Cefa Vinç
Cefa Vinç

Miskin siyaseti silkeledik

Miskin siyaseti silkeledik

Kocaeli’den Hasan Basri Akşener’i Genel İdare Kurulu (GİK) asil üyeliğine, Hüseyin Yalçın’ı ise GİK yedek üyeliğine alan Zafer Partisi Kocaeli’de örgütlenme çalışmalarını sürdürürken gündem yaratan açıklama ve eylemlere de imza atmaya başladı. Zafer Partisi Kocaeli İl Başkanı Vedat Çalık ile Kocaeli siyasetini, yapacakları çalışmaları ve örgütlenme sürecini konuştuk.

KOCAELİ HALK GAZETESİ- Atandığınız zaman Kocaeli’ye omurgalı siyaset anlayışı getireceğiz demiştiniz. Pembe Köşk eyleminiz ses getirdi. Süreci anlatır mısınız?

VEDAT ÇALIK- Kocaeli siyasetinde bir miskinlik, kokuşmuşluk ve çürümüşlük hakimdi. Bunun yanında Kocaeli’de siyaset yapanların korku psikolojisi vardı. Göreve geldikten sonra basın açıklamalarımızla hedefi 12’den vurarak, omurgalı siyaset yapacağımızın sinyalini verdik. Ama siyaset anlayışımız sadece basına yazı gönderip oturduğumuz masadan siyaset yapmak değil, siyasetin sokaklarda yapıldığına inanarak kamuya ait bir binanın adını anmak istemediğim vakfa devrinden sonra buna tepkisiz kalmadık. Yönetim kurulumuzla sahaya inerek söz konusu vakfı eleştirdik. Bu Kocaeli’de uzun zamandır yapılmayan bir şeydi ve miskin siyasetin silkelenmesine, omurgalı siyasetin hatırlanmasına neden oldu. İyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum.

-Polis engeline rağmen açıklamanız kavga gürültü çıkmadan tamamlandı. Nasıl oldu bu?

-Ben Zafer Partisi il başkanı olmadan önce Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi genel başkanıydım ve barış temalı sosyal sorumluluk projeleri üretiyordum. Mizacımda kavga, dövüş değil de sorunlarımızı hukuk çerçevesinde barış yoluyla çözmek bulunuyor. Malum vakfı protesto etmeye gittiğimizde şununla karşılaştık. Kocaeli Emniyet Teşkilatının bütün birimleriyle orada bize karşı hazır edildiğini gördük. Orada hukuksuz görevlerini yerine getiren Emniyet mensuplarıyla fiziki bir çatışmadansa orantısız zekâ örneği göstererek açıklamayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önüne çektik. Bu da yapılması gereken, bize yakışan doğru bir şeydi.

-Tepkiler nasıl bu başlangıçtan sonra?

-Tepkiler çok iyi, inanılmaz güzel. İnsanlar siyaset ve siyasetçilere dair geleceğe dönük ümitlerini tazelediler bizim bu eylemimizden sonra.

-Pembe Köşk eylemiyle siyasete hızlı şekilde girdiniz. Bundan sonra siyaset camiasında nasıl bir anlayışla çalışacaksınız?

-Öncelikle kendimizi diğer siyasi partileri terbiye edecek pozisyonda görmüyoruz. Basından takip ettiğim kadarıyla diğer siyasi partiler kendi iç yapılanmaları ve çalışmalarına bakmadan diğer siyasi parti çalışmalarını ve belediyelerini dizayn etme anlayışı içerisinde. Biz hiçbir siyasi partinin ve kamu kurumunun iç yapısını dizayn etmekten yana değiliz. Yanlış yapılanları eleştirmek iyi yapıldığından emin olduklarımızı da alkışlamak gibi bir siyasi anlayış güdeceğiz.

- Kocaeli’de öne çıkan sorunlar sizce nelerdir?

- Ben karar verici değilim. Bu kenti yönetenler, karar alıcılar İzmit trafiğini içinden çıkılmaz hale getirmişler. İnanılmaz bir otopark sorunu var. Kocaeli’nin kavşak ve battı çıktı sorunları var. İlgili belediyelerin ve karar alıcıların liyakat sahibi mimarlara danışması ve bünyesinde çalıştırması gerekir. Ehil olmayan, liyakatsiz, hiçbir donanıma sahip olmayan insanlar Kocaeli’nin trafikle ilgili karar alıcı pozisyona getirilmiş. Bir kere bunu toptan reddetmek lazım. Birincisi trafik sorununu çözmek için karar alıcıları değiştirmek lazım. Belediyenin en büyük problemi bu.

Çarpık kentleşme söz konusu. Bunun için belediyenin özverili çalışması gerekir. Bir önemli konu da Cedit’teki kentsel dönüşümün hızla sonuçlandırılması. Liyakat sahibi ve bu büyük projenin altından kalkabileceğine inandığımız, geçmişte işleri yarım kalmayan, işleri eline yüzüne bulaştırmayan kurumlara Kocaeli’nin yeni kentsel mimarisinin teslim edilmesini canı gönülden dileriz. Bir yılda bitecek projenin beş yıla yayılmadan tamamlanması gerekir. Kent trafiğini içinden çıkılmaz bir hale getirmek, Kocaeli’nin şehir merkezinde hastane gibi önemli bir yapının bulunduğu noktada hafriyat kamyonlarını, iş makinelerini beş yıl süreyle tutmak, bu kent insanına yapılacak en büyük işkencelerden birisidir.

-Cedit kentsel dönüşüm projesi, bu yönüyle ele tartışılmamıştı.

- Bin 500 tane konut yapacaksınız. Mevcut binaları yıkacaksınız. Buraya demek ki günde en az 40-50 hafriyat kamyonu girip çıkacak. Hangi trafikte yapacaksınız bunu? Var mı bir çalışma? Yok, rezillik. Kentsel çalışmaya evet, depremde hasar görmüş binaların yenilenmesine evet. Burada belediye ile aynı yerdeyim. Ama altyapı konusunda bir çalışmanız var mı? Hiçbir çalışma yok. Bölgede hastane var. 50 iş makinasının devlet hastanesi yolunu kullandığını düşünelim, aynı anda acil tıbbi müdahale edilmesi gereken bir hastanın Kocaeli Devlet Hastanesi’ne yetiştirilmesi gerektiğini düşünelim. Doğabilecek can kaybında sorumlu kimdir? Bunun sorumlusu kim olacak? Yalnızca hafriyat kamyonları için özel yollar açılmasını öneriyorum.

-Projeyle ilgili yüzde 90 anlaşma sağlandığıyla ilgili açıklama var. Cedit gibi bir konumda kamulaştırma bedelleri ise çok düşük. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Kabul etmesinler. 10 yıl önce TOKİ Kanunu çıktığında ben de biraz gazetecilik geçmişim vardı. TOKİ eliyle halkın evlerinin arazilerinin elinden alınacağını ve bu kanunun çıkmaması gerektiğini gündeme getirmiştim. Bu kavga bugün kaybedilmedi, 10 sene önce TOKİ kanunu ile kaybedildi.

- Fatma Hanım’ın Fethiye Caddesi’nde eksik dediği İSU protokolüne imza atmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Fatma Hanım, Trakya yöresine ait folklorik figürlerden birisini sergilemiştir.

-Örgütlenme çalışmalarınız nasıl gidiyor?

İl yönetim kurulumuzu oluşturduk. 25 kişiden oluşuyor. 25 kişilik de yedek kurulumuz oluştu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızda genel merkezimizde duyurmaya karar verdik. Elbette ki bir sır değil. 29 Ekim’de yönetim kurulumuzu açıklayacağız. Zafer Partisi de bir milli bayramda kurulmuştu. Aynı şekilde duyurumuzu bir milli bayramda yapmak istiyoruz.

-Kocaeli’yi şaşırtacak isimler olacak mı? Tanıdığımız isimler görecek miyiz?

Hayır, hayır. Şaşırtacak isim olmayacak çünkü biz siyaseten yıpranmış, kirlenmiş, kapı kapı siyasi partiler dolaşmış, olmamış o partinin kapısından girip diğer partinin bacasından çıkmış insanlarla çalışmayacağımızı duyuruyoruz. Belli bir yaş kotası uygulayacağımızı, 25-45 yaş arası yöneticiler olacağını ve daha önce herhangi bir siyasi partide aktif siyaset yapmamış arkadaşlarımıza aktif siyaset alanı açacağımızı söylemiştik. Bu söylediğimizi de yerine getireceğiz. Tertemiz, pırıl pırıl gençlerimizle Kocaeli’ye yeni yüzler kazandırmanın gururuyla listemizi açıklayacağız. Yaş sınırlaması benim Kocaeli’ye yönelik kurguladığım bir ilke kararı. Gençlerle, kirlenmemiş, olumsuz bir işte adı geçmemiş insanlarla daha başarılı sonuç alacağımızı düşünerek koyduğum bir ilke.

-Kocaeli siyasetinde kişi, memleket ya da çıkar temelli hizipleşmeleri görmek mümkün. Zafer Partisi’nde bunları görecek miyiz?

25-45 yaş arasında kurulmasını istediğim yönetim tam da böyle durumlara izin vermemek için. Adam yıllarca partileri dolaşmış, o kapıdan girmiş bu kapıdan çıkmış. Artık ne o şahsın size verebileceği bir şey var ne de bizim ona katabileceğimiz bir şey var. Bunun önüne geçebilmek adına genç arkadaşlarımızla siyaset yapmak istedik.

-Gençlerle siyaset fikri güzel ama tecrübe ve ideolojik konularda eğitim çalışmalarınız olacak mı?

Hayır. Bu anlamda çalışmayı kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk yapmıştır. “Tek umudum gençliktedir” demiştir. Atatürk gençliğe güvendiyse biz neden güvenmeyelim ki? Ülkeyi kuran Atatürk gençliğe bir şans vermiş, ben niye vermeyeyim? Gençlere ve yönetim kurulumuza bakış açım tamamen bu. Partimizde görev almak ve kademelerinde çalışmak isteyen genç arkadaşlarımız bize sosyal medya hesaplarımız aktif oradan ulaşabilirler. Şahsi telefonum da 24 saat açık. Genç arkadaşlarımız bize ulaşabilirler.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.