Değerli okuyucularım, tekrar merhaba

Bu haftaki yazımda size Kızılay Kocaeli şubesinde yaptığımız hizmetlerin bir kısmından, kurulan tuzaklardan ve suçsuz olarak yönetimim ile birlikte görevden alınmamdan bahsedeceğim.

Başıma gelenlerin bir kısmı Kocaeli Halk Gazetesinde haber yapıldıysa da eksik kalanları ile birlikte, yaşadıklarıma köşemde açıklık getirmeye çalışacağım.

Önceki adı Kızılay İzmit şubesi, sonraki adı Kızılay Kocaeli şubesi olan bu şubede 1984 yılından itibaren 30 yıl müddetle şube kurullarında ve yönetim kurullarında görev aldım. Ücretsiz ve gönüllü olarak hizmet ettim. 2005 yılında şube başkanı oldum.11 yıl şube başkanlığı yaptım. 2014 yılından itibaren başıma gelmeyen iş kalmadı.
2014 yılında hırsızlar tarafından İntertex( kocaeli fuar merkezi) teki depomuzdan hırsızlar tarafından Kızılay’ın çadırları çalınınca fırsatı ganimet bilenler bu hırsızlıkla beni ilişkilendirmeye ve azmettirici durumuna düşürmeye çalıştılar. Bunun için Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandım. İlk celsede suçsuzluğun anlaşıldı. Beraat ettim. Bana kumpas kurmaya kalkışanlar ihanetten yargılandılar. Her biri onar, onbeşer yıl ceza aldılar. Daha sonra şube genel kurulu seçimini bahane ederek tekrar tuzağa düşürmeye kalkıştılar. Çok şükür bu tuzağı da atlattım.
Ayrıca ahlaksız iftiralarda bulundular. Dava açtım. Tehdit ve iftiralarından dolayı cezalar aldılar. Her yolu denediler. Muvaffak olamadılar. Baktılar ki kurulan tuzakları atlatıyorum, bu sefer yeni seçilen genel merkez yönetimi tarafından 14 Temmuz 2016 tarihinde görevden alındım. Alınmakla kalmadım. Dernekler kanununa aykırı olarak üyelik kaydım silinip, bilinçli gönderilen müfettişlerin raporuyla Savcılığa verildim. Kocaeli Baş Savcılığının 4.5 yıl süren araştırması sonucunda “….kovuşturmaya gerek yoktur” kararıyla beraat ettim. Ben görevden alındıktan sonra göreve gelen yeni Kocaeli şube başkanı, göreve başlar başlamaz basına verdiği ilk beyanatında “örselenmiş Kızılay devraldık” dedi. Halbuki o örselenmiş dediği Kızılay Kocaeli şubesi, şehre çok faydalı hizmetler yapmıştır. Yeni gelen şube başkanına hizmet yapabilmesi için ciddi gelir kaynakları bırakmıştık. Bu kaynakları görmedi mi? Yoksa genel merkez ellerinden mi aldı? Şayet yeni şube başkanı, 10.000 adet bastırdığımız halde dağıtmaya fırsat bulamadan görevden alındığımızdan dolayı halkımızın da okuyamadığı “ HİLÂL-İ AHMER İZMİT MERKEZİNDEN TÜRK KIZILAYI KOCAELİ ŞUBESİ’NE “ adlı kitabı okusaydı bu sözü söyleyemezdi. Bu kitapla Kızılay Kocaeli şubesinin 1912-2015 yılları arasındaki tarihini yazılı hale getirdik.(Bu kitap ciddi bir çalışma sonucu Kızılay Kocaeli Şubesinin hafızası olarak o zamanki Kocaeli Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Sezer.Ş.Komsuğlu’nun izniyle Prof.Dr.Işın Altun ve yardımcısı Ersin Çelik tarafından hazırlanmıştır). Şu andaki şube yönetiminin bu kitabı Kocaeli halkına dağıttıklarını da sanmıyorum.
Değerli okuyucularım
Bu kitabı Kocaeli şubesinden isteyiniz.(ücretsizdir). Kızılay Kocaeli şubesinin tarihçesi ile alakalı(1912-2016) ilk defa böyle bir kitap hazırlanmıştır.
Okuyunuz. Kütüphanenizde bulunsun.
En çok zoruma giden taraf, “örselenmiş kızılay” sözünü söyleyen başkanın meslektaşım olması. Kızılayı hiç tanımıyor olması. Daha önce şubeye emeğinin hiç geçmemiş olması. Ne onun beni, nede benim onu hiç tanımamış olmam. Hiç bir yerde görüşmemiş olmamızdı.
Böyle bir laf edeceğine, Kızılay Kocaeli şubesine 30 yıl emeği geçmiş olan benden, bilmediği Kızılay hakkında bilgi almasını yeğlerdim. Genel Merkezin hesabı benimle idi. Bu kişinin benimle hesabının olması İçin bir sebepte yoktu. İş yapmaya niyeti olanın, bilmediği ve tanımadığı bir insanı genel merkezin sırf görevden almak için hazırlattığı taraflı raporu fırsat bilerek suçlamamış olması gerekirdi. Aksine hakkında hiçbir şey bilmediği şube konusunda 30 yıllık tecrübesi olan benden bilgi alması gerekirdi. Rapordaki suçlamalar savcılık tarafından reddedilince ve suçlanan Başkan beraat edince bu kişi acaba ne duruma düştü?
Belki de değişen bir şey olmamıştır. Mahçup olmakta bir vasıftır.

Önce özet olarak bizim yaptıklarımızdan bahsedelim.
Benim şube başkanı olduğum 2005 yılından önceki dönemlerde şube başkanları ve şube kurulu üyeleri çok değerli hizmetler yaptılar. Hepsini saygıyla anıyor, şükranlarımı sunuyorum. Vefat etmiş olanlara da Allah(c.c) dan rahmet diliyorum.
Şayet bu kitabı Kocaeli şubesinden talep ederseniz kuruluştan bu yana yapılan hizmetleri kapsamlı olarak öğrenmiş olursunuz.
Gelelim 2005 yılından görevden alındığımız 2016 yılına kadar bizim yaptıklarımızın özetine;
2005 yılında Başkan olur olmaz ilk işim Kızılay iş Merkezindeki özel Kızılay tıp merkezini büyütmek oldu. Yeni cihazlar aldık. Doktor ve personel sayımızı artırdık. 30 hekim 58 personelle günlük 750 hastaya hizmet verir hale geldik. Kocaeli’de en başarılı özel tıp merkezi, hatta marka olduk. Bodrum kattaki depomuzu genişlettik. Bu depoya hibe olarak giyim malzemeleri, afet malzemeleri, beyaz eşya, sakat arabaları, koltuk değneği, âmâ bastonu vs alarak, bunları ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Ayrıca her yıl Ramazan ayında zincir AVM lerden aldığımız gıda malzemelerini de ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Tıp merkezimizin faaliyetini sonlandırdığımız 2010 yılı ve görevden alındığımız 2016 yılına kadar Yaklaşık 10.000 kişiye nakdi yardım, 30.000 kişiye ücretsiz muayene yardımı, 8000 kişiye gıda yardımı, 450 kişiye tıbbi yardım yaptık. 150 kişiye burs yardımı yaptık.
İntertex uluslararası fuar merkezinde Büyükşehir Belediyesinden 6500 m2 depolama alanı tahsisi aldık. Bu depoya ciddi yatırım yaptık. İçine çok miktarda gıda ve giyim eşyası ile ısınma cihazları depoladık. Pakistan sel felaketinde trenle Pakistan’a 640 ton gıda ve çeşitli malzemeler gönderdik. Ayrıca Van depreminde bu depodan depremzedelere 130 tır gıda, giyim, katalitik sobalar, çadır ve çocuk oyun malzemeleri gönderdik. Bilahare buraya 20.000 çadır depoladık. Bu çadırların büyük bir bölümü Suriyeli sığınmacılar için güneydoğuya sınıra gönderildi. 1999 Marmara depreminde Kocaeli’nin diğer illerle haberleşmesinin kesintiye uğramasından ders alarak kesintisiz iletişim sağlamak için Kartepe’ye (şubemize özel) telsiz role istasyonu yerleştirdik. Aynı şekilde tüm Kocaeli’yi kapsama alanı içine almak üzere Çenedağı’na da kabin yerleştirdik. Şubeyi ve intertex’teki depoyu sabit ve mobil telsizlerle donattık.
Kendi imkanlarımızla Ford marka binek aracı satın aldık. Bir müddet sonra Ford fabrikasından üç adet hibe araç daha aldık. Bu araçlardan biri olan Ford Ranger marka aracı da afet aracı olarak donattık. Afette ihtiyaç sahiplerine gıda dağıtım işinde kullanmak üzere ocak ve mutfak malzemeleri ile çorba dağıtımında kullanmak üzere pompalı büyük termos sebiller aldık. Zaman zaman bu malzemeleri Kocaelinde oluşan kısmi felaketlerde kullandık. Depomuza hayırsever vatandaşlarımızdan hibe olarak giysi, beyaz eşya ve sakat arabaları vs alarak bunların ihtiyaç sahiplerine dağıtımını sağladık. Ayrıca Kocaeli dahilinde ve haricinde hayırseverlerden bağış daireler aldık. İşyerlerimizi ve dairelerimizi kiraya verdik. Eskimiş olanlarının bir kısmını yeniledik. Bir kısmını onardık. 2010 yılında Sağlık Bakanlığının talebi üzerine Kocaeli’nde marka olan Tıp merkezimizin sağlık hizmetleri tüm envanteriyle Sağlık Bakanlığı ile mahsuplaşarak sonlandırılmıştır. Buradaki sağlık hizmetlerinin sona ermemesi için bu tıp merkezinin yerini önce Seka Devlet hastanesine, bilahare Derince araştırma hastanesine poliklinik hizmeti vermek üzere kiraladık. 2016 yılına kadar burada sağlık hizmeti devam etti. Plaj yolunda 3300 m2 toplam alanlı 18 daireli konutu ihale yolu ile müteahhide inşa ettirip Kızılay’a kazandırdık. Ayrıca D100 karayolunu gören bir İş merkezinin 1. katında ( arsamızla takas yolu ile) temin ettiğimiz 300 m2 daireye sahip olup, bu daireyi 200.000 tl masraf yaparak şube merkezi olarak hazırlattık. Şubemizi buraya taşıdık. Artık şubemiz D100 karayolundan görünür hale gelmişti. Şubemizin D100 karayoluna bakan ön cephesine yerleştirdiğimiz kayar yazılı ışıklı pano ile gece ve gündüz mesajlarımızı verebiliyorduk. Şu anda görüyorum ki bu pano kaldırılmış. Kızılay İş merkezinin zemin katını kan merkezine tahsis ederek buradan binlerce ihtiyaç sahiplerine kan temin ettik. Ayrıca yahya kaptanda kan merkezi binası temin edilip kiralanmasına vesile olduk.
2016 yılında görevden alınıncaya kadar binlerce vatandaşa ayni ve nakdi yardımda bulunduk.
Uzunçiftlik mevkiinde afet koordinasyon ve lojistik merkezi yapmak üzere 30 dönümlük yer tespit ettik. Buraya kapsamlı bir afet merkezi yapmayı planladık. Bütçemizin böyle bir merkezi tek başımıza yapmaya yetmeyeceğini düşündüğümüzden o zamanki Valimiz Sayın Gökhan Sözer ile görüşerek bu işin İl Özel İdaresi üzerinden gerçekleşmesini sağladık. İnşaatlar bittiğinde buradan tarafımıza bir depo tahsis edilmesi sözünü sayın Valimizden aldık. Daha sonra gelen Ercan Topaca Valimiz bu sözü yazılı hale getirdi. Buna rağmen daha sonra bize buradan yer verilmedi. Şimdi burada AFAD ve 112 faaliyetine devam etmektedir.
Şimdi başkana soruyorum. çoğunu köşemin kısıtlı olması dolayısı ile sayamadığım Kızılay Kocaeli şubesi nasıl oluyorda bu kadar hizmeti yaparken örselenmiş oluyor?

Yeni yönetime soruyorum.

Kartepe’ye kurduğumuz telsiz istasyonunu hiç gidip gördünüz mü?
Bu telsiz istasyonu çalışıyor mu?
Çenedağındaki kabin yerinde duruyor mu?
Bu kabini işlevsel hale getirdiniz mi?
Biliyorsunuz bunlar milli servettir.
Hibe olarak aldığımız üç araçla birlikte toplam beş adet şube aracımız nerede?
Bilhassa afette gıda dağıtımında kullanmak üzere telsizle donattığımız Ford Ranger marka araç nerede?
Plajyolunda inşa ettirdiğimiz 18 daireli konut ne halde?
Yoksa hâlâ boş mu? Bence boş.
Atıl vaziyette mi duruyor? Bence öyle.
Komşular tarafından dairelerin bazı malzemelerinin hırsızlar tarafından çalındığı söyleniyor.
Niçin boş tutulup kiraya verilmez?
Bu gayrimenkulden Kızılay’ın kira kaybı ne kadar? Bence çok.
Bizi görevden alır almaz Kızılay iş merkezini ihaleye çıkardınız. İstanbullu bir zincir AVM şirketi buraya hasarlı raporu alarak binayı yıktı.
Biz görevden alınıncaya kadar bu iş merkezinin hiç bir yerinde hasar yoktu. 1999 depreminden sonrada bina hakkında Kocaeli Bayındırlık Müdürlüğü tarafından hasarlı raporu tutulmamıştı. İhaleyi alan şirketin aldığı hasarlı rapora karşılık kiracılarla yapılan itiraz neticesi alınan yeni ölçümlerle ilgili Kocaeli idare mahkemesine verilen farklı raporlar var mı?
4000 m2 toplam alanlı bu iş merkezinin AVM yaptırmak için yıktırılması elzem miydi?
Bu iş merkezi, 1999 depremi öncesi yapılmış olduğundan binayı yeni deprem yönetmeliğine uygun hale getirmek için hazırlanacak güçlendirme projesine göre perdeler ile güçlendirerek kiraya verilemez miydi?
Şayet binanın yıkılmasını gerektirmeyecek ölçüde beton test raporu var ise, böyle sağlam bir milli servetin yıkılıp heba edilmesi doğru muydu?
Bu binanın altındaki depo artık olmadığına göre ihtiyaç sahiplerine bundan böyle giyim eşyası, gıda ve diğer ihtiyaç malzemeleri belliki dağıtılmıyor.
Şu anda göreve gelmiş olan yeni şube başkanı bizim yaptıklarımızı beğenmedi de acaba bu güne kadar hangi hizmetleri yaptı?
Kocaeli’ye hangi eserleri kazandırdı?
Hangi yatırımları yaptı?
Bu soruların cevabını sadece ben değil, Kocaeli kamuoyu da merak ediyor.
Daha çok sorum var da şimdilik bu kadarla yetiniyorum.

Vatandaşın yıllardır Şubeden aldığı bir çok hizmeti şimdi alamamasının bir diğer sorumlusunda genel merkez değil mi?
Bizim şubeye kazandırdığımız gelir imkânlarını niçin genel merkez şubenin elinden alır?
Plaj yolundaki binayı niçin kiraya vermez?
Bu gelirden Kızılay’ı mahrum eder?
Bu güne kadar atıl duran bu binanın kira kaybı ne kadardır?
Niçin şubenin tasarrufundaki kira gelirlerinin tamamını kendisi alır?
Şube yardımlarından daha önce istifade eden fakir fukara şimdide edebiliyor mu?
Şimdi Kocaeli şubesinden istifade edemeyen muhtaçlara yazık günah değil mi?
Bu ne biçim Kızılaycılık?
Sorularımın muhatapları!
Verilecek cevaplarınız var ise aynı yerde yayımlayacağımı belirtirim.

Değerli okuyucularım.
Maalesef hizmet içinde koşan bir şubenin gönüllü ve suçsuz insanlarını görevden alarak şubeyi yetersiz, belkide işlevsiz hale getirdiler. Bu insanlar hiç bir ücret almadan, Allah rızası için Kocaeli halkına ve fakir fukaraya hizmet ettiler. Teşekkür edileceğine asılsız iddialarla Mahkeme oldular. Beraat ettiler. Bir gün gelecek, devran değişecek ve sebep olanlardan bu yapılanların hesabı sorulacaktır.
Sağlıcakla kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar T. Muzaffer Şişmanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi