Bir haberimiz Kocaelispor yönetiminin planlarını deşifre etti

Sevgili dostlarımız, değerli Kocaelispor taraftarları!

Tarihe bir not düşmek için bu yazıyı yazıyorum. Ve KOCAELİSPOR YÖNETİMİNİN BAŞARI VE ŞAMPİYONLUK HEDEFİ OLMADIĞINI, Engin Koyun ve bir kısım yöneticinin amacının KOCAELİ EĞİTİM VAKFI'NI (KEV) ELE GEÇİRMEK OLDUĞUNU belirterek yazıma başlıyorum.

Dün Kocaelispor'un Ankaragücü ile maçı vardı. Maçtan önce başkan Engin Koyun, BaşkanVekili Bekir Halefler, Futbol Şube Sorumlusu ve Transfer Komitesi Başkanı Mehmet Yaşar, AKP İzmit İlçe yöneticisi kadrosundan Kocaelispor'a Yönetim Kurulu üyesi alınan Önder Karakaş'ın Menajer Serkan Karaduman ile Mehmet Yaşar'a ait olduğunu öğrendiğim Yalı Kafe'de görüşmesinin fotoğrafını haber olarak girdik. Bana gelen istihbarat bu görüşmede futbolcu transferi yapıldığı idi. Ben de fotoğrafı gazete çalışanlarına atarak böyle bir görüşme olduğunu söyledim ve gazetemiz editörü tarafından yapılan araştırma sonucunda "Başkan Koyun ve yöneticilerden skandal transfer görüşmesi" başlığı ve
"Kocaelispor Kulübü Başkanı Engin Koyun, yönetim kurulu üyesi Bekir Halefler ile Mehmet Yaşar hafta içinde bir menajerle kafede bir araya gelip, futbolcuyu cep telefonundan izledi ve pazarlık yaptı." spotu ile haber yayınladık. Akşamleyin Ankaragücü karşısında mağlup olan ve 7 haftadır mağlup olup, 9 haftadır da puan kaybeden yani kafalama çakılan Kocaelispor'umuzun bazı yöneticileri maçtan sonra Fuar alanı içindeki Peyke Okey Salonunda toplanmış ve Kocaeli Halk Gazetesi'nin haberine veryansın etmişler. Sevgili kardeşim ve dostum Veli Başkurt beni arayıp "Yalı Cafe'de transfer görüşmesi" haberinin asılsız olduğunu söyleyince kendisine nerde olduğunu sordum. Ve toplantı halinde olduklarını öğrenince geliyorum, dedim. O da 'Gel' deyince arkadaşım Abdullah Kaya ile birlikte okey salonuna gittim. Başkan Engin Koyun ve Veli Başkurt, Bekir Halefler, Mehmet Yaşar, Önder Karakaş, Ömür Öztürk ile iki tane daha ismini bilmediğim yönetici okey salonunda toplanmıştı ve başkan Koyun ile bazı yöneticiler nargile içiyorlardı.
Ben kendilerine düşman olmadığım için, başkan Engin Koyun ve Bekir Halefler gazeteme ziyarete geldiği için, Mehmet Yaşar ticaret odasında meclis üyesi arkadaşım olduğu için konuşmak, gerçekler neyse anlamak için bu ortama dahil oldum. Ancak hiç hoş bir karşılama olmadı. Kocaelispor'un futbol şube sorumlusu Mehmet Yaşar çok ağır küfürler ederek konuşmaya başladı. Ben soğukkanlı ve başta Veli kardeşim nedeniyle hatırnaz davranarak bu tatsız ortamın yumuşamasına vesile oldum ve ilerleyen dakikalarda da ilk başta edilen küfürlerin yanlış olduğunu söyleyince sohbetin sonunda küfürler noktasında geri adım atıldı. Ancak bu vesile ile gördüğüm manzara ve sohbet sırasında öğrendiğim bilgiler Kocaelispor açısından hiç ümit verici değildi.
Yaptığım tespitleri madde madde sıralayayım;
- Kocaelispor bazı yöneticilerin serzenişte bulunduğu gibi Başkan Engin Koyun ve üç dört yönetici tarafından yönetiliyor. Çok dar bir kadro yönetimi eline almış. Dahası bunlar kendilerine bunu söylediğimde "Futbolcu transferi 20 kişi ile mi yapılır" gibi cümleler kullanarak kulübün dar kadro ile yönetilmesini de doğru buluyorlar.
- Bu dar kadro spor ve futbol ile işletmecilik noktasında yetersiz kalıyor. Konuşmaları üzerinde analiz yaptığımda hiçbir orjinal ve makro proje, hedef içinde olmadıklarını, kafalarında da bir şampiyonluk veya süper lig gibi bir hedeflerinin olmadığını görüyorum.
- Bu dar kadro vizyon ve misyon dediğimiz niteliklerden yoksun. Kulübe bir kimlik, heyecan, ideal, birlik, beraberlik ve başarı kazandırmaktan ziyade borçsuz hale getirmek ve 1989 yılında Muharrem Eskiyapan ve 51 arkadaşı tarafından Kocaeli Eğitim ve Gençlik Vakfı adı altında kurulan daha sonra 1999 yılında yapılan Genel Kurulda Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) adını alan Vakfı 'Kocaelispor için kuruldu' diyerek ele geçirmek gayesi içindeler. En büyük hedefleri bu.
Sohbetin bir kısmında Başkan Engin Koyun kulübün 50 milyon civarı borcu olduğunu ve bunu 15 milyonluk dilimler halinde yıl yıl bitirmek istediklerini söyledi. AK Parti ilçe teşkilatı kanalından yönetime giren Önder Karakaş'ın '3-4 yıl bu ligde kalırız, bizden süper lige çıkmak gibi bir başarı beklemeyin' sözünü de hatırlatan Abdullah Kaya'nın Engin Koyun'a "50 milyon için kulübün 3 yılını feda etmeyin. Bu şehrin önemli sanayicilerine ve kuruluşlarına gidin para toplayın ve borcu hemen bitirip bu yıl şampiyonluğa oynayın' sözü üzerine Engin Koyun 'Ben kapı kapı gezmem, kimseden para istemem' gibi boş ama beylik laflar etti. Abdullah 'Amcam İsmet Kaya kapı kapı dolaşıp Kocaelispor'u şampiyonluğa oynattı, başkanlık böyle yapılır' dedi. Başkan Koyun 'Bizim bütün takım başka takımlardaki bir futbolcunun bedeli kadar' dediğinde de Abdullah geçmişte Güvenç Kurtar ile yakalanan başarıyı hatırlattı. O vakit de kulübün futbolcularının toplam değeri başka kulüplerdeki bir futbolcu kadar para etmiyordu ama birinci ligin ilk yarısında açık ara lider olmuşlardı' dedi. 'Kulübü işi bilen bir adama verseler size 150 milyon toplar ve o yıl da kulübü şampiyon yapar' diyen Kaya'ya kimse cevap veremedi.
- Başkan Engin Koyun ile görüşmede elde ettiğim en önemli bilgi KEV'i istediklerini açıklaması idi. Koyun KEV'in kasasında ciddi miktarda para olduğunu söyledi. KEV yurt yapar gibi bazı sözler etti ve KEV Kocaelispor'a devredilmeli, dedi. Çünkü Bahri Yavuz Kocaelispor başkanı olduğu için KEV'in başkanı olmuştu. Kulübün başkanlığını bıraktı ancak KEV'i yeni Kocaelispor başkanına devretmedi. Bu nedenle Engin Koyun KEV'in Kocaelispor'a devredilmesi için kent kamuoyunda kampanya başlamalı, dedi.
Evet, parlak bir fikir gibi geliyor ama bugün Kocaelispor'un başarılı olmak için KEV'e ihtiyacı yok ki.
- Yine akşamki görüşmede ilginç notlarımdan biri kulübün finans durumu idi. 35 milyon bütçe yapmışlar. 20 milyonunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vermiş. 10 küsur milyonu bitçi.com'dan ve diğer hasılatlardan oluşuyor. Bu durumda yönetim ne veriyor? Bu şehrin kurumları, sanayicisi, belediyeleri ne veriyor? Sıfır...
Yani kulüp tamamen Tahir Büyükakın'ın hâkimiyeti altında. Onun için piar yapsın diye yönetim organize edilmiş. Başarı olursa Büyükakın bunun kaymağını yesin noktasında. AK Parti bile değil Büyükakın. Milletvekillerinin kulübe madden bir katkıları yok, destek bulma gibi faydaları olmadığını öğrendim.
Onlar konuşurken ben düşündüm; Bu şehirde Kocaelispor'a alternatif bir kulüp kurulmak istendi ama şehir buna prim vermedi. Bir çok şehirde o şehre ait birkaç büyük takım var. Ama Kocaeli'de hep Kocaelispor şemsiyesi altında kenetlenildi. Taraftar bu şemsiye altında toplandı. Kulübüne destek verdi. Bu taraftar bu kadar vizyonsuz ve başarı derdi olmayan, hedef ve ideali olmayan bir yönetimle cezalandırılmamalı.
Taraftara gösterişli çıkışlarla şampiyonluk yada bir üst lig gazı verip kendi özel toplantılarında 3-4 yıl bu ligde duralım mantığında dertsiz, heyecansız, idealsiz dahası takım maçtan yenik çıktıktan ve 7 haftadır mağlup olduktan hemen sonra okey salonunda nargile içip boş lakırdı yapacak adamlardan bu kulüp kurtarılmalı.
- Kaç haftadır toplantı yapmıyormuşsunuz dedim. Pazartesi yapacağız dediler. Takım kafalama çakılıyor ama kulüp yönetimi toplantı bile yapmıyor. Durum budur.
Yine gördüğüm kadarıyla başkan Koyun ve üç dört yöneticinin ki Tahir Büyükakın'ın dar kadrosunun bu durumu diğer yöneticilerce de görülmüş ve onlar kulübün enkaz haline gelen durumundan dolayı sorumlu tutulmamak adına temkinli davranıyorlar. Pek ortaya çıkmıyorlar. Buna karşı bu dar kadro 'memnun olmayan yönetimden istifa etsin, gitsin' diyecek kadar da pervasızlar.
Benim anladığım bazı yöneticiler Kocaelispor için iyi niyetli bir düşünce ve idealler içinde iken takıma hakim ve Tahir Büyükakın'a endeksli bu dar kadronun bütün derdi Kocaelispor üzerinden Tahir Büyükakın'ın egolarını tatmin etmek. Bu takım bu dar kadro ve Büyükakın zihniyeti ile hiçbir başarı elde edemez. Türkiye'nin en iyi futbolcuları transfer edilse, en iyi teknik adamı takımın başına getirilse dahi vizyonsuz, misyonsuz, çapsız, beceriksiz, idealsiz, pervasız, dertsiz bu dar kadro zihniyetinden ve Büyükakın hegomanyasından kurtulmadığı sürece şampiyonluk hayaldir.
İnanın bu yazdıklarım konuştuklarım ve yaptığım tespitlerin çok küçük bir kısmıdır.
Umarım KOCAELİSPOR eski şaşalı günlerine İzmit'in çocukları ile tekrar döner.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Faruk Bostan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

İzmitli - Yahu zaten biliyoruz Tahir başkanın verdiğini paraları ee bitci den de geldi 10 milyon 5 milyon bağışlar reklam sponsor hasilatlar satışlar. Yönetime zaten gram güven yok küfür ağzından eksik olmayan babadan zengin insanlar sömürüyor bu takımı futboldan zerre anlamayan insanlar ordusu bu yönetim yapılan transferlerden belli zaten birde çıkmış engin bey 10 milyonunu versinler giderim diyor bu yönetim bu çöp transferlerin paralarını ceplerinden ödeyip gitsinler Tahir başkanın yerinde olsam bunlara kuruş vermem çatır çatırda hesap sorarım nasıl bir zihniyet bu

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 15:06
03

Çarşı - Gerçek Kocaelispor taraftarı her şeyin farkında.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 11:59


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi