Hükümetin Valisi Seddar Yavuz bombayı patlattı!

Kocaeli’de vaka sayıları 4 kat artmış, Seddar efendinin basındaki açıklamalarından öğrendim.

Tam anlamıyla pimi çekilmeye hazır bir bomba olan bu konudaki haberi verdi Kocaeli Valisi, evet 4 kat artmış, hatta iddia ediyorum bir ay içinde böyle devam ederse söylediği rakamın tam iki katını da açıklayabilir.

Ankara’daki siyasi cenahtan özellikle bir konuda çok rahatsızım. Bu ile atanan mülki amirleri inanın uzun zamandır takip eden biri olarak çoğunluğunun görev anlayışını beğenmediğim gibi dikkatimi çeken bir hususta bu kişilerin çoğunluğunun Ankara’da ya hiç bulunmadığı ya da çok az bir süre bulunması tesadüf mü bilemiyorum!

Ya ne kaymakamlar ne vali yardımcıları gördüm, bir gün bu konuda kitap yazmayı düşünüyorum. Yani bunları bu ülkede inceleyen ayrı bir birim var mı?

Bu soruyu yabana atmayın, bugün bu söylediğim birim olsa bazı kaymakamların yaptıkları hatalar daha net görülürdü 15 Temmuz’dan öncesi ve sonrası dahil!

Bu ilde görev anlayışından en  haz etmediğim vali Hüseyin Aksoy, vali yardımcısı Dursun Balaban, kaymakam Akın Yılmaz, Hasan Gözen, il sağlık müdürü Hasan Aydınlık, sağlık müdür yardımcısı Pınar Özkır Sönmez, Vedat Tortumluoğlu, Coşkun Güler, milli eğitim müdürü Rasim, yardımcısı Sadık, savcı Raşit, emniyet müdürü Selçuk, başpolis Hüseyin vs liste uzayıp gidiyor.

Dursun efendi hariç hiçbiriyle oturup bir çay içmişliğim yok, aman pardon su içmiştim. Yemek teklifimi işlerinin yoğunluğu gerekçesiyle reddetmişti, yakında yineleyebilirim, malum bu aralar rahat biraz. Ne de olsa artık beni daha iyi tanıyor, saygıda kusur etmiyor, vallahi o geçmişteki Dursun efendiye ne oldu bilmiyorum, sanki yer yarıldı yarıktan içeri düştü, derinlerden yeni bir Dursun efendi fırlattılar sanırsınız. Canım benim ya, nasıl da sempatik, güzel huylu, anlayışlıydı bana karşı, hediye alınca sevindi sağ olsun, içimden geliyor dedim ne yapayım, en iyisi yeni hediyeler alayım diyorum.

Peki Ersoy hoca bu adamları nereden tanıyor, bu kadar araştırmayı bilgiyi nasıl buluyor, bu soruyu inanın kendileri de merak ediyor ve kendilerinin aklında üç harflilerden başka birşey belirmiyor galiba. Halbuki benim düsturumda cin gibi olacaksın adam çarpmayacaksın var. Ben ise bu soruya aynı ülkemizde bir kişinin her konuda konuşurken diploması hakkında konuşmaması gibi davrandığımın farkındayım.

Neyse gelelim hükümetin valisiyim diye, hatta bu sözleri söylerken rahatsızlık hissetmeyen ilimize Ordu Valiliğinden gelen  Seddar Yavuz’a.

Sayın hükümetin valisi Kocaeli’de vaka sayısının 4 kat arttığını ifade ederken hükümeti rezil ettiğinizi, yüzlerini kızarttığınıza inanıyor musunuz?

Yoksa bu işlerin doğasında mı var, yani vaka sayısı artışı pandeminin  doğasında ezelden beri var mıydı?

Siz hükümetin valisi olarak bu hükümetin sağlık politikalarını başarılı buluyorken kimse size bu vaka artışı ile ilgili uyarıda bulunmadı mı? Birgünde mi arttı 4 kat diyen yok mu? Yoksa kasım başından beri artan vaka sayıları size tuhaf gelmedi mi?

Siz hükümetin valisi olarak hükümetin Kocaeli’de yapılmasına vesile olduğu tramvaydan tutun, toplu ulaşım araçlarına binip kaç kere denetlediniz ya da hergün faciaya koşan bu konuda denetim yaptırdınız?

Sizin Coşkun Güler gibi bir idarecinin yaptıklarına yaklaşımınızdan çok, personel sevk ve idaresinden sorumlu böyle bir kişinin hukuksuzluk abidesi olduğunu görmenizi, yıllardır devam eden bu görevlendirme ahlakı ve personele yaklaşımının pandemiye yansımalarını görmenizi çok isterdim.

İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne  filyasyon ekiplerinde göreve çıkacak idarecilerin adının olduğu listeyi Coşkun Güler yolladı mı, yolladıysa niye geri çekti gibi birçok özellikle soracağımı Kocaeli Valisi olarak iyi anladığınızı düşünüyorum. Bu soruları sorarken amacım sizi köşeye sıkıştırmak değil yıllarca Kocaeli’deki sağlık idareciliği yapıyorum diye cemaatlerin, siyasilerin uşağı gibi davranmayı gururuna yedirenlerin yüzüne devletine inanan ve hizmet eden bir Türk vatandaşının haykırışıdır benimki!

Köşeye sıkıştırmak nasıl olur, derimki sayın vali senin akrabandan filyasyon almak İçin doktor yollayamam, beğenmiyorsan al akrabanı git hastaneye derdim mesela yani, mesela yani derken olay gerçek ben demiyorum diyorum bilmem anlatabiliyor muyum?

Aylardır size sosyal mecradan dediklerime karşılık beni engelleyeceğinize sizlere karşı dediklerimin arkasında duran biri olarak isterdim ki Kocaeli Halk Gazetesinde çıkan sağlık haberlerini okuyun, biz ne için mücadele ediyoruz. Gel gelelim durum öyle mi oldu yok!

Seddar amcacım diyorum , yok valiye nasıl amcacım dermişim, ne diyeyim bibicim, teyzecim diyecek halimiz yok ya, dayıcım da olmaz hamburgerci adı gibi oluyor;) İçimden amcacım demek geldi, istiyor ki bazıları sayın valim , aman valim, yaman valim şeklinde konuşayım. Şimdi o herkeste olmuyor bende, bakıyorum tartıyorum karşımdaki nasıl davranıyor ona göre.

Bu ilde Atilla gibi mobbingci kaymakamlar daha kaymakamlık adaylığı yaparken benim Ankara’da milletvekileri lojmanlarına gittiğimi bilmezler, rahmetli Kamer Genç’le aslan sütü kadehlerini tokuşturduğumu da bilmezler nerden bilsinler?

Neyse Seddar efendi sen hükümetin valisi olarak demek vaka sayılarımız dört kat arttı diyorsun.

Sizce Kocaeli’deki 12 ilçeden İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü 2022’de 10 Ocak’ta Covid için alınan 530 numuneyle en yüksek sayıya ulaşmış mıdır bu yeni yılda?

Hükümetin Valisi olarak HES uygulamasındaki yoğunluk haritalarının mevcut haliyle ilgili olarak  halkımıza  aydınlatıcı bilgi vermek ister misiniz, bu verdiğiniz bilgilerle hükümetin gücüne güç mü katarsınız, bence kamuoyuna yaparsanız böyle bir detaylı HES  açıklaması etkilerini göreceğimize eminim.

Pandemi süreci boyunca yapılan ve halen devam eden filyasyon çalışmalarında il hıfzı sıhha kurulunda ben bir İlçe sağlık müdürü olsaydım il toplantısında Kartepe müdürü ya da kamu hastaneler birliği başkanı gibi olmazdım, herkesin içinde söz almaya çalışırdım. Size yani hükümetin valisine herkesin içinde sorardım yapılan bu filyasyon çalışmalarını sorardım sizlere detaylıca, siz nasıl bir il hıfzı sıhha kurulu başkanlığı yaptığınıza inanıyorsunuz derdim!

Filyasyon ne demek? İlçe sağlık müdürlerine soruyor musunuz, filyasyon kaynak takibidir arkadaşlar, ben hükümetin valisi olarak yapılan filyasyon çalışmalarında şu AVM’den bu okullardan bu yoğun kent merkezlerinden şu hattaki  toplu taşımadan sıkıntı olduğunu kamuoyuyla paylaşıyorum dediğin duyuldu mu?

Hükümetin Valisi olarak ilimizde yapılan konserlerde, siyasi toplantılarda bakın bu iş sıkıntı, vaka sayılarını artırır diyenleri dikkate aldınız  mı? Aylarca halka maske kullanmama, kısıtlamalara  uymayanlara para cezası kesilirken sizce konserdeki sosyal mesafelerin hiçe sayılmasıyla vicdanlarda size kesilen cezaların meblasını öngörebiliyor musunuz?

Okullarda durum nasıl soran var mı hükümetin valisine?

Filyasyon çalışmalarında kaynak sorgulamasının ne düzeyde yapıldığını soran  var mı hükümetin valisinin emrindeki il sağlık ve onun emrindeki başkana ve ilçe sağlık müdürlerine?

Size amcacım ya da bey demiyorum, isminizle hitap ediyordum ama bundan sonra hepsinden daha çok uyumlu olanı ve yakışanını  buldum, Hükümetin Valisi Seddar Yavuz ben bu ilde yaşadığım haksızlıklardan daha size bahsetmiyorum bile, lütfen sağlıkta pandemi gibi bir süreçte az buçuk görüşlerimizi dikkate alınız, aramızda husumet yok, hasmım değilsiniz, dostum ya da düşmanımda değilsiniz, doğrunuzu destekler, yanlışınızda tam karşınızda çok afbuyurun yalı kazığı gibi dikilir devletim ve milletim için kim olursa olsun hesap sorarım.

Yıllardır bu ilde ilçe sağlık müdürlüğü yapanlar var, mesela Karamürsel, pandemide başarısız giden bir ilçe, mesela ilin batı yakası, Gebze, mesela İzmit bu ilçelerde dahil tüm ilçelerde ilçe hıfzı sıhha kurullarında daha etkin kararlar alınmalı, hükümetin valisi olarak bu ilçelerdeki kaymakam ve belediye başkanlarının ilçe sağlık müdürlüklerine verdikleri personel kaynakların önemi yadsınamaz ancak bundan daha önemli olan ilçe hıfzı sıhha kurulu ve kararlarıdır!

İl ve ilçe müftülerine özellikle sesleniyorum, cenaze namazlarında herkesin bir kol açıp uzaklaşmasını sağlamak zor bir şey değildir! Lütfen bunu yapmadan cenaze namazını başlatmayınız, valla sayın imamlar cemaate yüzünüzü dönüp bir kol mesafesi uzaklaşın demek zor değildir, münakaşaya girmemek için vatandaşla tartışmamak için ağzınızdan tek kelime çıktığını çoğunlukla duymuyorum, çok rica ediyorum görevinizi doğru düzgün yapınız bu konuda!

Belediye başkanları sağ olsun araç ve personel yardımında bulunuyorlar ancak bu yardımlardan çok daha önemlisi işe giriş çıkış saatlerinde il genelinde daha koordineli çalışarak toplu taşıma araç sayılarını artırmak, konuyla ilgili denetim yaptıklarının görülmediğini, yapılmasının önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.

İl ve ilçe milli eğitim müdürleri özellikle anaokulu ve ilkokullarda daha iyi takip ederek Pandeminin etkilerini azaltmak adına hastalananların   okullarda e-eğitim sistemine dönülmesi gibi çeşitli çözümler getirebilmelilerdir.

Hükümetin Valisi olarak il genelinde işe giriş çıkış saatlerinin pandemiye göre ayarlanması zor mu ? O nasıl olacak derseniz, örneğin Arslanbey OSB’de her fabrika aynı saatte işe başlamaması, ilçedeki okullarda  derse başlama saatlerini değiştirmek, kısacası yoğunluğu önleyebilecek her tedbiri almalıyız.

Aşı olduk diye özellikle belli bir yaşı üstü kesim rahat davranıyor, aman aşımız var birşey olmaz diye düşünmeyin. Yani aşı olunca virüs bulaşmıyor diye dünyanın hiçbir yerinde böyle bir durum olmadığı bilinmeli. Aşında olsa tedbiri elden bırakmayacaksın emekli 4 çocuk babası Ahmet bey gibi!

Bazılarıda çok abartıyor, maskeni tak, sosyal mesafeye uy, aşını ol, stresten uzak dur, hafif egzersizlerini yap, beslenmene ve dinlenmene dikkat et.  Bazısı total izole etmiş kendini, bu tip arkadaşlarımıza da ılımlı yaklaşalım, bak senin yaptığını Avusturya’da kangurular, Ankara’da keçiler yapmıyor diye onları biraz rahatlatmak önemli. Kovid virüsü tehlikeli, en çok bağışıklık sistemini zayıflatan rahatsızlığı bulunanlarda, kronik hastalığı olanlarda ciddi olumsuz etkileri görüldüğü unutulmamalıdır!

Gördük ki zamanla bahsedildiği kadar da korkunç, yaşanılması zor bir virüs değilmiş. İşte geçen sene heryer kapalı bu sene açık. En önemli parametre unutmayın alınan virüs miktarı ve sosyal mesafe!

Kalın sağlıcakla!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Ersoy Kandemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

3benzemez - Valinin gözlerine bakalım ki şifamızı bulalım. Nebati gibi proje adamı olduğu belli.Toplantilarinızda Rektörünle, emniyet müdürünle beraber pilav köftemi yiyorsunuz,yoksa vatandaşın sağlık durumunu konuşuyorsunuz. Anlatın aydınlanalım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 00:56


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi