Tarihi sanata Kocaeli'den ışık tutan Filografi Ustası Tekoğul: BU SANATI YOK ETMEYELİM

İçindeki cevheri 60 yaşında keşfeden ve unutulmaya yüz tutmuş sanata Kocaeli’den ışık tutan Filografi Eğitmeni Mustafa Tekoğul, kursiyerlikten sanatkârlığa dönüşen serüvenini gazetemizle paylaştı.

+22
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Karabaş Mahallesi, Leyla Atakan Caddesi N0: 31/A adresinde bulunan Filografi Sanat Galerisi’nde hem sanatını icra eden hem de mesleğinin ustalıklarını merakı olan herkese öğreten usta sanatkâr Mustafa Tekoğul, son 7 yıldır ilgilendiği filografi sanatı sayesinde birbirinden muhteşem eserlere imza atmaya devam ediyor.

“İNSANLARDA TERAPİ ETKİSİ YARATAN BİR SANAT”

Çiviler ve bakır tellerin buluştuğu tablolarda, hayranlık uyandıran eserlerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerine de değinen Mustafa Tekoğul, “Yedi yıldır ilk günkü aşkla icra ettiğim filografi sanatı, tez canlı olan insanlara sabrı öğreten aynı zamanda tez canlılık sayesinde de eserlerin daha çabuk bitmesini sağlayan, insanların ruhunu okşayan, dinlendiren, psikolojik terapi etkisi yaratan muazzam bir sanat dalı” diyerek mesleğine olan bağlılığını anlattı.

Kaya: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

“SON YEDİ YILDIR BU İŞİN İÇİNDEYİM”

Ben İzmitliyim, 67 yaşındayım, 3 tane evladım var. Bu sanata başlamadan evvel İGSAŞ fabrikasında güvenlik görevlisi olarak çalışıyordum, emekli oldum. İzmit’te kurduğum Filografi Sanat Galerisi’nde çiviler ve bakır telleri kullanarak tablolar yapıyorum. Öğrenmek isteyen hiç kimseyi geri çevirmeyerek kursiyerlere eğitimler veriyorum.

“DEVLET SANATÇILIĞI İÇİN BAŞVURDUM”

Aynı zamanda Türkiye’de ilk kez Kocaeli’de kurulan ve Genel Merkezi de Kocaeli olarak belirlenen, Filografi Sanatçıları Derneği'nin de başkanlığını yapıyorum. Devlet sanatçılığı için de başvurumu yaptım, Ankara’dan gelecek mülakat tarihini bekliyorum. Eserlerimle katılacağım mülakat sonrası nasip olursa devlet sanatçılığı unvanını da alacağım.

Kaya: Bu sanata ilginiz nasıl başladı?

“SERGİ, YETENEĞİMİ ORTAYA ÇIKARDI”

 “Benim geçmişte imam hatip okulunda müdürlük yapan arkadaşım rahmetli Mesut Barış, bir gün beni bir sergiye davet etti. Gittiğim sergi Filografi eserlerinin bulunduğu bir sergiydi, hayran kaldım ve ben de bu sanatla ilgilenmek istedim. Sonra KO-MEK’te eğitimlerin olduğunu öğrendim ve hobi olarak eğitimlerini aldığım sanat dalı zamanla mesleğim oldu.”

Kaya: Filografi nedir, ilk kez ne zaman ortaya çıktı, tarihçesinden bahsedebilir misiniz?

“İLK KEZ ORTADOĞU’DA ORTAYA ÇIKTI”

“Filografi asırlar önce ilk kez Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan zamanla Avrupa’ya ve Uzak Doğu’ya kadar yayılmış olan bir el sanatıdır. Tasarlanmış bir motifin veya desenin ahşap malzeme üzerinde çivi ile çakılıp arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler, insan ve hayvan figürleri gibi birçok farklı temanın panolar haline getirilmesiyle oluşturulur.

“TÜRKİYE’DE 50 YIL ÖNCE UYGULANDI”

Türkiye’de ise ilk kez 50 yıl önce Saim Devrilmez isimli hocamız tarafından uygulanmıştır. Ancak yapımı zor olduğu ve ülkemizde yeterince uygulanmadığı için giderek yok olan bir sanattır. Ben de elimden geldiğince yok olmasının önüne geçmeye çalışıyorum.

Kaya: Filografi nasıl ve ne kadar sürede yapılır, yapımında hangi malzemeler kullanılır?

“ÇİVİLERİN ARASINDAN BAKIR TELLERİN GEÇİRİLMESİYLE YAPILIR”

Filografi sanatını yapmak için 12 mm ya da 17 mm kalınlığında sunta, koyu renkli kadife, deri ya da pelüş kumaş, başsız cam çivisi, tel örmede kullanılan orta boy çuvaldız iğnesi, renkli bobinaj tel, gümüş ya da sarı renkli yaldız boya, zımba makinesi, toz alma fırçası, çerçeve, ufak boy karga burun yan keski ve tornavida kullanıyoruz. Çivileri tek tek işledikten sonra bakır telleri ve ipleri desenlerine göre ilmek ilmek işliyoruz. Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile nesnelere estetik görününüm kazandırılarak yapılan bir işlemdir.

“ESERLER 2-3 AYDA TAMAMLANIYOR”

Eserlerin yapım süresi de motiflerin türüne göre değişiyor. Sık ve ince işçilik gerektiren eserleri tamamlamak yaklaşık 2-3 ayı buluyor. Geniş desenli motiflerde ise bu süre yarıya kadar düşebiliyor.

Kaya: Mesleğinizin en zor ve en güzel yanları nelerdir?

“BİTİRMEK UZUN ZAMAN ALIYOR”

İşimi severek yaptığım için hiçbir yanı bana zor gelmiyor, açıkçası yıllardır keyifle yapıyorum. Aslında filografi benim için iş değil büyük bir tutku ve hobi oldu. Sadece tabloları bitirme süresi biraz zaman alabiliyor. Tek zorluğu tabloların zaman almasıdır diyebilirim çünkü eserlerde her noktayı tek tek işliyoruz ama sonunda değiyor.

“HEDEFİM GENÇLERİ ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KURTARMAK”

En güzel yanı da antidepresan, sigara gibi alışkanlıklarından kurtulmak isteyen vatandaşlarımızın filografi ile ilgilenerek kendilerini daha rahat hissettiklerini ve sorunlarından kurtulduklarını görmek. Zaten bu iş insanın stresini de zamanla ortadan kaldırıyor. Hedefim günümüzde zararlı alışkanlıklarla mücadele eden gençlerimizin böyle yararlı ve üretken bir aktiviteyle ilgilenip kurtulabilmesine destek olabilmek, insanlarımızı eğiterek onları karamsarlıktan kurtarmak. Bir insanın hayatına dokunabiliyorsam daha başka ne isterim”

 Kaya: Bu işi öğrenen herkes eğitmenlik yapabiliyor mu?

“ÖĞRENME VE ÖĞRETME AŞAMASINA GELEBİLMEK BİR YILIMI ALDI”

Sadece işi öğrenmek tabi ki yeterli olmuyor. Öğrendikten sonra belgeleri alabilmek için geçilmesi gereken eğitim süreçleri var. Ben kursiyerlik sürecinden sonra çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitim süreçlerini de tamamlayarak eğitmenlik seviyesine geldim. Daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınması gereken oryantasyon eğitimini de aldım ve eğitmenlik yapmaya hak kazandım. Toplamda 1 yıl içerisinde hem işi öğrenme hem de öğretme aşamasına geldim, normalde daha uzun süren bu süreci hevesle çalıştığım için daha kısa sürede tamamlamış oldum”

“150 METREKARELİK MERKEZDE 300 ESER”

Filografi Sanat Galerisi’nde hem tablolar yapıyorum, hem de sanata merakı olan vatandaşlarımıza özel ders veriyorum. Merkezimiz her gün sabah 08.00 ve akşam 19.00 saatleri arasında açık. 150 metrekare olan işyerimde şu an toplam 300 adet eserim var.

“ESRA CEYLAN İLE FİLOGRAFİYİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Eserlerimin sergisini de yapıyorum, beğenip almak isteyenlere satışını da gerçekleştiriyorum. İstenilen her resmi çivilerle işleyerek tabloya dönüştürüyorum. Burada yardımcım Esra Ceylan da var, onun da desteğini görüyorum, birlikte elimizden geldiğince bu sanatı unutturmamaya çalışıyoruz.

Kaya: Şu anda herhangi bir kurumda eğitmenlik yapıyor musunuz?

“65 YAŞINI DOLDURDUĞUM İÇİN EĞİTMENLİK YAPAMAMAK BENİ ÜZÜYOR”

Ben tam 5 yıl boyunca Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ,  Kocaeli Mesleki Eğitim Kurumları (KO-MEK) ve okulların talepleri üzerine Derince, Başiskele gibi birçok ilçede öğrencilere ders verdim. Ancak mevzuata göre 65 yaşını dolduranların çalıştırılmaması nedeniyle maalesef şuan eğitim veremiyorum ve bu beni çok üzüyor. Eğitimleri internet aracılığıyla video izleyerek öğrenmek yeterli olmayabiliyor. Bu tür işleri, bilen birinden görerek, yapmak ve öğrenmek arasında çok büyük bir fark var. El sanatları gibi eğitimlerin ustalardan öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum”

“BENİM GİBİ İŞİN ERBABI OLANLARIN KAYBEDİLMEMESİ GEREK”

Buradan yetkililere sesleniyorum, ben 65 yaşını doldurmuş olabilirim ama eğitim veremeyecek durumda değilim. Ücret derdinde de değilim, yeter ki öğrenmek isteyenlere eğitim vereyim. Ben sadece mesleğimi icra etmek istiyorum, bu sanat ölmesin başka bir şey istemiyorum.

Kaya: Filografi Derneği’ni kurduğunuzdan bahsettiniz, dernek oluşum süreci nasıl gelişti?

“GENEL MERKEZİ KOCAELİ’DE OLAN İLK VE TEK DERNEK”

 “Tüm Türkiye’de filografiye merakı olan insanların bir araya gelerek kurduğu ve üyelerin kararıyla Genel Merkezi Kocaeli olarak belirlenen Filografi Sanatçıları Derneği’ni Kocaeli’de kurduk. Türkiye’de ilk ve tek olan bu dernek aynı zamanda Filografi Sanat Galerisi olarak kurduğum işyerimdir. Burası hem dernek, hem eğitim merkezi, hem de sanat galerisidir”

Kaya: Halen ders verdiğiniz öğrencileriniz var mı, bu sanatı öğrenmek isteyenlere neler söylemek istersiniz?

“ÖĞRENMEK İSTEYEN HERKESİ SANAT GALERİME BEKLİYORUM”

Evet, halen ders alan öğrencilerim var. Son yedi yıl içerisinde 10 yaşından 80 yaşına kadar her yaş grubundan yetiştirdiğim binden fazla öğrencim oldu. Halen de bu sanatı seve seve öğreten biriyim. Merakı olan ve öğrenmek isteyen herkesin yapabileceğine inanıyorum, kendini keşfetmek isteyen herkese buranın kapısı sonuna kadar açık, bir adım atarlarsa zaten gerisi geliyor. Eğitimler için bilgi almak isteyenler (0554) 883 18 91 numaralı hattıma da ulaşabilirler. Röportaj: Yasemin KAYA

03 Nis 2022 - 18:04 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi