Eşini öldüren müezzin maaşına da el koyuyormuş

Olay, 5 Eylül 2020 tarihinde İzmit 28 Haziran Mahallesindeki bir sitede 02.00 sıralarında meydana geldi. İzmit’te bir camide müezzin olarak görev yapan 40 yaşındaki Zülküf Güneş ile boşanma aşamasında olduğu ve kendisi gibi din görevlisi olan 39 yaşındaki vaize Özlem Gön Güneş arasında kahvenin acı olması sebebiyle tartışma çıktı. Zülküf Güneş  eşini boğarak öldürdü. Ardından Güneş, polis ekiplerine eşini öldürdüğünü itiraf ederek teslim oldu. Gözaltına alınan Güneş çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Zülküf Güneş için “Eşi kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilirken, Güneş’in daha önce de eşine aynı biçimde saldırdığı, bu nedenle haksiz tahrik gözetilmemesi gerektiği ifade edildi.

KENDİ BOĞAZINI KESMİŞ

Sanık hakkında hazırlanan iddianame Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edildi. Zülküf Güneş'in iddianamedeki ifadesinde, eşi ile olay gecesi birlikte televizyon izlediklerini, bu sırada eşinin kendisine yaptığı kahveyi içtiğini ve kahvenin çok acı olduğunu anlayınca ‘Neden bu kadar acı' diye sorduğunu eşinin de kendisine ‘İçinde zehir var' dediğini söyledi. Kahve sebebi ile çıkan tartışma sonrasında Özlem Gön Güneş'in bıçakla kendisine saldırdığını iddia eden sanık, eline aldığı başörtü ve kabloyla kendini savunmaya çalıştığını, olayın devamını hatırlamadığını söyledi.

İddianameye göre olaydan sonra eşinin cesedinin başında saatlerce bekleyen Zülküf Güneş’in sol el bileğini keserek intihar etmeye kalkıştığı, intihar girişiminin başarısız olduğunu anlayınca haksız tahrik ve meşru müdafaa hükümlerinden yararlanmak amacıyla sol boyun bölgesine iki adet kesi attığını ve bunu eşinin yaptığını söyledi. Olay yerinde yapılan incelemelerde, odadaki iki fincan kahveden birinin tamamen içildiği diğerinden ise yarım bırakıldığı görüldü.

SANIK AVUKATI OLMADAN İFADE VERMEDİ

Davanın ilk duruşması bugün Kocaeli Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davaya tutuklu sanık Zülküf Güneş mahkeme salonunda hazır bulundu. Sanık avukatı Ender Aslan ise sağlık sorunları mazeret bildirerek duruşmaya katılmazken, öldürülen Özlem Gön Güneş’in babası Müşteki Servet Gön ile avukat Buse Arslan davada hazır bulundu. Davada sanık Zülküf Güneş, avukatının katılmamasından dolayı savunma yapmayacağını söyledi. Zülküf Güneş, mahkemede verdiği ifadesinde "Kendi özel müdafimin sağlık mazereti mevcuttur. Bu nedenle savunmamı ayrıntılı şekilde avukatımla birlikte yapmak istiyorum. Bu duruşmada savunma yapmak istemiyorum. Özel müdafim Ender Aslan nezdinde ifade vermek istiyorum." dedi.

'MAAŞINI ALIYORDU, ŞİDDET GÖSTERİYORDU'

Maktul Özlem Güneş’in babası müşteki Servet Gön, duruşmada verdiği ifadesinde kızının sürekli olarak damadı tarafından şiddet gördüğünü ve maaşını alıkoyduğunu söyledi. Baba Servet Gön, “Sanıktan şikayetçiyim. Ben olay tarihinde bir telefon aldım. Polis memuru İzmit'e gelmemi söyledi. İzmit'e geldim, karakola gittim iki çocuğu bana verdiler, emniyete geçtiğimde olayı öğrendim. Kızım boşanma aşamasında olduklarında bir keresinde davasını geri çekti, sonra tekrar boşanma savası açtı. Bu esnada yine darp olayı olduğunu hatırlıyorum. Daha önce kızım ve sanık Keşan'da yaşıyordu. Bu dönemde de boğazını sıkıp darp ettiğini hatırlıyorum. Biz uzun süre aile içine müdahale etmek istemedik. Bir dönem aile içinde yaşanabilecek sıkıntılar olduğunu düşündük fakat Kocaeli'de de bu boğazını sıkma olayı yaşanmış. Kızım annesine ‘Bu adam beni olursa boğarak öldürür’ demiş. Eşimin bu şekilde beyanı oldu. Sanık kızıma uzun süre psikolojik şiddet ve ekonomik olarak da baskı uygulamış. Kızım 10 yıl boyunca maaşını kendisi almamış” dedi.

'KIZIMA DAHA ÖNCE DE SALDIRDI'

Baba Servet Gön ifadesinin devamında kızının boşanma aşamasında olduğu sırada sanığın saldırısına uğradığını hatırlatarak, “Evlendiklerinin ertesi günü dahil sanık kızımın hazırladığı kahvaltıya "Bizim orada bu kahvaltıyı hayvanlara veriyorlar" demiş. Bunları bana bizzat kızım söyledi. Sanık son dönemde kızımla barışmayı çok istiyordu. Son dönemde boşanma konusunda bir anlaşma durumu olmuştu hatta avukat ofisinde anlaşmalı boşanma görüşmeleri sırasında kızımdan yine kızıma saldırdığını öğrendim herhangi bir kanama görmedim ama kızarıklık vardı. Bu olay sırasında yanılmıyorsam avukat hanım olaylara şahit olmuş. Olaydan önceki dönemde birlikte yaşamıyorlardı ancak kızım küçük kızın babasını tanıması adına eve davet ediyordu. Kızımın söylediklerini hatırladığım kadarıyla sanık evden gitmek istemeyip kalmak istiyormuş sanık erkek torunuma annesi hakkında 155'i aramasını ve onu dövdüğünü söylemesini istemiş. Bunu bana çocuk söyledi. Şikayetçiyim davaya katılmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

"TASARLAYARAK VE CANAVARCA HİSLE YARGILANMASINI İSTİYORUZ"

Müşteki Servet Gön müdafisi Avukat Buse Arslan, “Sanık maktulü en savunmasız anında öldürmüştür. Sanığın maktule karşı eylemi tasarlayarak ve canavarca hisle öldürme konusunda olduğunu düşünüyor ve bu maddelerin de sanığın alacağı cezada değerlendirilmesi istiyoruz." diye konuştu.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Duruşmaya verilen ara sonrasında Mahkeme heyeti, sanığın savunma yapmaması, sanık avukatının olmaması ve tanıkların dinlenemediğinden dolayı sanık Zülküf Güneş’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 10 Haziran tarihine erteledi.

KADIN MECLİSİ DE TAKİPTEYDİ

Mahkeme sonrasında Kocaeli Adliyesi önünde açıklama yapan Kocaeli Kadın Meclisi, yaptığı basın açıklamasında davanın sıkı takipçisi olduklarını ifade etti. Grup adına konuşan Kocaeli Kadın Meclisi üyesi Tuana Gencer şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kocaeli Kadın Meclisi olarak boşanmak istediği erkek tarafından boğularak öldürülen Özlem Gön için Kocaeli Adliyesindeyiz. İlk duruşması görülen davada platform olarak mahkemeye sunduğumuz müdahillik talebi reddedildi. Dava sanık avukatı gelmediği için 10 Haziran saat 09.20'ye ertelendi. Failin Özlem Gön'e sistematik bir şekilde şiddet uyguladığını tanık beyanlarından anlıyoruz. Buna rağmen sanığın Türkiye'nin dört bir yanındaki failler gibi indirim alabilmek için çabaladığını ve yanlış beyanlarda bulunduğunu gördük. Faillerin bu beyanlarda bulunurken kimlerden güç aldığını biliyoruz.

Mücadelemiz Özlem için adalet gelene kadar devam edecek. Biz adliyelerde öldürülen kadınlar için adalet ararken İstanbul Sözleşmesi fesh edildi. Bu kararı kabul etmiyoruz. Öldürülen bütün kadınlar adına , mücadele eden bütün kadınlar adına, eşit ve özgür yaşamak isteyen bütün kadınlar adına bir kez daha söylüyoruz: İstanbul Sözleşmesi bizimdir! Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Yetkililer faillere cesaret veren politikalar üretmek yerine, başka Özlemler olmasın diye mücadele etsin! Yine biz daha çok kadın eşit ve özgür yaşasın diye mücadele ederken şiddete uğrayan bir kadının şikayet dilekçesini üzerinde hiçbir oynama yapmadan İstanbul'da bir binaya "Ölmek İstemiyorum" başlığı ile astık. Ölmek istemeyen bu kadının yardım çığlığı gecenin bir yarısı duvardan söküldü. Sizin bir şikayet dilekçesine bile tahammülünüzün olmadığı gibi bizim de artık bir kadının daha şikayet dilekçesini görmeye tahammülümüz yok.

Dilekçelerin meydanlara asılmasından değil, o dilekçelerde yazanlardan rahatsız olun. O dilekçeleri bütün meydanlara asacağız, her yerde olmaya devam edeceğiz. Biz biliyoruz ki mücadele edersek Özlemler, Ayşeler, Emineler, Pınarlar yaşayacak. Özlem Gön'ün ailesi de öldürülen kadınların aileleri gibi asla yalnız yürümeyecek. Mücadelemiz kadın cinayetleri durdurulana dek sürecek.”

- Kocaeli Halk Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelihalkgazetesi.com/haber/6898659/esini-olduren-muezzin-maasina-da-el-koyuyormus