Hayatını kararttınız gençlerin!

Emrah Taştan
Emrah Taştan

Değerli okurlar,
Ortalama bir genç ne ister? Aklıma ilk gelenler şunlar:
Mutlu, huzurlu ve güvenli bir çocukluk geçirmek.
İyi bir eğitim almak.
İlgi alanlarına yönelik olarak kendisini özgürce geliştirebilmek.
Bir birey olduğunun aile ve toplum tarafından kabul edilebilmesi ve kararlarına saygı gösterilmesi.
Kendini geliştirebileceği ve faydalı olabileceği bir meslek edinmek ve bu tercihine uygun iş bulabilmek.
Sevdiği insanla evlenip mutlu, huzurlu bir yuva kurabilmek.
Sağlıklı bir yaşam sürebilmek.
Beslenme, barınma, eğitim, sağlık, ulaşım, altyapı, iletişim vb gibi insan hakkı da olan ve Anayasa ile güvence altına alınan hizmetlere ücretsiz ya da düşük bir ücretle erişebilmek.
Hayat ve gelecek garantisine sahip olabilmek.
Başarılı olduğunda ödüllendirilmek, başarısız olduğunda elinden tutulmasını beklemek.
Ailesinin, çoluk çocuğunun ve kendisinin geleceğini şekillendirebilmek.
TÜRKÇE BİLMEYEN GENÇLER
Peki sizce durum nasıl?
Eğitim sistemimiz yerlerde sürünüyor. Her bakan döneminde en az bir kere eğitim sistemi değişiyor. Sisteme adapte olalım derken, ömür geçiyor, okullar bitiyor. Ey Milli Eğitim Bakanı ve önceki bakanlar; tornanızdan çıkan gençlerle gurur duyabilirsiniz!
O gençlerin büyük çoğunluğu Türk vatandaşı olmanın gerektirdiği bilgilerin yüzde 90’ından habersiz.
Türkçe’yi bilmiyorlar. Tarihi bilmiyorlar. Türk kültürünü bilmiyorlar. En önemlisi de bunun esas sorumlusu sizsiniz, gençler değil. Allah için bizim gençlerin ülkemizle ilgili genel kültür seviyesi, maalesef Danilo Şef’in bile kat kat altında.
Yıllarca sınavlarla boğuşuyorlar. Zorluklara rağmen okuyorlar. Staj yapacak yer yok. Kalacak ev yok. Yeterli yurt yok. Yeterli derslik ve hoca yok. Eğitimin niteliği düşük. Mezun olduktan sonra da iş yok!
Sorumlusu sizsiniz, utanın!
GÜVENLİĞİMİZ ALLAH’A EMANET!
Güvenlik anlamında da durum farklı değil. Geçen günkü olayı unutmadık. Darıca’da ekmeğinin peşinde koşan Muhammet Talha, sizin açık bıraktığınız çukura düştü. Onun katili sizsiniz!
On binlerce genç, uyuşturucu batağında. Siz uyuşturucuyla etkin şekilde mücadele etmediğiniz için, Türkiye’nin uyuşturucu anlamında kavşak ülke olmasını engelleyemediğiniz için uyuşturucu kullanımı çocuk denilecek yaşlara kadar düştü.
Bu arada İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun bu anlamdaki mücadelesini takdire şayan bulduğumu belirtmek isterim. Bahsettiğim, köylere kadar uzanan ve yıllar içinde kökleşmiş bir sorundur.
Yine can ve namus güvenliği bakımından gençlerimize düzgün bir hayat sağlayamadığımız ortada. Genç kızlarımız, evden okula, işten eve tedirgin gidip gelmek zorunda. Bunda da çok haklılar. Her anne baba, kızlarının Gebze’de Afgan saldırganın komaya soktuğu kızımız gibi olmasından endişe etmiyor mu?
Bunun sorumlusu da sizsiniz!
MUTLU MUYUZ GENÇLER?
Yapılan birçok araştırmada Türkler olarak en mutsuz milletlerin başında geliyoruz. Bu kadar olumsuzluktan sonra gülmeyi unuttu resmen milletimiz. Siz de mutlaka gözlemlemişsinizdir. İnsanlar barut fıçısı gibi. Kızgın, üzgün, moralsiz insanlar arasında sokakta gülen, kahkaha atan insan gördüğümüzde resmen terbiyesiz diye itham eder hale geldik.
Bunun sorumlusu de sizsiniz!
GENÇ YAŞTA HASTANELERDE
Sağlık da gençlerin önemli bir sorunu. Kronik rahatsızlıklar gençlerde de görülmeye başlanıyor. Yaşam mücadelesi, kaygılar, sorunlar derken gençlerimizin sağlığını da ellerinden alıyoruz. Bu sonuçta ekonomik gerekçelerle sağlıksız beslenme, kültür emperyalizmiyle dayatılan yemek kültürü, yaşam tarzı da çok etkili.
Bu sonuçtan gençlerimizin sağlığını da koruyamayan yöneticilerimiz sorumlu!
YUVA KURMAK ZOR ZANAAT
Haydi diyelim ki gencimiz türlü badireler atlatarak okudu. Bir şekilde iş sahibi oldu. Yaş da gelince evlenmeye karar verdi. O durumda da gençlerimizin anasından emdiği sütü burnundan getirmiyor muyuz?
Yeni ailesiyle mutlu bir yuva kurabilmenin asgari maliyeti nedir?
Düğün salonu kiralamak kaç para?
Bir ev satın almak için ömrünün kaç yılını tüketmesi gerekiyor gençlerimizin?
Bir çocuğun doğumu, masrafları, eğitimi ne kadar tutuyor? Biliyor musunuz ey yöneticiler?
Ben size bir örnek vereyim. Diktatör diye suçladığınız, vahşi bir şekilde devrilmesine destek verdiğiniz Libya Lideri Kaddafi bile, yeni evlenen gençlere ev verip maaş bağlıyordu. Bunun binde birini yapabiliyor musunuz? O zaman utanın demeye hakkımız yok mu?
Sonuç olarak; gençlere umut vermiyorsunuz, güven vermiyorsunuz, çözüm sunmuyorsunuz. Sonuç olarak gençlerimizin yaşamlarını heba ediyorsunuz. Türkiye, sizin basiretsizliğiniz ve beceriksizliğiniz yüzünden genç nüfusa sahip olmanın büyük avantajını kullanamıyor.
Almanya, Norveç ve İtalya gibi ülkeler genç nüfustan yararlanabilmek için yırtınırken, biz elimizdeki büyük kaynağı sizin yüzünüzden çarçur ediyoruz… Bu yüzden fabrikalarımızda bizim gençlerimizin yerine Suriyeli ve Afgan işçiler çalışıyor. Koyunumuzu danamızı Afganlar güdüyor. Sanayide Afgan işçiler çalışıyor.
Utanın! Hayatını kararttınız gençlerin!

- Kocaeli Halk Gazetesi, Emrah Taştan tarafından kaleme alındı
https://www.kocaelihalkgazetesi.com/makale/7771185/emrah-tastan/hayatini-kararttiniz-genclerin