Cefa Vinç
Cefa Vinç

Kitabın ortasından konuşan adam: CKA

Kitabın ortasından konuşan adam: CKA

Cahil Kamyoncu Abi bir sosyal medya fenomeniydi. O artık, kamyonların arkasında okuduğumuz, kimi zaman güldüğümüz kimi zaman düşündüğümüz yazıların ete kemiğe olmasa bile mürekkebe kâğıda bürünmüş hali oldu. Kitabın her daim ortasından konuşan ve devamlı isyan eden Cahil Kamyoncu Abi aforizmaları, Çoban Yayınları’nın katkılarıyla kitaplaştırıldı. Kocaeli Türk Ocağı Eski Şube Başkanı Yücel Alpay Demir ile ofisinde buluşarak, Cahil Kamyoncu Abi’yi ve kitabını konuştuk.

SOSYAL MEDYA YALAN

KOCAELİ HALK GAZETESİ - Cahil Kamyoncu Abi’nin paylaşımlarına neden ihtiyaç duydunuz?

YÜCEL ALPAY DEMİR – Yazmaya hep bir hevesim vardı. Sırf Yücel Alpay da bir şey yazmış desinler diye değil faydalı olmak için. Facebook sayfasını açtığınızda ilk çıkan şey, ‘Ne düşünüyorsun’. Aslında bu insanı düşünmeye davet ediyor. Sonra ben insanların yazdıklarını gözlemlemeye ve bunları sosyal hayatta tanımaya başladım. Sonra baktım ki insanların yazdıklarının yüzde 90’ı yalan. Kendi fikri ve yaşantısıyla alakası olmayan paylaşımlar. Herkesi tenzih ederek söyleyeyim. Adam tecavüzden tutuklanıyor, sapık. Sosyal medyasına bak evliya zannedersin. O kadar güzel yazılar paylaşmış. Çocukların korunması, sokak hayvanlarına sahip çıkılması için. Bakıyorsun ki köpeğin üzerinden geçmiş, çocuğa da tecavüz etmiş. Bu uç bir örnek. Bu şekilde sosyal hayatın içerisinde de insanların demagoji yaptığını gördüm.

Bir adam belediye başkanı oluyor. Diyor ki ‘Ben kendim için değil, halkım için…’ Büyük yalan! Yazdım, ‘bir gün bir yere aday olursam bilin ki kendi nefsim için aday olacağım’. Böyle bir yalan var mı? Makam arabasına bineceksin, 15-20 bin TL maaş alacaksın, toplantılara katılıp huzur hakkı alacaksın, en lüks yerlerde ağırlanacaksın. ‘E kendim için değil, milletim için’ bu yalan! Sonra ben de başladım, ‘Önce ben, sonra ben, yine ben’. İlk üçe beni koymasam inanmayın diye yazdım.

CESARET EDEMEDİĞİMİ CKA SÖYLEDİ

-Cahil Kamyoncu Abi kişiliği nereden çıktı?

YÜCEL ALPAY DEMİR - Sonra insanlar ‘Reis sen doğru söylüyorsun, MHP’de ilçe yöneticisisin, Türk Ocağı’nda karşılığın var. Bunları söylemen sana yakışmıyor’ dediler. Ama bunları söylemem lazım benim. Söylenenlerle yapılanlar arasında uçurum var. Gidiyoruz arkadaşlarla Ortaköy’e kumpir yemeye. Resim çekiliyoruz, arkada cami. Boğaz manzarası, arkada Çamlıca Cami. Altına yazıyorlar Allah kabul etsin o da sağ ol diyor. Oğlum kumpir yemeye geldik! ‘Ama Reis bunu söylememen lazım’. Dediler ki ‘Tamam senin dediğin doğru, patavatsızlık yapma. Sen bir siyasi kimliksin, bunları dememen lazım’. Bir gün bir hiciv yazdım. Ucu herkese dokunuyordu. Altına sert bir yorum yazdılar. Gece telefonlarım susmuyordu. Spontane gelişti 40 yıl düşünsem aklıma gelmez Cahil Kamyoncu Abi. ‘Abinle konuşalım haddini bilsin’ dediler. ‘Cahil bir Kamyoncu Abim dedim, aklına eseni konuşuyor’. Sonra başka riskli yazılar paylaştığım zaman ‘… dedi Cahil Kamyoncu Abi’ olarak başladı, ‘… diye düşündü Cahil Kamyoncu Abi’ye varana kadar döndü. Benim düşünüp de altına adımı yazmaya cesaret edemediğim bir fenomen çıkardı ortaya. Cahil Kamyoncu Abi benim ama ben onları üstlenemedim.

KİTAP HARİKA BİR DUYGU

-Duygu ve düşünceleriniz kitaplaştırılarak kamuya mal oldu. Bu nasıl bir duygu?

YÜCEL ALPAY DEMİR - Harika bir duygu. Bir çocuğunuz da o kitabınız. Niye? İnsanlar hayata gelsin, iyi okul okusun, para kazansın, kızın en güzelini alsın, evin en güzelini satın alsın, iyi arabaya binsin, yesin içsin, ölsün gitsin değil olay… Bir Türk milliyetçisi olarak hayata iz bırakmak sorumluluğum olduğunu düşünen birisiyim. Şanslıyım, hamdolsun meslek lisesinde okudum. Peygamber mesleğidir. Peygamberlerin hiç birisi ilahiyatçı değildir. Marangozdur, çobandır, demircidir. Hepsinin bir mesleği var. Ben de meslek liseliyim, peygamber mesleği yapıyorum. Onun için düşünmeye çok elverişli bir işim var. Tamirciyim ben. Bir insan bir makinayı, ahşap yapıyı tamir ederken her şeyi düşünür. Bu düşünme beni buralara getirdi. Ben de bir şey yapmalıydım, ilerde öldükten sonra da anılacak bir şey. Cahil Kamyoncu Abi en çok benden beslendi. Benim riyakarlıklarımı eleştirdi. Cahil Kamyoncu Abi’nin asıl muhatabı kim derseniz o da benim.

POZİTİF AYRIMCILIK GÖRDÜM

- Entelektüel bir kişilik olduğunuzu sizi tanıyanlar bilirler. İçinizde bir Cahil Kamyoncu Abi beslediniz mi?

YÜCEL ALPAY DEMİR - Tabi besledim. Kendi camiasında aşırı şekilde pozitif ayrımcılığa tabi tutulmuş birisiyim. Başkasının yaptığı ve çok eleştirilen şeyleri hep bende hoş gördüler. Milliyetçi, ülkücü, demokrat ve Atatürkçü camia beni çok sevdiği için yaptığım ters şeyler bile onlara batmadı. Önce beni sevmişlerdi. Ben insanları sevdiğim gibi sevilen de birisiyim. Ben sizin düşündüğünüz gibi hata yapmayan, yanlış yapmayan bir insan değilim. Ben hamdolsun bugünü de zararla kapatmadık diyorum. Demek ki yanlışlar da var ama artılar bir tık daha fazla. Esnaf da öyledir ya. Ben kardeşlerimle bacanaklarımla kahvede batak da oynuyorum. İnsanları severek, överek öyle bir hale getiriyoruz ki sanatçıları, siyasetçileri, sporcuları putlaştırıyoruz. Cahil Kamyoncu Abi bunlara karşı.

-Kitaba ilgi nasıl?

YÜCEL ALPAY DEMİR - Yavuz Birtane diye bir arkadaşımız var. Türk Ocağı’ndan sonra Çoban Yayınları ile profesyonel olarak ilgilenmeye başladı. Bir gün bana ‘Abi Cahil Kamyoncu Abi’ye karşı bizim de sosyal çevremizden bir teveccüh var, kitaplaştıralım’ dedi. İlk başta karşı çıktım. ‘Senin gibi düzene tatlı bir şekilde başkaldıran insanlar beslenir, yetişirler’ deyince kabul ettim. Bir insanın kütüphanesinde var olma fikriyle kabul ettim.

CKA DEVAM EDECEK

-Bundan sonra ne yazmak istersiniz?

YÜCEL ALPAY DEMİR – Cahil Kamyoncu Abi’ye devam. CKA 1 olur, 2 olur, 3 olur, başka bir şey olmaz. Roman yazarlığı kursuna da gidiyorum ama roman yazmak istemiyorum. Orada sadece roman yazmayı öğrenmek istiyorum. Onun Cahil Kamyoncu Abi’ye katkıda bulunmasını istiyorum. Ben ileride Cahil Kamyoncu Abi’den başka bir şey ile anılmak istemiyorum. Algı dağılmasın. Cahil Kamyoncu Abi bir ihtiyaca cevap veriyor. Riskli de olsa o yolda devam etmesi lazım.

-Kamyoncular ne diyor peki bu işe?

YÜCEL ALPAY DEMİR - Çok güzel tepkiler geldi. Ben bana ulaşan tüm kamyonculara kendi arkadaşlarımın da verdiği her isme kitap imzalayıp verdim. Önce kamyoncu kooperatiflerine gidip başkanlar nezdinde kitabı imzalayıp vermeyi düşündüm ama onları kullanıyormuşum gibi olacağından vazgeçtim. Bu sana yakışmaz dedim. Kamyoncu misafirlerim geldikçe onlara da hediye ediyorum. Onlardan çok olumlu tepkiler aldım. Körfez’de çok değerli birisi bana ilk kez kamyon da kullandırdı. ‘Şuradan 100 metre sür ilerde kullandın mı derlerse yalancı çıkmayasın’ dedi.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.