AKP’nin Kocaeli’deki sağlıksız Sağlık Politikaları!

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum, 9 küsur yılda bitirebildim. Eğitim ağırdı, Türkiye’nin en zor bitirilen tıp fakültesi olduğunu birçok meslektaşım bilir.


Yıllardır cemaatçi olduğu için birçok liyakat konusunda sorunlu şahısın idarecilik makamında oturduğu bir ülkeyiz maalesef, bu oran mevcut AKP iktidarıyla pik yaptı.

Dün Cumhurbaşkanı’nın TTB’ye sarfettiği sözleri, bugün de TTB’nin ettiği cümleleri okudum.

Sağlık konusunda yaptığım basın açıklamaları, yazdığım yazılara hiçbir yetkiliden bugüne kadar resmi şunu yanlış yazdın diye bir yanıt gelmiyor, ancak kişisel olarak bazı arkadaşlarım düşüncelerini söylüyorlar.

Biraz evel bir ilçe sağlık müdürü arkadaşımı aradım, yıllardır korkusundan ne hale geldiğini anlayamayacak kadar acınacak halde olduğunu bugüne kadar kendisine söylemedim hiç, gerçekten yandığım birçok sağlık idarecisinin ve bürokratın maalesef farklı bir durumda olmadığını düşünüyorum.

Devleti yönetenler bugün bana göre susmuş durumdalar, düşünün devletin valisi beni Twitter’ından engelliyor, hayatında hiç görmediği, konuşmadığı, sorduğu suallere cevap vermediği bir vatandaşı!

Neden engelliyor dersiniz? Alışmış bazı idareciler bu davranış modeline aynı Derince’deki Akın Yılmaz, Başiskele’deki Atilla Kantay, Ekrem İmamoğlu’yla, İstanbul Beylikdüzü’ndeki tören alanında tartışan, konuşmasından, davranışına devlet adamlığına zerre kadar yakışmayan adını bile anmaya gerek görmediğim dönemin vali yardımcısını bugüne kadar yazmadım bugünden sonra onu da detaylıca yazmaya karar verdim. 6 ay öncesindeki Dursun Balaban gibi. Dursun bey son 6 ayda değişti valla bende anlamadım, benim bakış açım aynı hala :) !

Yıllardır Kocaeli’leri yöneten bazı bürokratlara dünya soru, cümle sıralarken bu yazanları okuyanlar bazen bana şunu söylerler; “ Ersoy biz senin yazdıklarını yazsak hemen işten atarlar, defterimizi dürerler!”

Tabi gülüp geçiyorum uzun zamandır bu cümlelere, yahu siz benim yazdığımı, söylediğimi söyleyemezsiniz, söyleyemezsiniz çünkü daha çevrenizde ne olup bittiğinin farkında değilsiniz ki kardeşlerim!

Bu ilde hergün onlarca kaza meydana geliyor hanginizin umuru oldu? Kapınıza oyunuzu bana verin diyenlerin hangisi konuşuyor bu sorunları, ben hem konuşuyorum hem oy da istemiyorum!

Kandıra yolu, Santral Yokuşu, Seğmen battı çıktı, Değirmendere dörtyol, Gölcük İskele yolu, Karamürsel D-130’daki beton yol, Gebze Akse sapağı, Darıca İstasyon mahallesi, Başiskele Karamürsel Caddesi’nde olan kazaların sıklığını kaç kere yerel gazeteden takip edip farkettiniz?

Bu ilde 2014’te bir uyuşturucu tufanı var dedim, hergün yorum takip edenler kaç kere farkettiniz Kocaeli’de madde bağımlısı olan çocukları, sönen hayatları, bu çocukları bu pisliğe itenleri merak edip buldunuz siz ne yapabilirsiniz ben ne yapabilirim ? Devlet yapacak, dikkatinizi çekerim hükümet, muhalefet, iktidar demiyorum DEVLET diyorum, yani Devlet Bahçeli değil , hepimizin DEVLETİ , TÜRK DEVLETİ diyorum. O yüzden ben hep devletimizin yücelmesi için çalışırım, aynı Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde ilk on yılda çalışanlar gibi.

Vali yardımcılarını eleştiriyorum, kaçınız 2016 Ocak’taki valilik soruşturmasında Kocaeli’de valilik ve sağlık il müdürlüğünde üst düzey paralel yapı elemanı var derken ıkınıp sıkılan muhakkikin bu ifadeyi yazdırmakta zorlanırken benim rest çektiğimi biliyor ya da benim gibi bir hekim olan o muhakkikin geçmişini ya da bugün Ankara’da idarecilik yaptığını?

Kocaeli’de 2014 yılında yapılan ambulans ve şöför ihalesinde bu ilin neyle karşı karşıya olduğunu bilemeyebilirsiniz, peki bu ihaleyi benden başka bilen doktorlar ne yaptı, sağlık yöneticileri ne yaptı?

Dile kolay alınan 18 ambulanstaki kalp cihazlarının yarım yamalak çalışmasının karşısında kaç kere ne konuşmalar yaptığımı 112 çalışanlarına sorun. Kocaeli’li vatandaşları bu riskle yüz yüze tutan Kocaeli Sağlık Müdürlüğü idarecileri, Kocaeli Valiliği idarecileri beni durdurabildi mi?

Kocaeli MİT Başkanlığı’na gidip konuyla ilgili verdiğim dilekçeden sonra dönemin bakanı Fikri Işık’ın peşinde olan bu ambulanslardan biri kaç saatte değiştirildi sanılır? Ben bu değişimi örnek göstererek sizce diğer 17 ambulansın düzelmesi için bastırırken kaç 112 personeli, doktoru ağzını açabildi?

Çıksın söylesin bakayım o dönemin sağlık müdürü ve yardımcıları ben bu il için mücadele ederken kendileri ne yapmışlar?

Sağlıktan sorumlu vali yardımcısı ne yapmış? Vali ne yapmış? Basın savcısı ne yapmış?

Aylardır isim isim yazıyorum neden bir tanesi ağzını açmıyor? Ne oldu yıllardır açılan davalar, çıkıp açıklasanıza sonuçlarını? Basına Ersoy Kandemir’i dava edeceğim diyen sağlık müdürüne bugün kaçıncıya yazıyorum fettullah sever diye, neden dava açmıyor? Kendisini pek seven Kocaeli AKP cenahı çıkıp da savunsanıza adamınızı bana karşı Kocaeli halkının önünde, niye savunmuyorsunuz kardeşim yıllarca ilin anasını ağlattığı halde sizin desteklemekten çekinmediğiniz bu adamı ve bunun gibileri!

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz madem bu kentin valisi dün köşe yazarı Adem efendinin yazısında hükümetin valisiyim demekten rahatsız olmadığını belirtmiş, peki ben seni devletin valisi olduğunu söylemeye davet etsem ne dersin, sen tarafına yıllardır yapılan eleştirileri duymuyor musun vali bey, seni partili vali olmakla eleştirenler rahatsız etmiyor mu? Eğer etmiyorsa bil ki ben senden ve senin gibi düşünen memurlardan rahatsızım.

Tabi bunca şeyi sayarken AKP’nin sağlık politikalarıyla ne alakası var Ersoy hoca diyenleriniz var gibi!

Arkadaşlar devletler liyakat, tecrübe, disiplin ve özverili insanlarla yönetilirse başarı olur.

Sağlıkta liyakat var mı? İl Valisi’nin dedikleri ortada, il hıfzı sıhha kurulu ne yapıyor?

İl Sağlık Müdürünü AKP İl Başkanı ya da AKP’li sağlık yöneticisi mi atıyor?

İlçe sağlık müdürlerini günde, ayda, haftada kaç kere siyasiler arıyordur dersiniz? Kaç idarecinin siyasetten, cemaatten, valilikten, Ankara’dan torpili vardır dersiniz, kaç tanesi tırnağıyla kazıya kazıya geldi o makamlara sanılır ? İlçe müdürlüklerinde çalışan persollerin sizce torpilli olanı var mıdır, varsa çoğunlukta mı azınlıkta mıdır?

Soralım bakalım Vali beye, bugüne kadar çıkarın şu her ay yapılan İl Hıfzısıhha Kurulu Kararlarını desem, yan yana koyup baksak sizce yüzde kaç birbirine benziyordur?

İlçe sağlık müdürlerine desem İlçe Hıfzısıhha Kurulu Kararları’nda aynı tablo nasıldır? Ek maddeler, ek denetimler, ek önemleri kaçı almıştır dersiniz?

Vali Seddar Yavuz, İl Sağlık Müdürü Jinekolog Dr.Yüksel Pehlevan, Halk Sağlığı Müdürü Çocuk Dr. Mürsel Durmaz, İl ve İlçe Müftüleri, AKP sağlıktan sorumlu milletvekili Av.Emine Zeybek’e sormak isterim;

-Kocaeli’deki cenaze ve vakit namazlarında sosyal mesafeye uyulmadığını görmüyor musunuz?

-Kocaeli’de sadece tramvaylardaki kameraları inceleyelim dersem kaçınız yanaşır, sosyal mesafenin linç edildiğini kabullenir toplumdan özür dilersiniz?

-Kocaeli genelinde tüm ilçe merkezlerinde Hayat Eve Sığar uygulamasındaki kırmızılıklar artarken İlçe Sağlık Müdürleri’nin makamlarında oturması, kaymakamlıklar ve İl Müdürlüğü toplantıları haricinde kendi ilçelerini gezip eksiklikleri diğer kurum amirlerine ilettikleri kaç kere görüldü, İlçe hıfzı sıhha kurulu kararlarına kaç kere yansıdı?

-Yıllardır ilçelerdeki kaymakamların ilçe sağlık müdürlerinin sağlık yönünden amirleri olmamasına rağmen bazı kaymakamların aşırıya kaçtığı söylenen davranışları ile ilgili il sağlık müdürlüğü yapan şahıslar bugüne kadar bir inceleme mi yapmışlardır yoksa siyasetten çekinen bir görüntü mü çizmişlerdir?

-Sağlıktan sorumlu vali yardımcılığı gibi önemli bir makama hem pandemi hem öncesinde gereken önem verilmiş midir, veriliyor mudur?

-Kocaeli’de bugüne kadar sağlıktan sorumlu vali yardımcılığı yapmış kişilerin birkez olsun kentin yaşadığı ciddi sorunlarda konuyu olay yerine bizzat gidip tespit ettiği incelendiği görülmüş müdür?

- AKP’nin en çok oy aldığı ve seçim malzemesi olarak kullandığı sağlık konusunda vatandaşların memnuniyetinin son yıllarda düştüğünün gözlemlendiği, liyakat konusunda sorunu olan kişilerin özellikle yönettikleri görevlere binayen Cimer’e yapılan şikayetlerde ülke genelinde en yüksek rakamlara sahip illerden biri olduğumuz doğru mudur?

-Kocaeli’deki devlet hastanelerinin acil servislerine günlük kaç hasta başvurmaktadır?

-TTB’ye söylenen kabul edilemez sözlere karşılık Kocaeli Tabipler Odası bugüne kadar Kocaeli’de sağlık alanında yaşanan skandal nitelikte olaylara kaç kere müdahil olmuş, kaç kere kamuoyunu bilgilendirmiştir?

-Pandemi sürecinde aile hekimlerinin günde 100’den fazla hasta bakmaları normal midir? Devlet hastanelerinde bir hekim günde kaç hastaya bakmaktadır?

Ve daha bunun gibi birçok suali sormamanın sebebi bir tarafta hergün vaka sayılarının arttığını duyuran Sağlık Bakanı iken diğer yanda il ve ilçe hıfzı sıhha kurullarının neler yaptığını sorgulamaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Ersoy Kandemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi