Cefa Vinç
Cefa Vinç

Arpacı: Birbirinin muadili olan ilaçları kullanabilirsiniz

Arpacı: Birbirinin muadili olan ilaçları kullanabilirsiniz

Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı ile Oda Başkanlığı’nda gerçekleştirdiğimiz röportajda, eczanelerdeki ilaç sıkıntısından, nöbetçi eczaneler önünde oluşan kuyruklara, ilaçlara gelmesi beklenen zamlardan, Covid-19’un tehlikeli varyantlarına kadar gündemdeki birçok konuyu görüştük. Çok önemli bilgilere yer veren Başkan Bilal Arpacı’ya Yönetim Kurulu Üyeleri’nden 2. Başkan Demet Sakallı,  İrem Aydın, Bilge Yalçınkaya, Kemal Okay, Oda Saymanı Dursun Yıldırım ve Genel Sekreter Mustafa Ezer de eşlik etti.

Kocaeli Halk Gazetesi: Eczanelerde bazı ilaçların bulunmadığı konusunda vatandaşlardan gelen şikayetler var. Özellikle anti depresanlardan Xanax gibi ilaçların stoklarının azaldığı gündemde. Bu durum doğru mu sebeplerini açıklayabilir misiniz?

‘ARTIŞ GÖSTEREN DÖVİZ KURLARI NEDENİYLE’

Son aylarda artışa geçen döviz kurlarının, ilaç tedariği ve üretiminde ciddi anlamda sıkıntı yarattığının altını çizen Oda Başkanı Bilal Arpacı, tüm vatandaşlara seslenerek birbirinin muadili olan ilaçlara güvenerek gönül rahatlığıyla alınması gerektiğini önemle vurguladı. Başkan Arpacı, konuyla ilgili olarak; “Dünyada bir enflasyon söz konusu.. Yurt dışından tedarik edilen ilaçların çoğu maalesef döviz kurundan etkilendi. Aralık ayı enflasyon rakamlarında da son 19 yılın en yüksek verilerini gördük. Eczanelerimizde, hayati önem arz eden pıhtılaşma bozukluğu durumlarında (ameliyat sonrası, gebelerde ve bazı hastalıklarda) kullanılan enoksaparin sodyum etken maddeli ürünler şu an maalesef tedarik edemediğimiz gruplardan biri.”

Kocaeli Halk Gazetesi: En çok hangi ilaç grubunda tedarik sıkıntısı yaşanıyor?

‘ÇOCUK ŞURUPLARI, GRİP İLAÇLARI, ANTİDEPRESANLAR’

Çocuk şuruplarında ciddi sıkıntı yaşıyoruz, grip ve soğuk algınlığı gibi ilaçların birçoğunda tedarik sıkıntısı var. İlaçları kullanamayınca iyileşme sürelerinin uzaması ve hastalıkların artması da söz konusu. Bu da hastanelerde yığılmaya sebep oluyor.

 ‘İLAÇLARI İHTİYACIMIZDAN FAZLA ALMAMALIYIZ’

Şu an tedariğinde sıkıntı bulunan ilaçların önceden alınıp stoklanması ihtiyacı olan başka vatandaşlarımızın ulaşımını engelleyerek mağdur olmasına sebep olacaktır. Yeteri kadar ilaç alıp fazlasının stoklanmaması gerek.

‘BİRBİRİNİN MUADİLİ OLAN İLAÇLAR RAHATLIKLA KULLANILABİLİR’

İlaçların muadil olarak adlandırılan eşdeğerleri mevcuttur. Hastalarımızın, birbirinin muadili olan ilaçlar için çekimser davranması doğru bir yaklaşım değildir. Muadil ya da eşdeğer ilaç, üretici ve isimleri farklı,  gerek etken madde ve miktarı gerekse ilaçtan beklenen etkinin aynı olduğu Sağlık Bakanlığı’mızca onaylanan ilaçları tanımlamakta olup hastalarımız birbirinin muadili olan ilaçları kullanmaktan çekinmemelidir.

Kocaeli Halk Gazetesi: İlaç fiyatlarına şubat ayında zam yapılacağına dair çıkan söylentiler doğru mu?

‘FİYAT ARTIŞI BEKLENİYOR’

İlaç fiyatlarında şuan için hiçbir değişiklik yok İlaç Fiyat Kararnamesine istinaden her yıl şubat ayı içerisinde bir fiyat artışı bekleniyor. Ancak belirtmekte yarar var ki elektrik, doğalgaz, kira, çalışan vb. giderlerin artması sonucu yapılması muhtemel fiyat artışları eczacılara belirlenen ölçüde yansımayacak.

Kocaeli Halk Gazetesi: Covid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ve BioNTech aşısında son kullanma tarihlerinin geçtiğine yönelik gündeme gelen bazı haberler oldu. Son kullanma tarihi geçen ilaçlar kullanılmalı mı?

‘TARİHİ GEÇTİĞİ HALDE TEKRAR KULLANILAN İLAÇLAR’

İlaçların bir raf ömrü vardır. Son kullanma tarihi geçtiği halde kullanımı uygun görülen ilaçlar raf ömrü uzatılmış ilaçlardır. Gündeme gelen Favipiravir ve BioNTech aşılarında olduğu gibi ilgili firmalarca yapılan ve bakanlığımızın onayına sunulan stabilite çalışmalarına istinaden bakanlıkça onaylandığı takdirde belirtilen süre zarfında kullanılabilmektedir.

‘İLAÇLAR UYGUN SAKLAMA KOŞULLARINDA MUHAFAZE EDİLMELİ’

İlaçların saklama koşulları da ömrünü tamamlaması açısından çok önemli. Bazı ilaçlar uygun olmayan saklama koşullarında bulunduğu için zamanı dolmadan bozulabiliyor. Bazı ilaçlar da son kullanma tarihi geçtiği halde raf ömrü uzatıldığı için tekrar kullanılabiliyor.

Kocaeli Halk Gazetesi: Nöbetçi eczanelerin önünde kuyrukların oluşmasının sebebi nedir?

‘KOCAELİ’DE TOPLAM 20 NÖBETÇİ ECZANE VAR’

İlaçların yüzde 75-80’i devlet bütçesinden karşılanıyor. Döviz kurundan sebep ilaç tedariğinde sorun yaşanınca bu da vatandaşa yansıyor, ilaçlara erişim zorlaşıyor. Kocaeli’de aktif 520 eczanemiz 2 bin 500 çalışanımız var. Sadece İzmit bölgesinde 4 nöbetçi olmak üzere Kocaeli’de toplam 20 nöbetçi eczanemiz dönüşümlü olarak hizmet vermektedir.

‘ACİL OLMAYAN DURUMLARDA ACİLE GİDİLMEMELİ’

Nöbetçi eczanelerin durumunu yakinen takip etmekteyiz fakat acil olmadığını düşündüğümüz vakaların da acillere başvurmasından kaynaklanan yoğunluk eczanelerde kuyruklara sebep oluyor. Pandemi kaynaklı bulaşı en aza indirmek için eczanede bulunabilecek kişi sayısının azaltılması, tedariğinde sıkıntı yaşanan ilaçların eczane eczane dolaşarak aranması ve reçetelerin elektronik ortamda değil de kağıt olarak düzenlenmesi sonucu sisteme girişten kaynaklı vakit harcanması nedeniyle eczanelerin önünde kuyruklar oluşabiliyor. Ayrıca bir diğer sebepse son zamanlarda artan grip salgını nedeniyle hastaların hastaneye başvurmadan eczanelere gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Kocaeli Halk Gazetesi: Eczanelerde reçete olmadan ilaç veriliyor mu?

‘İLAÇLARIN YÜZDE 98’İ REÇETE İLE SATILIYOR’

İlaçların yazıldığı reçetelerde alım süresi 4 gündür. Türkiye’de ilaçların yüzde 98’i reçete ile satılıyor. Bazı ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerektiğinden, örneğin anti depresan grubundaki ilaçları reçetesiz veremiyoruz Ayrıca psikiyatride randevu sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızdan duyduğumuz şikayetler de reçetesiz ilaç alımı için eczanelere başvuru sayısını arttırıyor.

Kocaeli Halk Gazetesi: Artışa geçen ve çok hızlı bir şekilde bulaşan Omicron ve diğer varyantlar hakkında neler söylemek istersiniz?

‘VARYANTLARDAN KURTULMANIN TEK YOLU AŞI’

Omicron’un yayılmasının en büyük nedeni aşı yaptırmamaktır. Aşı sırası gelen vatandaşlarımızın derhal aşı yaptırması gerek. Hatırlatma dozunun mutlaka yapılması gerekiyor. Omicron’un yoğun bakım ve ölüm oranının düşük olması bir şans olsa da bulaş hızı aşırı yüksek. Ve bu tekrar mutasyona da uğrayabilir. Yeni tehlikeli varyantların oluşumunun engellenmesinin tek yolu herkesin aşı yaptırmasıdır. Aşılı olduğumuz tehlikeden kurtulduğumuz anlamına gelmiyor.

Kocaeli Halk Gazetesi: Kocaeli’de Covid-19’dan kaybettiğiniz meslektaşınız ya da çalışanınız oldu mu?

‘BİR ÇALIŞANIMIZI COVİD-19’DAN KAYBETTİK’

Kocaeli’de eczacı olarak Covid-19’dan kaybettiğimiz meslektaşımız olmadı ama geçtiğimiz ay eczanede çalışan bir arkadaşımızı maalesef kaybettik. Kendimiz için ve de başkalarının sağlığı için aşılara, maske kullanımına, mesafeye ve tedbirlere özenle dikkat etmemiz gerekiyor.            

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.