sebeple olursa olsun karşı karşıya kaldığı riskler ve engellenmesi, devletimizin  gelişmesi için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım.

Bu uğurda neler yaptığımdan fazla bahsetmememe rağmen, şunu açık bir şekilde beyan etmekte fayda görüyorum.

Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımızın yararı için il protokol listesindeki  isimlerin hepsini karşıma alabileceğim bazı hususlar var. Bu hususlar teknik olarak hâkim olduğum, tecrübemin ve bilgimin olduğu konular.

Farkındaysanız birçok kurum amirinin hal ve davranışları ortada, peki ben bu kişilerle ne için mücadele veriyorum senelerdir biraz daha anlatayım!

Ne valisi, ne hâkimi, ne savcısı, ne öğretmeni, ne de ilimizde yaşayan vatandaşların  112 KKM’ nin, 112 personelinin ne kadar önemli bir görev yaptığını tam olarak anlayamaz  bana göre, hakları vardır da, ben hekim olarak üç ayda anlayamadım tam olarak!

İş ciddi, zamanla yarışıyor 112 çalışanları. Bir vaka düşünün, yakını panikten 112 AÇM’ ye adresini bile verirken eli ayağına dolaşmış. Annem garipleşti, konuşması tuhaflaştı, bir iki dakikadır bu halde, kalp ve şeker hastası diyor.

Eğer bu teyzemizin kan şekeri 60’lara düştüyse 112’nin oraya en kısa zamanda müdahale etmesiyle etmemesi arasındaki fark ÖLÜMDÜR!

Kalp hastası, belki bir pıhtı attı, belki kalp krizi geçiriyor. 112’nin hastanın  ne kadar kısa sürede yanında olursa tıbben yardım ihtimali ve hastanın hayatta kalmasına yardım şansı o kadar yüksek olacaktır.

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü yöneticilerinin hemen hemen hepsi artık beni daha iyi anlamaktalar.

Ancak Kocaeli’deki siyasi erk, cemaatler beni anlayamıyor, üzülmesinler her geçen gün daha iyi anlayacaklardır.

Kocaeli’de Ege Türk adında bir genç kardeşimiz boğuldu Babalı sahilde! Yoğun bakım için bu gencimiz Gebze’de özel bir hastaneye gönderildi. Olay ulusal basına yansıdı. TBMM’de Kocaeli Milletvekili konuyu ülke gündemine taşıdı!

Kocaeli’deki 112 istasyonlarının kapandığını defalarca yazdık. Konuyu yine Kocaeli Milletvekili  TBMM’de soru önergesi vererek sağlık bakanına sordu.

Birde ben Kocaeli’ den Sağlık Bakanına sormak isterim, sayın bakan KOCAELİ 112’deki yıllardır süren idari hataların bedelini vatandaşımız ödemek zorunda mı?

Sayın bakan ben Kocaeli’ den ekranın başında klavyeyle yazarken sizlerin Ankara’da neler yaptığımı görmüyor ya da anlamıyor mu zannedersiniz?

Sayın Koca 2018’den beri acil sağlık hizmetleri genel müdürlüğü görevini yürüten Uzm. Dr. Semih Korkut 23 Haziran 2021’de neden istifa etti?

Pandemi sürecinde iki  sağlık bakan yardımcısı neden görevinden alındı?

Kocaeli’de Şenol Ergüney ’in Pandemi’ deki başarısızlıkları, sanki Kocaeli’de Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği yaptığı dönemde yok muydu?

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünde yıllardır cemaatlere yakın, hatta daha açık yazayım Fettullahçılığıyla bilinen müdürler bugün tabelayı değiştirdi deniyor. Yani sizin de yakinen bildiğinize inandığım İskenderpaşa cemaatinin Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünde ne düzeyde kadrolaştığından haberiniz mi yok?

Buyurun açın telefonu, Kocaeli ya da Marmara Mit Bölge Başkanına sorun, Kocaeli sağlık yapılanmasında dünün Kosadercileri Laledercileri hala sağlık idarecisi mi?

Bu kişiler hala sağlık yapılanmasında etkin mi değil mi?

Bunlar dün Fettullahçıyken yaptığı usulsüzlüklere, hatalara bugünde devam ediyorlar mı? Geçici görevlendirmelerdeki usulsüzlükler, adam kayırmacılıkları Pandemi’ de devam ediyor mu?

Pandemi sürecinde bazı birimlerde aylardır aynı kişiler üzerinden devam eden filyasyon  çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sayın Fahrettin Koca, sizin Kocaeli il sağlık müdürlüğünün mevcut yöneticilerinden memnun olduğunuzu düşünen biri olarak en son Kocaeli Halk Gazetesinde çıkan, 23 Eylül tarihinde fenalaşıp 112 istasyonuna başvuran ve sonunda büyük bir ihmalin ortaya çıktığı olayla ilgili 112 ya da herhangi bir İl Sağlık Müdürlüğü yöneticisinden açıklama olmaması normal mi?

Yarında başka ihmallerden bahsedeceğim bahsetmesinde, sayın bakan ben bu kurumda zamanında denetim yaparken kaç tutanak tuttum. Bu kurumun gelişmesi için yaptığım bu denetimlerden o günün idarecileri memnun olduğunu ifade ederken, bugün Kocaeli 112’de gelişen bu elim hadiseleri üzülerek yazmaya devam ediyorken çok yakında bu kurumdaki görevime geri dönebilirsem eğer bu sorunların bir daha yaşanmaması için elimden geleni yapacağımı da belirtmek isterim.

Memuriyete geri dönmek istememdeki en büyük iki sebepten bir babam diğeri Kocaeli halkına bir daha bu sıkıntıların yaşatılmasını istemememdir.

KOCAELİ HALKININ zarar görmemesi için bu yazıları yazarken, Pandemi sürecinde yoğun çalışan 112. Personelinin   yıllardır ağzını hiçbir olumsuzluğa açmaması konusunda kurum idarecilerinin acaba baskısı mı vardır?

Son cümlelerimi KOÜ rektörü Sadettin Hülagü’ ye yazıyorum. Sizi rektörlük anlayışınız konusunda en sert dille eleştiren, üniversitenin akademik başarısı her geçen zaman diliminde daha belirginleşirken, koroner yoğun bakımı 55 gün kapanan, yıllardır 112’den kalp krizi vakası aldığına şahit olmadığım bir rektöre ne denebilirse onları demek isterim.

Sadettin Hülagü sizin tıbbi etik anlayışınızı zerre kadar beğenmeyen bir tıp hekimi olarak ben bu ilde doğmuş büyümüş biriyim. Şimdi ben yıllar önce 112 KKM Danışman Hekimiyken, KOÜ üniversitesinde gece müdürleri vardı, derlerdi ki yok ambulans bozuk, yok cihaz bozuk, yok sevk talebinde bulunurlar doktorlu doktoru ambulansa vermekte zorlanırlar. Yine yoğun bir 112 akşamında üniversitenin gece müdürü arıyor beni, diyor ki kardiyak panel çalışamıyoruz, yani kalp enzimleri, yanılmıyorsam bir iki defadan fazla oldu. Koca üniversite kalp enzimi çalışamıyor.

Sayın Hülagü ben bu cümleleri siz rahatsız olun diye değil Kocaeli halkı daha iyi hizmet alsın diye yazıyorum. Umarım aynı şekilde üniversitenizde sorunlar devam etmiyordur diyeyim!

Bir sonraki yazım kurum denetimi, disiplini ve  gelişiminin üzerine olacaktır.

Saygı ve sevgilerimle. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Ersoy Kandemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi