Cefa Vinç
Cefa Vinç

KESOB’da büyük farkla başkan seçilen Kadir Durmuş: Esnafımızın sesi olacağız

KESOB’da büyük farkla başkan seçilen Kadir Durmuş: Esnafımızın sesi olacağız

Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, 13 Mayıs 2018 tarihinde yapılan ve Kadir Durmuş’un kazandığı genel kuruldan bu yana; seçim, itiraz, mahkeme, olağanüstü genel kurul tartışmalarıyla boğuşuyor. Geçen seçimde kaybeden Mustafa Kurt’un itirazları nedeniyle 3,5 yıl boyunca bu sorunlarla boğuşan KESOB’un son genel kurulu, Kadir Durmuş’un 40 oy farkla kazandığı zafere sahne oldu. Mustafa Kurt’un hezimete uğradığı seçimin ardından KESOB Başkanı Kadir Durmuş ile seçim sürecini ve odanın bundan sonra faaliyetleri konuştuk. Durmuş, seçim sonrasında ayrılıkları bir kenara bırakarak, herkese hizmet vermek için çalışacağını vurguladı. Büyük bir katılım olmasından dolayı genel kurul delegelerine teşekkür etti.

BÜYÜK FARK ÇIKTI

KOCAELİ HALK GAZETESİ 3,5 yıla yakın bir süreçte itiraz, mahkeme, olağanüstü kongre ve sonunda 40 farkla kazandınız. Seçim sürecini nasıl değerlendireceksiniz?

KADİR DURMUŞ – İlk önce genel kurulumuza gelip bizleri şereflendiren tüm delegasyona saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunarım. 13 Mayıs 2018’de yapmış olduğumuz genel kuruldan yaklaşık 3-4 ay sonra, olağanüstü genel kurul için imza topladılar. Kaybettikleri genel kuruldan hemen sonra bir kez daha olağanüstü genel kurul istediler. Tabi bu bir süreç. Mahkemelerle uğraştık, uğraştık, çok uğraştık hem de. Bir süreç geldi, tam olağan genel kurula yaklaştığımız bu dönemde mahkeme genel kurul kararını verdi. Kanunda ufak bir boşluk var. Bu konuda bir değişiklik de yapılacak zaten. 5362 sayılı kanunda 44 Madde dahil değişikliğe gidilecek. Genel Kurulumuzu güzel bir havada yaptık. Katılım güzeldi. Sataşma, tatsızlık olmadan genel kurulumuzu ifa ettik. Bu arada destek veren vermeyen herkese teşekkür ederim. Genel kurula gelmek de oy kullanmak da bir destektir. Katılım güzel oldu. 401 delegemizin 380’i oy kullandı. Oy kullanma sonucu 208 biz oy aldı. 168 de karşıdaki arkadaşlarımız aldılar. Tabi ki bakıldığı zaman 40 oy, bizim odalar birliğinde büyük bir farktır.

-Önceki seçimlerle kıyaslandığında nasıl bu sonuç?
2018 seçiminde 13 fark vardı. 2010 yılından itibaren yaptığımız seçimlerde 21, 23, 2018’deki son seçimde 13 farkla kazanmıştık. Bu seçimde 40 fark oldu. Açık ara bir sonuç çıktı. Genel kurula katılamayan üyelerimizin tamamına yakını da bizi destekliyordu. Pandemi nedeniyle, cenaze nedeniyle katılamayan arkadaşlarımız bize oy verecek insanlardı. Onu da gözönüne almak lazım. Tabi ufak tefek kaymalar da olabilir. Kimi hatır nedeniyle oy verebilir ama fazla bir değişkenlik göstermedi.

DELEGASYONDAN ÖZÜR DİLERİM

-Pandemi ve kriz koşullarında esnafların odadan beklentisi büyük ama oda bu süreçte mahkeme, olağanüstü genel kurul gündemini ele almak zorunda kaldı. Şimdi 6 ay sonra bir daha genel kurul var. Bunun için ne diyeceksiniz? Tabi ki engeller önümüze çıktı. Tüm engellere rağmen, kurullardaki arkadaşlarımızla çok iyi işler başardık. 3,5 yıl mücadele sonucunda delegasyonun teveccühünü kazandığımızı genel kurul sonuçları ortaya koyuyor. Bu arada genel kurulun olağanüstü olması nedeniyle delegasyonu da rahatsız ettik. İnsanlar işinde gücünde olmak istiyor. Herkes işini gücünü bıraktı. Bu nedenle bir kez daha herkese ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Zaten esnaf aş iş geçim derdinde. Bazı arkadaşlarımız seçim derdinde. Beklesen, 5-6 ay sonra genel kurula gelip güzel bir düğün havasında gerçekleştirsek ne olurdu? Kazanan kazanır, kazanmayan kısmet der. Biz doğduğumuzda başkan doğmadık ki. Bu bayrak bende şimdi. Yetki verilmiş dört yıl için. Bu dört yılda bekleyeceksin. Yapamadığımız bir şey varsa gider genel kurulda konuşursun, delegasyondan oy istersin. Seçilirsen seçilirsin, seçilmezsen tebrik edersin. Seçilirsen ben tebrik ederim, seçilemezsen sen tebrik edeceksin. Bu arkadaşlar adına tüm delegasyondan, onları rahatsız ettiğimiz için özür diliyorum.

-Bu süreçte üzerinizde bir baskı hissettiniz mi?
55 bin esnafı temsil ediyoruz. Herhangi bir baskı hissetmedim. Bu bizim iç meselemiz. Siyasetin buna karıştığını düşünmüyorum ben.

YOĞUN BİR DÖNEM BAŞLIYOR

-Genel kurul sonrası neler yapılacak?

Ülkede aydan aya şartlar değişiyor. Birliğimizin bir gündemi var. Odalar birliği yeni yerine taşınacak. Malumunuz o yeri bize hazırlayan sayın Tahir Büyükakın’a esnafım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Esnaf yapılanı unutmaz. Önümüzde taşınma süreci var. Başladık. Eksiklerimiz var onları tamamlayacağız. Yıl başına kadar taşınırız gibime geliyor. Gecikmeler olabilir, önemli değil. 1-31 Ocak arasında odalarımızın genel kurulları var. Herkes ona hazırlanıyor. Oda başkanlıkları için yeni adaylar çıkabilir. Kocaeli’deki 51 odanın olağan kongresi bu tarihler arasında yapılacak. Pandemi nedeniyle ilçe seçim müdürleri bize rica ettiler birbiriyle çakışmaması için. Pandemi nedeniyle eleman sıkıntısı olduğu gerekçesiyle tarihleri yayacağız artık. Onun programını yapacağız. Hem taşınmalar hem odaların genel kurulları hem bizim genel kurulumuz. Dolu dolu bir dönem bizi bekliyor. Bütün eforumuzu oraya sarf edeceğiz. Esnafımızın normal zamanlardaki sicil muamelat işleri var. Onları yapmamız lazım. Kredi almak için lazım olan evrakları temin ediyoruz. Esnafımızın istekleri ve çalışmaları da olacak. Yoğun bir süreç bizi bekliyor. Bu dönemde esnaf ve sanatkarımızın dertlerine ortak olacağız. Odalarımızın dertlerine ortak olacağız. Odalarımızın maddi açıdan kalkınmasını sağlamaya çalışacağız. KESOB kurumsal kimliğe kavuştu. Kurumsal kimliğe kavuşmayan odalarımızın da kurumsallığını sağlamak için gayret edeceğiz. Odalarımızın birçoğu sıkıntıda. Oda başkanlarımı tebrik ediyorum. O sıkıntılı vaziyette bile kimi cebinden, kimi oradan, kimi buradan genel sekreterin parasını bile cebinden verenler var. O nedenle büyük iş başarıyorlar ve tebrik ediyorum. Onlara yardımcı olmanın yollarını arayacağız. 2018’de yapmış olduğumuz programı, 2022 mayısına kadar bitirme gayreti içinde olacağız. Rahat bir çalışma ortamı yaratmaya uğraşacağız. İlçe odalarımıza daha fazla destek vererek, kalkınmalarını ve rahata ermelerini sağlamaya çalışacağız. Ben çok koşan bir adamım, 7 gün 24 saat emirlerindeyim oda başkanları ve yöneticilerinin.

ESNAF ÇOK KÖTÜ ETKİLENDİ

-Esnafın bu süreçte durumu nasıl? Pandemi ve sonrasında kriz koşulları gündeme geldi. Kocaeli esnafı ne durumda?

Bu virüs küresel anlamda dünyayı etkiledi. Türkiye’yi de Kocaeli’yi de etkiledi. Esnafımız da önemli derece etkilendi. Bazı esnafımız daha da yakından hissetti olumsuzlukları. Kahveci, kantinci, lokantacı, berber, spor salonları, hamamlar, kafeler gibi yerler kapalı kaldıkları için çok etkilendiler. Ama burada da yine devletimiz esnafımızın yanında olmaya çalıştı. 800 bin kişi civarında esnafa 25 bin nakit, 25 bin kredi kullandılar düşük faizli. Sıkıntılı olan meslek dallarına aylık kira yardımı ve nakdi yardım yapıldı. Burada ben Tahir Bey’e bir daha teşekkür etmek istiyorum. Kocaeli esnafımız için 8 bin civarında esnafımıza her ay bin TL 41 Kart ile alışveriş imkânı sağladılar. En azından bir yardım oldu. Yaraya merhem oldu. Ama bu
yetmedi. Neden? Uzun süre kapalı kaldığımız için esnafımızın belini doğrultması mümkün olmadı.

ÖTELEME VE FAİZ İNDİRİMİ ŞART

-Alınması gereken önlemler nelerdir?

Ben 2021 sonuna doğru düzelir diyordum ama bildiğiniz gibi pandemi aynı seviyede devam ediyor. Her gün 200-250 arasında insanımız vefat ediyor. Bundan dolayı hükümetimizden en az 6 ay yapılandırmaların ötelenmesini talep ediyoruz. Yapılandırmalar tekrar bozulacak. Bunun ödemesini en azından 6 ay ertelenmesi yapılırsa esnafımız rahatlayacaktır. Ulaştırma sektöründe araç muayene istasyonunda uzun süreli günler veriliyor. Bu insanlar erteleme sürecinde neyi beklesin? Fiyatlar almış başını gidiyor, bunun sorumlusu esnaf değil. Dövize bağlı olarak muazzam derecede artışlar var. Esnaf malı alıyor, kârını koyup satıyor. Ama bu sefer bir daha gidiyor 10 liraya aldığı malı 15 liradan almak zorunda kalıyor. Bir de kredi faizlerinin yükselmesi söz konusu. Şu anda kooperatiflerimizde krediler mevcut. Esnaflar kredi kullanabiliyor ama faizi yıllık yüzde 4,5’tan yüzde 9,5’a çıktı. Bunun eski haline dönmesini talep ediyoruz. Devletimiz de sıkıntıda buna inanıyoruz ama devlet bankaları üzerinden en azından indirim olursa esnafımız için çok iyi olur.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.